Slimību profilakses un kontroles centrs

Skolēni savos darbos ir kategoriski pret vecākiem, kuri smēķē bērnu klātbūtnē!

26.11.2015, 00:00

 

Analizējot jaunākos datus par smēķēšanas un pasīvās smēķēšanas izplatību un tendencēm Latvijā, vērojama pozitīva tendence. Samazinājies regulāri smēķējošo skolēnu skaits un palielinājies to pusaudžu īpatsvars, kuri nekad nav pat pamēģinājuši smēķēt. Piemēram, skolēnu (13-15 gadi) īpatsvars procentos, kuri pašreiz smēķē cigaretes ir samazinājies no 32% smēķējošo skolēnu 2011.gadā uz 17% - 2014.gadā.

 

Tomēr, kā uzsver Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Vecākā sabiedrības veselības analītiķe Iveta Pudule, pētījumos vienlaikus atspoguļojas joprojām augstais pasīvās smēķēšanas izplatības procents mājās – vairāk kā 40% zēnu un 35% meiteņu 13 gadu vecumā mājās bijuši pakļauti pasīvai smēķēšanai pēdējas nedēļas laikā. Interesanti, ka apsmēķēto bērnu daudzums pieaug ar vecumu, t.i. 15 gadu vecumā mājās pakļauti pasīvai smēķēšanai ir 48% zēnu un 46% meiteņu.

 

Šie pētījuma dati tieši norāda, ka darbs ar vecākiem par pasīvās smēķēšanas ietekmi uz viņu bērnu veselību ir nepieciešams. Nereti ar savu rīcību vecāki nodara pāri bērnam, paši neapzinoties to, kāds ļaunuma spēks slēpjas, piemēram, cigarešu dūmos, kas izsmēķēti mājās.

 

Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta vecākā eksperte atkarību uzraudzības jomā Alise Krūmiņa: „ Kampaņa “Izvairies no smēķētāja!” noslēdzas, bet tas nenozīmē, ka tā beidzas jūsu dzīvēs. Ceram, ka aicināsiet savus draugus, ģimenes locekļus, līdzcilvēkus nesmēķēt jūsu klātbūtnē.

 

Veselības ministrija ir izstrādājusi jaunus likumprojektus, un ceram, ka pavisam drīz arī Latvijā vairs nedrīkstēs smēķēt automašīnās, kur cigarešu dūmu koncentrācija ir vienpadsmit reizes lielāka, nekā smēķējot plašākās telpās, kā arī ceram, ka tiks likvidētas smēķētavas ārstniecības iestādēs un to tuvumā ”.

 

Skolēnu darbi augstā līmenī

 

Kampaņas “Izvairies no smēķētāja!” ietvaros bijušas daudz dažādas aktivitātes, to skaitā, vides plakāti “Pasargā savu bērnu no cigarešu dūmiem!”, emocionāls videoklips kinoteātros visā Latvijā pirms filmu seansiem, konsultatīvā tālruņa 67037333 popularizēšana, atstarojošu uzlīmju dalīšana ar aicinājumu nesmēķēt bērna klātbūtnē tuvāk par 10 metriem sadarbībā ar māmiņu portāliem un kustībām.

 

Kampaņas ietvaros notika arī plakātu konkurss 5.-12.klašu skolēniem, kurā piedalījās vairāk nekā 150 skolas, kopumā iesniedzot vairāk nekā 220 klašu darbus. Bērni veidoja plakātus, kas mudinātu pieaugušos nesmēķēt bērnu klātbūtnē. Tā bija iespēja arī skolotājiem vēlreiz klasē izrunāt tēmu par pasīvo smēķēšanu un cigarešu dūmu kaitīgumu, tādejādi mudinot bērnus pašiem rīkoties un izvairīties no smēķētājiem vai palūgt nesmēķēt viņa klātbūtnē. Katrs no konkursam iesūtītajiem darbiem ir uzrunājošs un pārdomas rosinošs, jo parāda dažādu vecumu bērnu skatījumu par to, kā viņi redz cigarešu dūmu nodarīto ļaunumu.

 

Ilze Straume, SPKC Veselības veicināšanas departamenta direktore: “Paldies ikvienam, kurš iesūtīja darbus, kā arī visiem, kuri piedalījās balsošanā! Kaut uzvarētāji var būt tikai daži, mēs lepojamies ar ikvienu darbu, ar ikvienu bērnu un pieaugušo, kurš ir aizdomājies par to, ka bērns ir jāsargā no cigarešu dūmiem!”

 

Uz noslēguma pasākumu dalībnieki pulcējās Rīgas 72.vidusskolā, un ne bez iemesla, jo tieši šīs mācību iestādes 6.b un 12.a klases skolēnu sagatavotais plakāts ieguva visaugstāko žūrijas novērtējumu. Reģionālo skolu vidū uzvarēja Ogresgala pamatskolas 6.klase, bet interneta balsojuma uzvarētāja ir Aglonas vidusskolas 9.klase. Uz žūrijas balsojumā uzvarējušajām skolām dosies grupa Astro`n`out ar akustisko koncertu, bet Aglonas vidusskolas uzvarētāju klase saņēma kino biļetes Kino Citadele.

 

Aglonas vidusskolas 9.klases skolniece Aija Arnicāne atklāja, ka konkursa laikā klase ir aktīvi rīkojusies un kļuvusi par kampaņas vēstnesi – skolēni ir apbraukājuši visas novada izglītības iestādes, kā arī uzrunājuši pieaugušos ar aicinājumu interneta vidē - mājas lapā www.pasivasmekesana.lv un facebook.com/pasivasmekesana, atbalstīt viņu izveidoto darbu. Katra saruna bija vēstījums par pasīvās smēķēšanas kaitīgumu.

 

Balvas uzvarētājiem pasniedza grupas Astro`n`out līdere un kampaņas atbalstītāja Māra Upmane – Holšteine, kura pauda patiesu prieku, ka arī viņas kolēģu vidū arvien populārāk kļūst nesmēķēt, ēst veselīgi un sportot: „ Pat mūsu grupas puiši, kuri bija pārliecināti smēķētāji, ir atmetuši šo netikumu un lepojas ar to. Tagad grupā Astro`n`out nav neviena smēķētāja. Vērtējot konkursma iesītītos darbus, man bija patiess prieks redzēt, ka esat kategoriski, esat izvēlējušies oriģinālus varoņus problēmas attēlošanai, un daudzi ir augsta līmeņa darbi, kurus var piedāvāt reklāmas aģentūrām.

 

Pasīvā smēķēšana – mūsu ietekmes zona

 

Šī gada kampaņa noslēgusies, taču cīņa par veselīgu vidi un gaisu, ko elpojam, gan ne. Kampaņas mērķis bija aicināt ikvienu aizdomāties par pasīvās smēķēšanas kaitīgumu, kā arī aicināt bērnus nekļūt par pasīvās smēķēšanas upuriem un apzināties savas tiesības elpot gaisu, kas nav piesārņots ar tabakas dūmiem. Pasīvā smēķēšana ir ietekmējams lielums – mēs varam rīkoties, lai pasargātu sevi un savus bērnus no cigarešu dūmiem un to kaitīgajām vielām. Atliek vien aktīvi rīkoties!

 

Bērns: Tu drīksti lūgt vecākiem nesmēķēt mājās, automašīnā un citās vietās, jo tas kaitē Tavai veselībai! Ja redzi, ka telpā kāds smēķē – izej ārā! Ja redzi, ka ārā kāds smēķē – ej ar līkumu! Nebojā savu veselību!

 

Mamma, tēti: Ja redzi, ka kāds telpā smēķē – izved no tās savu bērnu! Neviens pat ārā nedrīkst smēķēt tuvāk kā 10 metrus no Tava bērna! Tikai Tu vari pasargāt savu bērnu no pasīvās smēķēšanas!

 

Ja Tu smēķē: Lūdzu, nesmēķē bērna tuvumā! Ja izvēlies smēķēt, tad, lūdzu, dari to ārā un ne tuvāk kā 10 m attālumā no bērna! Nekad nesmēķē telpās vai automašīnā, jo cigarešu dūmu kaitīgās daļiņas nekur nepazūd, tās saglabājas telpā, aizkaros, sēdekļu pārklājos u.c.! Smēķēšana bērna klātbūtnē izraisa, arī saasina astmu un plaušu slimības. Cigarešu dūmu ieelpošana var pasliktināt domāšanu un bērna sekmes skolā!

 

Kampaņu pret pasīvo smēķēšanu jau otro gadu rīko Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs. 2014. gadā tika īstenota sabiedrības izglītošanas kampaņa „Ja smēķē TU – smēķē Tavs bērns!”, 2015. gadā laika posmā no septembra līdz decembrim īstenota kampaņa „Izvairies no smēķētāja!”.

 

Plašāka informācija par kampaņu „Izvairies no smēķētāja!” un pasīvo smēķēšanu: www.pasivasmekesana.lv, www.facebook.com/pasivasmekesana.

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC