Slimību profilakses un kontroles centrs

Sekmīgi noslēdzas sociālā psihiskās veselības veicināšanas kampaņa “Nenovērsies!”

09.12.2015, 00:00

 

Noslēdzoties psihiskās veselības veicināšanai veltītajai kampaņai “Nenovērsies!”, kampaņas organizatori – Veselības ministrija (VM) un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) – informē, ka kampaņas aktivitātes noritējušas sekmīgi un sabiedrībā vērojama interese par psihiskās veselības jautājumiem.

 

Lai izglītotu iedzīvotājus par psihisko traucējumu pazīmēm, motivētu vērsties pēc palīdzības un mazinātu aizspriedumus pret cilvēkiem, kuri ar šiem traucējumiem slimo tika īstenotas vairākas dažādām kampaņas mērķauditorijām domātas aktivitātes Rīgā un reģionos: ārstu-psihoterapeitu bezmaksas konsultācijas, semināri reģionu iedzīvotājiem, lekcijas uzņēmumos, reklāma TV, radio un interneta portālos, komunikācija sociālajos tīklos, izglītojoši speciālistu raksti medijos, kā arī informatīvu materiālu izplatīšana sadarbībā ar Latvijas Personāla vadīšanas asociāciju, Nodarbinātības valsts aģentūru un citām organizācijām.

 

SPKC Psihiskās veselības veicināšanas nodaļas vadītājs Toms Pulmanis: “Kampaņas laikā novērotais liecina, ka līdztekus aizspriedumiem, sabiedrībā tomēr vērojama liela interese par jautājumiem, kas skar psihisko veselību. To esam ņēmuši vērā, gan attīstot un pilnveidojot informācijas bāzi mājaslapāwww.nenoversies.lv, gan kampaņas ietvaros organizējot konsultācijas, lekcijas un citus pasākumus. Kopējais www.nenoversies.lv apmeklētāju skaits sasniedzis gandrīz 35 000 unikālo lietotāju. Aizspriedumu mazināšana sabiedrībā ir ilgstošs process, bet mēs esam apmierināti ar šobrīd sasniegto un gatavi šos jautājumus aktualizēt arī nākotnē”.

 

Šī gada kampaņas laikā tika sagatavots arī īpašs informatīvais materiāls – e-grāmata, kura ir lejupielādējama kampaņas mājaslapā www.nenoversies.lv. E-grāmatā ir iekļauti gan praktiski padomi, kā motivēt cilvēkus ar dažādām psihiskām saslimšanām vērsties pēc palīdzības, gan citi būtiski ar saskarsmi, komunikāciju un sadzīvi saistīti aspekti. Mājaslapā tika aktualizēti arī pašnovērtējuma testi depresijas un trauksmes līmeņa noteikšanai, kā arī praktiska informācija, kur meklēt palīdzību – kontaktinformācija valsts apmaksātu psihiatru konsultāciju saņemšanai, nevalstiskās organizācijas, kas atbalsta personas ar psihiskiem traucējumiem, krīzes, uzticības un informatīvie tālruņi, kā arī cita noderīga informācija.

 

 

Nedēļā, kad tika atzīmēta Pasaules garīgās veselības diena bezmaksas konsultācijas Rīgā, Jelgavā un Ogrē kampaņas ietvaros sniedza 15 ārsti-psihoterapeiti: Valdis Briedis, Maija Dubava, Aleksandrs Moškins, Jānis Ozols, Ērika Rutkovska, Žanete Sebre, Ingrīda Senkāne, Ilze Sestule, Maija Šetlere, Voldemārs Švarcs, Indra Upmiņa, Sandra Vinniņa, Jānis Vītiņš, Baiba Gerharde un Inita Goldšteina, savukārt psihiatru Ingas Zārdes, Aleksandra Veržbicka, Ginta Poļa un Jāņa Buša lekcijas par psihisko veselību, tostarp stresa pilnās ikdienas draudu – izdegšanas sindromu vairākos Latvijas uzņēmumos apmeklējuši ap 200 cilvēku.

 

“Priecē tas, ka mūsu sabiedrība arvien vairāk un aktīvāk interesējas par psihiskās veselības jautājumiem, ko apliecina arī novērotais kampaņas organizētajās lekcijās. Jo tolerantāki kļūsim pret cilvēkiem, kuri cieš no kādas psihiskas saslimšanas, un jo informētāki būsim par veidiem, kā saņemt un sniegt palīdzību aizdomu par psihisku saslimšanu gadījumā, jo vairāk vecināsim arī vispārējo sabiedrības attīstību un radīsim pozitīvāku gaisotni sev apkārt,” teic psihiatre Inga Zārde.

 

Kampaņas ietvaros Talsu un Valmieras iedzīvotājiem tika organizēti arī informatīvi izglītojoši pasākumi, kuru laikā klātesošajiem bez maksas bija iespēja noskatīties starptautiskā mērogā atzinību guvušo latviešu režisores Signes Baumanes animācijas filmu pieaugušajiem “Akmeņi manās kabatās”, kurā pausts patiesos notikumos balstīts autores stāsts par viņas ģimenes sieviešu cīņu ar depresiju un citiem dzīves pārbaudījumiem, savukārt pasākuma otrajā daļā norisinājās krīžu un konsultāciju centra “Skalbes” psihoterapeites Tatjanas Griškinas informatīvi izglītojoša lekcija par psihiskās veselības jautājumiem un pašnāvību profilaksi, kuras laikā bija iespēja diskutēt un uzdot sev interesējošus jautājumus.

 

“Šāda veida kampaņas palīdz cilvēkiem pieņemt atšķirīgo, veicinot savstarpēju izpratni un līdzcietību vienam pret otru. Būtiski atcerēties, ka ikviena cilvēka dzīvē reiz var pienākt brīdis, kad palīdzība var būt nepieciešama sev pašam vai līdzcilvēkam, tāpēc ir svarīgi būt informētam un izglītotam par to, kas ir psihiskas saslimšanas, kā reaģēt un rīkoties saslimšanas gadījumā un ko darīt, lai palīdzētu,” teic Tatjana Griškina, krīžu un konsultāciju centra “Skalbes” psihoterapeite.

 

Kampaņu VM un SPKC organizēja jau otro gadu pēc kārtas un tās mērķis bija sabiedrībā aktualizēt jautājumus par psihisko veselību, mazināt aizspriedumus un stereotipus par cilvēkiem, kuri cieš no psihiskiem traucējumiem, kā arī aicināt pievērst uzmanību savai un līdzcilvēku psihiskajai veselībai, motivējot laikus meklēt palīdzību pie speciālista.

 

Kampaņas materiāli, konsultācijas, informatīvi izglītojoši pasākumi uzņēmumos un reģionu iedzīvotājiem tika veidoti un īstenoti, aktīvi sadarbojoties ar vairākiem Latvijas psihiatriem un psihoterapeitiem, krīžu un konsultāciju centru “Skalbes”, biedrību “Gaismas Stars”, biedrību “Saules zīmes” un dienas aprūpes centru “Saulessvece”.

 

Visa ar kampaņu saistītā informācija un informatīvie materiāli ir pieejami www.nenoversies.lv un www.spkc.gov.lv.

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC