Slimību profilakses un kontroles centrs

Noslēdzas kampaņa “Mīli savu sirdi!”

11.12.2015, 00:00
 

Lai aktualizētu jautājumus par sirds un asinsvadu veselības riska faktoriem, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), sadarbībā ar Veselības ministriju (VM), jau trešo gadu organizē kampaņu “Mīli savu sirdi!”. Kā norāda speciālisti, sirds un asinsvadu slimības gan Eiropā, gan Latvijā ir galvenais mirstības cēlonis (Latvijā 2014. gadā - 57%). Tomēr ir būtiski apzināties, ka aptuveni 75% sirds un asinsvadu saslimšanu ir saistītas ar novēršamiem riska faktoriem, piemēram, mazkustīgu dzīvesveidu un aptaukošanos, neveselīgu uzturu, paaugstinātu asinsspiedienu, stresu, smēķēšanu u.c.

 

Pirmo reizi uz aktivitātēm tiek aicināta bērnu un pusaudžu auditorija

 

Šogad, atsaucoties SPKC uzaicinājumam, Pasaules sirds dienā, 29. septembrī, 120 Latvijas skolās pirmo reizi notika dažādas aktivitātes, lai pievērstu skolēnu un skolas darbinieku uzmanību veselīga un sabalansēta uztura lomai sirds veselības saglabāšanā. Skolām bija iespēja izvēlēties – atzīmēt Pasaules sirds dienu mācību stundās vai aktivitātēs ārpus stundām, izmantojot sagatavoto vizuālo informāciju (plakātu un uzlīmi) un materiālus par sirds veselību un uzturu, vai atbalstīt akciju informatīvi, izvietojot skolā plakātu un uzlīmes par sirds veselību. Lielākais vairums – aptuveni 100 skolas vēlējās darboties aktīvi, un, kā liecina skolu pārstāvju atsauksmes, tad informācija par sirds veselību un tās saistību ar uzturu tika integrēta audzināšanas, mājturības un tehnoloģiju, sociālo zinību, kā arī citās mācību stundās. Aktīvākās skolas noslēgumā saņēma diplomus “Sirsnīga skola”, bet uz Dzirciema internātpamatskolu devās kampaņas radošā komanda, lai pasniegtu diplomu personiski un kopīgi ar bērniem un uztura speciālistu pārrunātu sirds veselībai draudzīgus ēšanas paradumus.

 

Īpaši bērnu un pusaudžu auditorijai, portālā draugiem.lv tika izveidota spēle “Piepildi sirdij veselīgu pārtikas grozu”. Spēles laikā jauniešiem bija iespēja uzzināt par sirdij veselīgiem un neveselīgiem pārtikas produktiem, bet 5 veiksmīgākie spēlētāji ieguva īstus veselīgu kārumu grozus.

 

“Te mīl Tavu sirdi” – akcija sadarbībā ar pārtikas nozari

 

Viens no informatīvās kampaņas virzieniem šogad tika īstenots vietās, kurās cilvēki iegādājas pārtikas produktus, bauda ēdienu vai meklē veidus, kā to pagatavot. Ar nosaukumu “Te mīl Tavu sirdi!” notika sadarbība ar zaļajiem tirdziņiem, piedāvājot sirds veselībai vērtīgu produktu tirgotājiem savos stendos izvietot informatīvās uzlīmes, kā arī informatīvos materiālus par sirds veselībai draudzīga uztura pamatprincipiem. Savukārt Latvijas restorāni un kafejnīcas vairāku nedēļu garumā piedāvāja saviem klientiem sirds veselībai draudzīgus ēdienus, lai pierādītu, ka veselīgs un uzturvielām bagāts ēdiens var būt arī ļoti garšīgs. Šogad, kopā ar lielveikalu ķēdes “RIMI “ gardēdi un šefpavāru Normundu Baranovski, tapušas triju ēdienu receptes veselai sirdij, kas atpazīstamas pēc kampaņas “Mīli savu sirdi!” logo un ir pieejamas visos RIMI veikalos. Tāpat īpašas, sirds veselībai noderīgu ēdienu receptes veidoja populāras ēst gatavošanas un dzīvesveida blogeres, lai kampaņas ietvaros dalītos ar saviem sekotājiem.

 

Es mīlu savu sirdi! Un Tu?

 

Kampaņas noslēdzošā aktivitāte bija videogrāmata, kas sastāv no septiņām sadaļām -- septiņu Latvijā zināmu cilvēku dzīvesveida receptēm, kā rūpēties par savu sirdi. Tāpat, katrs, no grāmatas varoņiem, dalās ar kādu savā ģimenē iecienītu, viegli pagatavojamu un sirdij vērtīga ēdiena recepti. Videogrāmatas personības ir ļoti dažādas, katrai no tām ir savs stāsts un sava pieredze, ar ko dalīties saistībā ar veselu sirdi, tāpēc galvenais skatītāju ieguvums būs ļoti daudzveidīgas un praktiski izmantojamas idejas, kā arī iedvesma kaut nedaudz no stāstītā pielietot savā ikdienā, lai rūpētos par savas sirds veselību. Stāstus var noskatīties portālā www.draugiem.lv/sveiksunvesels, SPKC YouTube kanālā, kā arī www.delfi.lv veselības sadaļā www.rutks.lv

 

Informatīvās kampaņas “Mīli savu sirdi!” statistika

 

Vidējais skolēnu skaits, kas iesaistījās Pasaules sirds dienas aktivitātēs ~ 25 000, skolu skaits - 120, kopumā saņemtas vairāk nekā 400 fotogrāfijas par Pasaules sirds dienas norisi skolās. Vairāk nekā 3000 bērnu un pusaudžu, kā arī citu interesentu piepildījuši sirdij veselīgas pārtikas grozu draugiem.lv/sveiksunvesels spēlē, 17 kafejnīcās un restorānos tika piedāvāti vairāk nekā 20 sirds veselībai draudzīgi ēdieni. Kampaņas ietvaros radītas vismaz 15 jaunas un oriģinālas receptes, kā pagatavot sirdij vērtīgu maltīti (autori: Rimi šefpavārs Normunds Baranovskis, videogrāmatas personības Valters Stirna, Normunds Baranovskis, Dagnija Brūvere, Ieva Aleksandrova – Eklone, Mārtiņš Pļaviņš, Agnese Drunka, Jorans Šteinhauers, ēst gatavošanas un dzīvesveida blogeres vietnēs lindasvirtuve.lv, absolutsed.lv, happywhispers.lv, topivesels.lv, kā arī lienegatavo.wordpress.com) un 7 zaļo un lauku labumu tirdziņu apmeklētāji varēja iegūt jaunas zināšanas par sirdij veselīgiem produktiem.

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC