Slimību profilakses un kontroles centrs

Lekcijās par HIV infekciju izglītos paaugstinātā riska profesiju pārstāvjus

03.12.2015, 00:00

 

Atsevišķu profesiju pārstāvjiem risks inficēties ar HIV tiek vērtēts kā paaugstināts, tāpēc Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) organizē lekciju ciklu darba vietās, lai veicinātu informētību par HIV infekciju, profilaksi un agrīnu diagnostiku tieši šo profesiju pārstāvju vidū. Joprojām Latvijā katru gadu tiek reģistrēti vairāki gadījumi, kad operatīvo dienestu darbinieki pēc saskares ar potenciāli HIV inficētu materiālu vēršas pēc medicīniskās palīdzības.

 

„Mediķi, policisti, ugunsdzēsēji, sociālie darbinieki un aprūpētāji – tās ir tikai dažas no profesijām, kuru pārstāvji, veicot darba pienākumus, ir pakļauti paaugstinātam riskam inficēties ar HIV. Šo profesiju pārstāvjiem ir jāievēro darba drošības noteikumi, jālieto speciāli individuālie aizsarglīdzekļi (piemēram, gumijas cimdi, darba apģērbs u.c.), kā arī pēc saskares ar citu cilvēku asinīm jāveic HIV tests,” norāda Inga Bulmistre, SPKC Sabiedrības veselības organizatore, HIV profilakses punkta Rīgā vadītāja.

 

Lekcijas plānotas laika posmā no 4. – 11.decembrim Rīgā, Ādažos, Cēsīs, Liepājā un Rēzeknē, uzrunājot Nacionālo bruņoto spēku pārstāvjus, Rīgas pašvaldības policijas un Cēsu pašvaldības policijas darbiniekus, Rēzeknes sociālā dienesta sociālos darbiniekus un aprūpētājus, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes un Kurzemes reģiona pārvaldes darbiniekus. Lekcijas tiek organizētas informatīvās kampaņas „HIV nešķiro – tas attiecas arī uz Tevi!” ietvaros.

 

Latvijā katru gadu ar HIV inficējas aptuveni 300 cilvēki, AIDS tiek diagnosticēts vidēji 130 cilvēkiem. Vienlaikus vairāki tūkstoši nemaz nenojauš, ka ir HIV inficēti. Šie rādītāji Latviju ierindo to Eiropas Savienības valstu vidū, kur HIV infekcijas izplatības rādītāji vērtējami kā ļoti augsti. Informētības veicināšana, stereotipu un aizspriedumu mazināšana, profilakse un diagnostika ir ļoti nozīmīgi, runājot par HIV infekcijas ierobežošanu ilgtermiņā.

 

Ar mērķi veicināt sabiedrības informētību par HIV infekciju, profilakses un diagnostikas nozīmību, Veselības ministrija un SPKC oktobrī uzsāka informatīvo kampaņu „HIV nešķiro – tas attiecas arī uz Tevi!”.

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC