Slimību profilakses un kontroles centrs

SPKC aicina iesaistīties Pasaules tuberkulozes dienai veltītajās aktivitātēs laika posmā no 14. - 24. martam

14.03.2016, 00:00

Ik gadu 24.martā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati apliecina, ka pozitīva tendence, kura sākusies Latvijā 2002.gadā, joprojām pastāv un saslimstība ar tuberkulozi turpina samazināties.

 

Tuberkuloze ir profilaktiski novēršama un ārstējama infekcijas slimība, ar kuru var inficēties gaisa – pilienu ceļā, proti, ieelpojot tuberkulozes nūjiņu, kas atrodas gaisā. Tuberkulozes nūjiņu gaisā izdala ar tuberkulozi slims cilvēks klepojot, šķaudot, spļaujot, runājot, dziedot, elpojot. Raksturīgākie tuberkulozes saslimšanas simptomi ir klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairāk, kā trīs nedēļas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, svara zudums, svīšana naktīs, ēstgribas zudums, nespēks un nogurums. Retāk asiņu piejaukums krēpām, elpas trūkums, sāpes krūtīs. Tuberkulozes saslimšanas simptomi var būt praktiski nemanāmi un tie sāk izpausties pakāpeniski.

 

Diemžēl sabiedrībā aizvien valda stereotipi, ka tuberkuloze skar tikai sociāli mazaizsargātās iedzīvotāju grupas, piemēram, cilvēkus ar alkohola, narkotisko vielu atkarību, bezpajumtniekus, ilgstošus bezdarbniekus vai personas, kuras atradušās ieslodzījumā. Tādēļ ir būtiski veicināt sabiedrības izpratni un zināšanas par šo infekcijas slimību, lai veicinātu agrīnu tuberkulozes diagnostiku un novērstu tālāku citu cilvēku inficēšanu ar tuberkulozi.

 

Atzīmējot Pasaules Tuberkulozes dienu, tiek organizētas vairākas aktivitātes, kas norisināsies divu nedēļu garumā no 14. līdz 24.martam.

 

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC