Slimību profilakses un kontroles centrs

Iepazīstina ar Starptautiskā skolēnu veselības pētījuma rezultātiem

17.03.2016, 00:00

17. martā Veselības ministrijā norisinājās preses konference, kurā klātesošie tika iepazīstināti ar Pasaules Veselības organizācijas Starptautiskā skolēnu veselības paradumu pētījuma, kurā piedalījās arī Latvija, rezultātiem.

 

Starptautiskā pētījuma mērķis, kurā piedalījās 44 Eiropas un Ziemeļamerikas valstis, bija iegūt informāciju un palielināt izpratni par skolēnu veselības paradumiem un dzīvesveidu, lai ietekmētu veselības veicināšanas un veselības izglītības politiku attiecībā uz skolas vecuma bērnu veselību gan nacionālā, gan starpvalstu līmenī. Pētījumā tika apskatītas tādas skolēnu veselību ietekmējošas jomas kā veselības novērtējums, veselības paradumi, atkarību izraisošu vielu lietošana, sociālā vide u.c. 

 

Veselības ministrs Dr.Guntis Belēvičs uzsvēra, ka Latvija nav atrauta no kopējām pasaules tendencēm, un bērnu ikdienas paradumi ir cieši saistīti ar moderno dzīvesveidu. Ministrs akcentēja, ka milzīga problēma ir gan neveselīgs uzturs, gan  nepietiekama fiziskā aktivitāte, kas veicina liekā svara pieaugumu un citas veselības problēmas. Dr.Guntis Belēvičs arī uzsvēra, ka mīlestība pret fiziskām kustībām ir jāieaudzina kopš bērnības, tāpēc trešās sporta stundas iekļaušana izglītojamo mācību programmā ir absolūta nepieciešamība. Izglītības un zinātnes ministrs Dr.Kārlis Šadurskis izteica atbalstu ministra iniciatīvai trešās sporta stundas iekļaušanai mācību programmā.

 

Pasaules Veselības organizācijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne informēja, ka Latvija uz pārējo valstu fona vairākās jomās izcēlusies kā pozitīvs piemērs, jo politiskās iniciatīvas, kas ir ieviestas iepriekšējos gados (akcīzes nodokļa piemērošana gāzētiem, saldinātiem dzērieniem un gāzēto, saldināto dzērienu un našķu izņemšana no skolu ēdnīcu un kafejnīcu plauktiem) ir veicinājušas šo neveselīgo produktu patēriņa samazinājumu. 

 

Slimību profilakses un kontroles centra vecākā sabiedrības veselības analītiķe, pētījuma koordinatore Iveta Pudule informēja klātesošos par pusaudžu veselības paradumiem Latvijā, atzīstot, ka daudzas Latvijas pusaudžu vidū izplatītas tendences ir līdzīgas pasaules tendencēm, piemēram, mazkustīgums, neveselīgs uzturs u.c. Taču ir novērojamas arī pozitīvas pārmaiņas, piemēram, salīdzinot ar 2010.gadu, strauji kritusies smēķēšanas izplatība 15 gadus vecu jauniešu vidū un, salīdzinot ar 2006.gadu, strauji mazinājusies arī alkoholisko dzērienu lietošanas izplatība.

 

Ar pētījuma datiem par pusaudžu veselības paradumiem Latvijā var iepazīties Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā (//www.spkc.gov.lv/) "Pētījumi un ziņojumi" ziņojumā: "Latvijas skolēnu veselības paradumu pētījums" 2013./2014. mācību gada aptaujas rezultāti un tendences".

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC