Slimību profilakses un kontroles centrs

Iesaka Latvijas skolēni: Ar ko aizstāt SMĒĶĒŠANU?

09.12.2015, 00:00

Domapmaiņu pēcpusdienu cikla “Brīvs” ietvaros speciālisti - ģimenes ārsts un psihologs viesojas 50 skolās visā Latvijā, lai runātu ar skolēniem par smēķēšanas ietekmi uz veselību. Viesošanās laikā skolēni iepazīstas ar ģimenes ārsta lekciju par smēķēšanas ietekmi uz organismu, savukārt pasākuma aktīvajā daļā skolēni iesaistās radošos uzdevumos un diskutē par smēķēšanas problēmu.

 

Viens no skolēnu uzdevumiem ir sadalīties grupās un piedāvāt, prezentēt savas veselīgās alternatīvas smēķēšanai. Divi izplatīti mīti par cigaretēm ir, ka smēķēšana palīdz mazināt stresu un sadraudzēties, bet tā nebūt nav. Smēķēšana gluži pretēji mobilizē organismu, liek sirdij sisties straujāk un rada vēl lielāku trauksmes sajūtu. Esam apkopojuši populārākās skolēnu idejas ar ko aizstāt smēķēšanu:

 

Veselīgas alternatīvas smēķēšanai, kas palīdz mazināt stresu: kā viena no biežāk minētajām alternatīvām ir dažādas fiziskas aktivitātes. Var spēlēt basketbolu, futbolu, volejbolu, tenisu kopā ar draugiem. Skolēni iesaka arī skriet, pastaigāties, doties uz sporta zāli. Vasaras laikā lieliska aktivitāte ir pārvietošanās ar velosipēdu, savukārt ziemā var slēpot vai slidot. Kā noderīgas alternatīvas, kas nomierina, skolēni minēja arī makšķerēšanu un sēņošanu.

 

Veselīgas alternatīvas smēķēšanai, kas palīdz sadraudzēties: kā norādīja skolēni - kopīgas fiziskās aktivitātes var palīdzēt atrast jaunus draugus, kuriem rūp veselība un kuri ir BRĪVI no smēķēšanas. Lai sadraudzētos, skolēni iesaka izmantot sociālos tīklus – Facebook.com, Draugiem.lv, WhatsApp, Instagram. Vēl sadraudzēties var palīdzēt kopīgas ekskursijas, ballītes, kino apmeklējums, mūzikas klausīšanās.

 

Domapmaiņu pēcpusdienu cikls ir turpinājums Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra 2014. gadā notikušajai kampaņai “Brīvs”, kuras mērķis bija informēt pusaudžus vecumā no 11 – 15 gadiem par tabakas lietošanas negatīvo ietekmi uz veselību.

 

Papildus informāciju aicinām skatīt www.spkc.gov.lv vai www.draugiem.lv/sveiksunvesels

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC