Slimību profilakses un kontroles centrs

Vai Latvijā gaidāms difterijas uzliesmojums?

30.12.2016, 14:13

 

Par šo jautājumu nobažījušies valsts vadošie infektoloģijas speciālisti epidemioloģijas un infektoloģijas jomā, norādot, ka šobrīd Latvijā saslimstība ar difteriju jau vairākus gadus ir pati augstākā Eiropas Savienībā, taču 2015. gada dati liecina, ka vakcinācijas aptvere pret difteriju un stingumkrampjiem pieaugušajiem (vecākiem par 25 gadiem) bijusi 65,3% (pēc ģimenes ārstu datiem), pusaudžiem 14 gadu vecumā - 91%, bērniem 7 gadu vecumā - 97,4%. Tas nozīmē, ka aptuveni trešā daļa pieaugušo nokavēja balstvakcināciju pret difteriju un katrs desmitais pusaudzis pabeidz skolu un uzsāk pieaugušo gaitas bez pietiekamas aizsardzības pret šo dzīvībai bīstamo infekcijas slimību. Tai pat laikā – vakcīna pret difteriju ir valsts apmaksāta un vakcinācija ir vienīgais veids, kā sevi pasargāt no šīs slimības.

 

Lai aktualizētu situācijas nopietnību un aicinātu ikvienu uzdot sev jautājumu: vai esmu saņēmis balstvakcināciju pret difteriju?, vai mani bērni un tuvinieki ir vakcinēti?, Veselības ministrija (VM)  un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) uzsāk informatīvo kampaņu „Pasargāts, jo vakcinēts!” un aicina uz preses konferenci, kas notiks:

 

4. janvārī plkst 11.00,

Rīgas Tehniskās universitātē, 119. auditorijā, Kaļķu ielā 1.

 

Piedalīsies:

Anda Čakša, Veselības ministre;

Uga Dumpis, LU profesors, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs, VM galvenais infektologs;

Jurijs Perevoščikovs, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors;

Ilze Straume, SPKC Veselības veicināšanas departamenta direktore;

Ainis Dzalbs, ģimenes ārsts, 2015. gada labākā jaunā ģimenes ārsta titula ieguvējs.

 

Lūdzam medijus apstiprināt savu dalību, rakstot uz prese@spkc.gov.lv

 

Atgādinām, ka difterija ir ļoti lipīga un dzīvībai bīstama infekcijas slimība, kas izplatās gaisa pilienu ceļā, no saslimšanas ar to var pasargāt tikai savlaicīga un regulāra vakcinācija. Latvijā vakcināciju pret difteriju veic divu, četru, sešu un 12 līdz 15 mēnešu vecumā, bet pēc tam – 7 un 14 gadu vecumā. Imunitāte nesaglabājas visu mūžu, tāpēc ik pēc 5 – 10 gadiem ir nepieciešams veikt revakcināciju. Difterijas vakcīna ir VALSTS APMAKSĀTA un pieejama ģimenes ārstu praksēs vai ārsta norādītā Vakcinācijas kabinetā.

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC