Slimību profilakses un kontroles centrs

Vakcinācija pasargā no poliomielīta

26.03.2018, 11:08

Poliomielīts ir akūta, smaga infekcijas slimība, ko izraisa poliomielīta vīrusi. Vīrusi sagrauj nervu šūnas, kas aktivizē muskuļus, tādējādi var iestāties smaga neatgriezeniska paralīze vai pat nāve.

 

Vienīgais efektīvais profilakses veids pret poliomielītu ir vakcinācija, tās rezultātā ir iespējams izskaust šo bīstamo infekcijas slimību. Vakcīnas pret poliomielītu bija izstrādātas pagājušā gadsimta 50-jos gados un kopš tā laika lielākā pasaules daļa, ieskaitot Latviju, ir brīva no poliomielīta.

 

Tomēr vakcinācija pret poliomielītu jāturpina, kamēr pastāv vīrusa ievešanas risks no valstīm, kur infekcija vēl nav izskausta.

 

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem pēdējo 12 mēnešu laikā poliomielīta gadījumi, kurus izraisīja savvaļas poliomielīta vīruss tika reģistrēti Afganistānā un Pakistānā, savukārt poliomielīta gadījumi, kurus izraisīja dzīvas vakcīnas poliovīrusa derivāti (cVDPV) – dzīvās poliovīrusa vakcīnas celmi, kuriem notikušas ģenētiskās mutācijas, ilgu laiku cirkulējot vidē un nepietiekami imunizētajā populācijā – tika reģistrēti Nigērijā, Kongo Demokrātiskā Republikā, Pakistānā un Sīrijā (skatīt aktuālāko informāciju par poliomielīta skartajām valstīm šeit: https://www.spkc.gov.lv/upload/Infekcijas%20slim%C4%ABbas/Poliomiel%C4%ABts/polio_11_ned.png).

 

Latvijas vakcinācijas kalendārā ir iekļauta vakcīna pret poliomielītu bērniem kombinēto vakcīnu sastāvā atbilstoši bērna vecumam:

pamatvakcinācija – 2, 4, 6 mēnešos un balstvakcinācija – 12–15 mēnešos, 7 un 14 gadu vecumā.

 

Vakcinācija pret poliomielītu ir ieteicama visiem ceļotājiem pirms došanās ceļojumā uz poliomielīta skarto valsti.

 

Plašāk par poliomielītu lasiet SPKC mājaslapā https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/apraksti/poliomielits

 

Izlasi informatīvo materiālu par poliomielītu https://www.spkc.gov.lv/upload/Bukleti/74738_poliomielits_preview_5.pdf

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC