Slimību profilakses un kontroles centrs

Pagaidu aizliegumu nosaka bīstamai psihoaktīvai vielai Mexedrone

21.09.2015, 00:00
 

Rīt, 22.septembrī, stājas spēkā Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) noteikts pagaidu aizliegums jaunai, veselībai bīstamai psihoaktīvai vielai ar nosaukumu Mexedrone un tās saturošiem izstrādājumiem. Lēmums attiecas uz fiziskām un juridiskām personām, kuras izgatavo, iegādājas, glabā, pārvadā, pārsūta vai izplata vielu 3-methoxy-2-(methylamino)-1-(4-methylphenyl)propan-1-one jeb Mexedrone.

 

Iepriekš tikai vienreiz Agrīnās brīdināšanas sistēmā saņemta informācija par vielas Mexedrone identifikācijas gadījumu, kas notika Apvienotajā Karalistē, šī gada augustā.

 

SPKC speciālisti brīdina, ka vielas Mexedrone un tās saturošu izstrādājumu lietošana var radīt nopietnu kaitējumu personas veselībai, bīstamību dzīvībai, kā arī apdraudējumu sabiedrības drošībai kopumā. Minētā viela ir sintētisks katinons, starptautiski kontrolētās vielas mefedrons atvasinājums.

 

SPKC pagaidu aizliegumu nosaka uz laika periodu līdz 12 mēnešiem, saskaņā ar likumu „Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību”. Minētais likums paredz, ka no aizlieguma spēkā stāšanās dienas vielas un tās saturoši izstrādājumi trīs darba dienu laikā jānodod Valsts policijai.

 

Par jaunu psihoaktīvu vielu, t.sk. par Mexedrone vai to saturošu izstrādājumu, kam ir noteikts aizliegums, izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu realizācijas nolūkā vai realizēšanu piemēro kriminālatbildību. Šobrīd par minētajām darbībām draud brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods un policijas kontrole. Savukārt, ja minētās darbības izraisījušas smagas sekas, tiek piemērots sods ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem vai citas likumā noteiktās sankcijas.

 

Ieskaitot aizliegumu vielai Mexedrone, SPKC būs izdevis aizliegumus jau 33 jaunām psihoaktīvām vielām, kuras visas ir bīstamas cilvēka dzīvībai un veselībai.

 

Papildu informāciju par jaunu psihoaktīvu vielu aizliegšanas kārtību un jau noteiktajiem aizliegumiem pieejama sadaļā "Jaunās psihoaktīvās vielas"

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC