Slimību profilakses un kontroles centrs

Pasaules AIDS dienas aktivitātēs iesaistās 75 izglītības iestādes

02.12.2015, 00:00

 

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) aicinājumam atbalstīt Pasaules AIDS dienai veltītās aktivitātes atsaucās 75 izglītības iestādes visā Latvijā, iesaistot vairāk nekā 7000 skolēnu un studentu. Pasākumu mērķis ir veicināt informētību par HIV infekciju, profilakses un agrīnas diagnostikas nozīmi tieši jauniešu vidū.

 

„Uzskatām, ka jauniešu izglītošana ir viena no prioritātēm, runājot par HIV infekcijas profilaksi. Pirmkārt, Latvijā HIV inficēto skaits ir ļoti augsts tieši gados jaunu cilvēku vidū, arī, līdzšinējo pētījumu rezultāti liecina, ka zināšanas par HIV infekciju vēl joprojām bieži balstās uz mītiem, nevis faktiem,” norāda Solvita Kļaviņa-Makrecka, SPKC Slimību profilakses nodaļas vadītāja. Pasākumu laikā jaunieši ne tikai iepazinās ar informatīvajiem materiāliem par HIV tematiku, bet arī diskutēja par šiem jautājumiem mācību stundu ietvaros, pārbaudot esošās zināšanas ar uzdevumu palīdzību un skatoties piedāvātos video materiālus. Šāda aktivitāte Pasaules AIDS dienas laikā tika realizēta pirmo reizi, un līdzšinējā atsaucība liecina, ka tā noteikti varētu kļūt par tradīciju.

 

Dalību pasākumiem pieteica gan vispārizglītojošās skolas, gan arodskolas, gan augstākās izglītības iestādes. Arī Rīgas Valsts tehnikums ir viena no izglītības iestādēm, kas atsaucās dalībai Pasaules AIDS dienas aktivitātēs – izplatīti informatīvi materiāli, organizēta aptauja un speciālista lekcija par HIV infekciju, profilaksi un diagnostiku. Ieva Dorila, Rīgas Valsts tehnikuma Audzināšanas nodaļas vadītāja: „Informētība par HIV infekciju jauniešu vidū ir jāveicina. Arī šogad secinām, ka daļa jauniešu attiecas brīvi pret HIV infekciju, tomēr tikpat liela daļa ir izvairīgi par to runāt, un jauniešu zināšanas par šo jautājumu nav pilnvērtīgas.”

 

Aptuveni 12% no visiem HIV saslimšanas gadījumiem Eiropā tiek reģistrēti iedzīvotājiem vecumā no 15 – 24 gadiem. SPKC dati liecina, ka šī gada pirmajos astoņos mēnešos vecuma grupā no 15-29 gadiem reģistrēts 71 jauns HIV infekcijas gadījums, kas ir vidēji 28% no visiem Latvijā reģistrētajiem jaunajiem HIV infekcijas gadījumiem. Gadā Latvijā ar HIV inficējas aptuveni 300 cilvēki, AIDS tiek diagnosticēts vidēji 130 cilvēkiem. Vienlaikus vairāki tūkstoši nemaz nenojauš, ka ir HIV inficēti.

 

Ar mērķi veicināt sabiedrības informētību par HIV infekciju, profilakses un diagnostikas nozīmību, Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs oktobrī uzsāka informatīvo kampaņu „HIV nešķiro – tas attiecas arī uz Tevi!”.

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC