Slimību profilakses un kontroles centrs

14. novembris-Pasaules Diabēta diena

14.11.2016, 15:21

 

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka Latvijā 2015. gada beigās uzkaitē bija 86 941(4415,6*) cukura diabēta pacients. Katru gadu Latvijā ap 6-7 tūkstošiem pacientu tiek diagnosticēts cukura diabēts, 2015. gadā uzskaitē uzņemti 6 271 (317,1*) jauns cukura diabēta slimnieks (2014. gadā – 7 133 (357,8*)).

 

Visizplatītākā cukura diabēta forma ir 2. tipa cukura diabēts. Latvijā no visiem uzskaitē esošajiem cukura diabēta pacientiem, 82 190 (4174,3*) cilvēki slimo tieši ar 2. tipa cukura diabētu. 2015. gadā ar 2. tipa cukura diabētu uzskaitē uzņemts 6 091 (308,0*) pacients. Savukārt ar 1. tipa cukura diabētu Latvijā slimo 4 169 (211,7*) cilvēki, no kuriem 2015. gadā uzskaitē uzņemti 112 (5,7*) pacienti. 

 

Cukura diabēts ir hroniska slimība, kam raksturīgs paaugstināts cukura (glikozes) daudzums asinīs. Ar uzturu uzņemtie ogļhidrāti organismā tiek pārveidoti par glikozi, ko šūnas izmanto enerģijas iegūšanai. Aizkuņģa dziedzeris ražo hormonu insulīnu, kas palīdz glikozei iekļūt ķermeņa šūnās. Cukura diabēta gadījumā insulīns vai nu netiek saražots pietiekamā daudzumā, vai organisms nespēj saražoto insulīnu efektīvi izmantot. Ja insulīna nav, glikoze paliek asinīs un tas izraisa cukura līmeņa asinīs paaugstināšanos.

 

Cukura diabētu nevar izārstēt, bet to var ārstēt, lai uzturētu normālu cukura līmeni asinīs, nepieļautu slimības komplikāciju attīstību un uzlabotu pašsajūtu un dzīves kvalitāti. 

 

Cukura diabēta pazīmes ir neizskaidrojams svara zudums, pastiprinātas slāpes, bieža urinācija, redzes pasliktināšanās, bada sajūta, izteikts nogurums, lēna brūču dzīšana, plaukstu vai pēdu tirpšana vai nejūtīgums. Pazīmes parādās pakāpeniski un lēni, tādēļ aicinām nekavējoties vērsties pie sava ģimenes ārsta, ja parādās jebkuras no minētajām diabēta pazīmēm.

 

Jāuzsver, ka cukura diabētam ne vienmēr parādās simptomi, tāpēc īpaši svarīgi ir veikt profilaktiskās veselības pārbaudes. Cukura diabēta veiksmīgā ārstēšanā svarīgi ir slimību atklāt un uzsākt ārstēšanu pēc iespējas ātrāk.

 

Lai nesaslimtu ar 2. tipa cukura diabētu vai mazinātu risku saslimt:

  • esi fiziski aktīvs;
  • saglabā veselīgu svaru;
  • izvēlies sabalansētu uzturu;
  • nesmēķē!

 

Pacientiem, kuri slimo ar cukura diabētu var rasties nopietnas komplikācijas, kas ietekmē pacientu dzīves kvalitāti un nereti draud ar priekšlaicīgu nāvi – dažādas acu komplikācijas, aklums, neatgriezeniski nieru bojājumi, ekstremitāšu amputācijas, kā arī kardiovaskulārās slimības.

 

2016. gada Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Pasaules Diabēta dienas tēma ir “Skats uz diabētu”, atgādinot, ka diabēts ir viens no izplatītākajiem acu slimību izraisītājiem. Pēc PVO datiem 7% cukura diabēta pacientu ir pakļauti riskam pilnībā pazaudēt redzi.

 

*rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju

 

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC