Slimību profilakses un kontroles centrs

Pavadi svētkus droši

22.12.2016, 13:13

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti novēl drošu un veselīgu svētku svinēšanu un atgādina, ka, ievērojot vienkāršus profilakses pasākumus, brīvdienas būs izdevušās.

 

Ja pirms svētkiem jūties nevesels – paliec mājas, atpūties un veseļojies! Šobrīd intensīvāk sāk cirkulēt dažādi lipīgi elpceļu un zarnu trakta vīrusi. Saslimt ar kādu elpceļu vīrusu tu vari, ja slimnieks ar tevi runā, apklepo vai apšķauda. Tāpat inficēties ar vairākām slimībām iespējams, pieskaroties priekšmetiem vai virsmām, uz kurām atrodas infekcijas ierosinātājs.

 

Gadījumā, ja izjūti kaulu „laušanu”, ja tev ir paaugstināta temperatūra, drudzis, klepus, stipras galvas sāpes u.c. līdzīgi simptomi, paliec mājās, neapmeklē ballītes un pasākumus, sazinies ar savu ģimenes ārstu vai dežūrārstu un uzzini, kā rīkoties, lai atveseļotos. Ja saslimis ir bērns, svētku pasākumus ieteicams neapmeklēt, bet savlaicīgi sākt ārstēšanos. Rūpējies arī par citu bērnu veselību!

 

Bieži un rūpīgi mazgā rokas! Atceries par roku mazgāšanu! Mazgā rokas, atgriežoties no sabiedriskām vietām, pēc uzturēšanās ārā un sabiedriskajā transportā, pirms un pēc ēdiena gatavošanas un, ja esi kontaktējies ar kādu, kurš ir saslimis. Roku tīrīšanai vari izmantot arī speciālas antibakteriālas želejas un salvetes. Raugies, lai arī bērni regulāri un rūpīgi mazgātu rokas. Noskaties video par pareizu roku mazgāšanu: https://www.youtube.com/watch?v=vDlFPEoCnRo

 

Iegādājies tikai kvalitatīvu pārtiku un izvēlies piemērotu ēdiena pagatavošanas veidu! Pārliecinies, lai iegādātā pārtika svētku cienastam ir svaiga un kvalitatīva. Pārbaudi, vai ēdienam ir laba smarža, garša, vai nav šaubīgs vizuālais izskats, vai nav beidzies tā derīguma termiņš. Īpaši uzmanīgi iegādājies piena, gaļas un zivju izstrādājumus, kā arī olas un dažādus jau pagatavotus ēdienus (gatavie salāti un saldie ēdieni) vai pusfabrikātus.

 

Lietojot uzturā nekvalitatīvus produktus vai neievērojot produktu gatavošanas pamatprincipus un personīgo higiēnu, var saslimt ar salmonelozi, trihinelozi, A hepatītu un citām zarnu infekcijas slimībām.

 

Nepārspīlē ar ēšanu! Kaut arī ticējumi vēsta par 12 ēdieniem uz svētku galda, tomēr atceries, ka Tavam organismam tas par labu nenāks. Nepārēdies! Ēd mazāk un izvēlies liesākus svētku ēdienus.

 

Izmanto brīvās svētku dienas, lai uzturētos svaigā gaisā un izkustētos! Atceries – veselība ir kustībā! Noskaties video par fiziskajām aktivitātēm dažādām vecuma grupām un smelies idejas: https://www.youtube.com/watch?v=MvK8E9iF1a4&list=PLF53RluJDE3N2XvSesAROXqZ4wKrF2WYE  

 

Izvēlies atbilstošu apģērbu! Atceries, ka laika apstākļiem nepiemērots apģērbs var veicināt saslimšanu, vai pat radīt ķermeņa apsaldējumus vai ķermeņa atdzišanu.

 

Atceries par līdzcilvēkiem! Ziemassvētki ir pārdomu laiks, kad cilvēki nereti ieslīgst pārdomās par dzīves jēgu un var justies vientuļi. Šādos gadījumos īpaši svarīgs ir draugu, radu, kolēģu un paziņu atbalsts. Piezvani tiem tuvajiem cilvēkiem, ar kuriem sen neesi runājis vai zini, ka viņi šobrīd pārdzīvo grūtus brīžus. Iespējams, tavs zvans viņam palīdzēs uzlabot garastāvokli, justies mazāk vientuļi vai pat lūgt palīdzību kritiskā brīdī.

 

Ja esi saslimis, sazinies ar savu ģimenes ārstu vai dežūrārstu. Ārpus ģimenes ārsta darba laika, ārsta padomu vari saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni - 66016001. Tālruņa darba laiks: darba dienās no plkst.17.00 līdz 8.00, brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti.

 

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC