Slimību profilakses un kontroles centrs

SPKC aicina seniorus rūpēties par fizisko un garīgo veselību

01.10.2015, 00:00

 

Šodien, 1. oktobrī, kad visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā veco ļaužu diena, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) atgādina, ka par savu fizisko un psihisko veselību ir svarīgi rūpēties arī seniora vecumā.

 

Līdz ar vecumu pieaug risks saslimt ar hroniskām saslimšanām. Ir svarīgi atcerēties, ka vecums nav šķērslis, lai turpinātu rūpēties par savu veselību, ievērojot veselīga dzīvesveida principus – saglabājot fizisko aktivitāti, lietojot veselīgu uzturu, izvairoties no atkarību vielu lietošanas, sekojot līdzi savam veselības stāvoklim un regulāri apmeklējot ārstu, lai laikus atklātu iespējamās saslimšanas.

 

Viens no veidiem, kā ikdienā būt fiziski aktīviem, ir doties pastaigās. Šogad Veselības ministrijas (VM) un SPKC īstenotās kampaņas “Aktīva ik diena” ietvaros ir izveidoti veselības maršruti Ogrē, Jūrmalā, Tukumā, Varakļānos un Cēsīs. Maršrutus un tajos iekļautos vingrojumus izstrādājis fizioterapeits, norādot arī senioru vecuma grupai atbilstošu slodzi. Papildus informācija par veselības maršrutiem un senioriem ieteicamajiem vingrojumiem atrodama mājas lapā www.aktivadiena.lv.

 

Būtiski ir rūpēties par psihisko veselību. Viena no psihiskām saslimšanām, kuras risks būtiski palielinās līdz ar vecumu, ir demence. Demence ir saslimšana, kas ietekmē atmiņu, domāšanu, uzvedību un spēju veikt ikdienas aktivitātes. Demences izraisītie smadzeņu funkciju traucējumi sākotnēji ir viegli un var tikt maldīgi uzskatīti par “vecuma iezīmi”, nevis psihisku saslimšanu. Pirmo pazīmju vidū var būt gan regulāra aizmāršība un laika izjūtas zudums, gan grūtības veikt sarežģītākus ikdienas uzdevumus, piemēram, ēdiena gatavošanu un dzīvokļa uzkopšanu, gan intereses zudums par lietām, kas kādreiz sagādājušas prieku. Demencei progresējot, arvien vairāk pasliktinās atmiņa, zūd spējas apgūt jaunas prasmes un pietiekami efektīvi izmantot esošās. Pamanot pazīmes, ļoti svarīgi ir vērsties pēc palīdzības pie ārsta laikus, lai aizkavētu slimības tālāku attīstību.

 

“Savlaicīga vēršanās pie speciālista un palīdzības meklēšana aizdomu gadījumā par psihisku saslimšanu ir pirmais solis ceļā uz atlabšanu. Jo ilgāk tiks atlikta vizīte pie psihiatra, jo arvien vairāk tiks apgrūtināts ārstēšanas process, jo sākotnēji “vieglie” slimības simptomi, iespējams, jau būs pārvērtušies nopietnās psihiskās veselības problēmās. Arī aizdomu gadījumā par demenci vēršanos pie speciālista nedrīkst atlikt – šīs slimības rezultātā rodas neatgriezeniski smadzeņu darbības traucējumi, kuru attīstību iespējams kavēt, taču ne pilnībā izārstēt,” teic ārste-psihiatre Inga Zārde.

 

VM un SPKC jau otro gadu īsteno sociālo kampaņu "Nenovērsies!", kas aktualizē jautājumus par vairākām psihiskām saslimšanām. Mājaslapā www.nenoversies.lv ikvienam ir pieejama plaša informācija par dažādiem psihisko traucējumu veidiem, to simptomiem un ārstēšanu un padomi kā līdzcilvēku motivēt vērsties pēc palīdzības.

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC