Slimību profilakses un kontroles centrs

Atklāj informatīvo kampaņu par HIV

19.10.2015, 00:00

 

Šodien Veselības ministrija (VM) un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) atklāja informatīvo kampaņu „HIV nešķiro – tas attiecas arī uz Tevi!”, aicinot ikvienu arī ikdienā domāt par HIV profilaksi un veikt HIV eksprestestu infekcijas diagnostikai, lai būtu informēts par savu HIV statusu.

 

Kampaņas ietvaros tika veiktas ielu intervijas, kuru laikā pierādījās, ka vēl joprojām trūkst izpratnes par HIV infekciju un iespējām pārbaudīties. Tāpēc tieši informētība, profilakse, diagnostika un mītu kliedēšana ir galvenie kampaņas temati. Kampaņas mērķis ir pakāpeniski mainīt sabiedrības attieksmi par HIV kā „nepareizu” slimību, skaidrot ar HIV profilaksi saistītos jautājumus un HIV eksprestesta nozīmību infekcijas agrīnai diagnostikai.

 

JANA FELDMANE, VM Sabiedrības veselības departamenta Vides veselības nodaļas vadītāja: „HIV infekcija Latvijā tiek reģistrēta kopš 1987.gada. Inficēto cilvēku skaits šajā laika periodā jau pārsniedz 6000 un gandrīz 800 cilvēku ir miruši šīs infekcijas dēļ. Šo gadu laikā mēs esam sapratuši, ka HIV infekcija nav tikai problēma pašiem inficētajiem, bet šī infekcija var skart ikvienu. HIV profilaksē ikviens var dot savu artavu – vispirms jau ar sapratni un bez nosodījuma izturoties pret HIV inficētajiem, jo ikviens var nonākt saskarē ar šo infekciju visneiedomājamākajās dzīves situācijās. Otrkārt, rūpējoties par savu un savu tuvinieku veselību un treškārt ar cieņu un atbildību izturoties pret apkārtējiem.”

 

ILZE STRAUME, SPKC Veselības veicināšanas departamenta direktore: „HIV tests ir pavisam vienkārša asiņu pārbaude – tā ir vienīgā iespēja noskaidrot, vai cilvēks ir inficējies ar HIV. Esi drošs par savu veselību un veic bezmaksas HIV eksprestestu kādā no HIV profilakses punktiem visā Latvijā!”

 

ALEKSANDRS MOLOKOVSKIS, Apvienības HIV.LV vadītājs: „Es esmu viens no retajiem HIV pozitīvajiem cilvēkiem, kurš neslēpj vārdu, uzvārdu un seju. Jo ir vajadzīgs kāds, kas stāsta par slimību nevis malā stāvot, bet sadzīvojot ar to sevī - slimībai nepieciešama seja! Es ļoti vēlos, lai cilvēki nebaidītos no HIV testa, jo neviens nedzīvo zem stikla kupola, bet HIV ir patiesi visas sabiedrības aktualitāte.”

 

MARIJA MAIJERE, iepazīšanās portāla Otrapuse.lv vadītāja: „Tēma nav viegla. Vairums kautrējas vai pat baidās par to runāt, lai tikai nepiesauktu nelaimi. Diemžēl klusēšana nelīdz, tādēļ vajag runāt un skaidrot, ka laikus pamanīta slimība ir ārstējama. Iepazīšanās portāls Otrapuse.lv iestājas par ģimeni un nopietnām attiecībām. Lai veidotu stipru, laimīgu ģimeni, jāmīl, jābūt atklātam un jāspēj uzņemties atbildību par sevi un apkārtējiem.”

 

Atgādinām, ka 2014.gadā Latvijā pirmreizēji reģistrēti 347 jauni HIV un 171 AIDS saslimšanas gadījums; 2015.gada pirmajos astoņos mēnešos šie rādītāji attiecīgi ir 255 un 76. Vienlaikus nozares eksperti norāda, ka reālais HIV inficēto cilvēku skaits Latvijā varētu būt pat divas reizes lielāks.

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC