Slimību profilakses un kontroles centrs

Noslēdzies izglītojošo semināru cikls 10. – 12. klašu meitenēm par krūšu veselību un to pašpārbaudes pareizu veikšanu

05.12.2019, 09:34

No šā gada septembra līdz novembra beigām Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) īstenoja 30 izglītojošus seminārus vispārējo izglītības iestāžu 10. – 12. klašu izglītojamajām par krūšu veselību un to pašpārbaudes pareizu veikšanu, ar mērķi meitenēm saistošā un viegli uztveramā veidā sniegt zināšanas par krūšu veselību un tās nozīmi, kā arī prasmes pareizas krūšu pašpārbaudes veikšanā un nevēlamu simptomu atpazīšanā. Semināros kopumā piedalījās 492 dalībnieces.

 

Katrs seminārs ilga 40 minūtes un tajā dalībniecēm bija iespēja neformālā gaisotnē uzzināt vairāk par krūšu veselību un izmaiņām krūtīs, kas var liecināt par nepieciešamību doties pie ārsta. Tāpat dalībniecēm bija iespēja iesaistīties sarunās par sabiedrībā valdošajiem priekšstatiem par krūts vēzi un, izmantojot krūšu mulāžas, apgūt praktiskas iemaņas krūšu pašpārbaudes veikšanā. Seminārus vadīja pieredzējusi lektore un ginekoloģe Gunta Frīdenberga. Semināru īstenošanas vietu izvēlē priekšroka tika dota Nacionālā Veselību veicinošo skolu tīkla dalības izglītības iestādēm.

 

Lai palīdzētu nostiprināt semināra laikā iegūtās zināšanas, katra semināra dalībniece saņēma informatīvo materiālu “Krūšu pašpārbaude – ikmēneša rituāls” ar iekļautu informāciju par krūšu pašpārbaudes soļiem un izmaiņām krūtīs, kurām jāpievērš uzmanība, kā arī darba burtnīcu zināšanu pārbaudei “Krūšu veselība un pašpārbaude”. Tāpat līdz novembra beigām semināra dalībniecēm bija iespēja uz speciāli izveidotu e-pastu iesūtīt sev interesējošos jautājumus par krūšu veselību un saņemt speciālista atbildes.

 

Lai novērtētu semināru norisi, semināra dalībnieces tika aicinātas aizpildīt semināra novērtējuma anketu. Iegūtie aptaujas rezultāti liecināja, ka semināri ir ievērojami palielinājuši dalībnieču zināšanas par krūšu veselību, turklāt 45% no dalībniecēm, kuras iepriekš neveica regulāras krūšu pašpārbaudes, atzina, ka turpmāk to noteikti veiks, savukārt vēl 45% dalībnieces minēja, ka apsvērs domu veikt krūšu pašpārbaudi nākotnē. Vērtējot semināru norisi, dalībnieces atzina, ka tie bija pamācoši un interesanti, un ir nepieciešami vairāk šāda veida semināri.

 

SPKC seminārus par krūšu veselību un to pašpārbaudes pareizu veikšanu īsteno jau trešo gadu. Kopš 2017.gada kopā īstenoti 104 semināri, kuros kopskaitā piedalījušās vairāk nekā  1 500 10. – 12.klašu meitenes. Semināru īstenošanu plānots turpināt arī nākošajā gadā.

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC