Slimību profilakses un kontroles centrs

SPKC speciālistu ieteikumi veselīgām Lieldienām

13.04.2017, 12:49

 

Gatavojoties svētkiem, aicinām ieklausīties Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālistu padomos, lai svētkus izdotos pavadīt droši un veselīgi.

 

Lieldienās ierasts ēst olas un dažādus olu ēdienus, tāpēc svarīgi izvērtēt olu kvalitāti un pareizi tās pagatavot. Pirms olu pirkšanas pārliecinieties, vai tām nav beidzies derīguma termiņš un vai tās nav ieplaisājušas. Olas glabājiet tikai ledusskapī, bet ieplīsušas olas izmetiet.

 

Olas vārot, pilnīgi iegremdējiet tās ūdenī un vāriet septiņas minūtes. Vienmēr pēc saskares ar jēlām olām rūpīgi nomazgājiet rokas, traukus un darba virsmas. SPKC speciālisti uzsver, ka neatbilstoši uzglabātas un pagatavotas olas un olu ēdieni var radīt risku saslimšanai ar zarnu trakta infekcijām, piemēram, salmonelozi.

 

Lai izvairītos no infekcijas slimībām kārtīgi mazgājiet rokas pirms ēšanas, pēc publisku vietu un tualetes apmeklēšanas, pirms ēdiena pagatavošanas un pēc saskares ar mājdzīvniekiem. Sekojiet, lai arī bērni kārtīgi un bieži mazgātu rokas. Ja nav pieejams tekošs ūdens, parūpējieties par citiem roku higiēnas līdzekļiem, piemēram, mitrajām salvetēm, roku dezinfekcijas līdzekļiem.

 

Ja parādās paaugstināta ķermeņa temperatūra, ēstgribas zudums, caureja, slikta dūša, vemšana vai sāpes vēderā, jāmeklē ārsta palīdzība. Ārpus jūsu ārsta darba laika iespējams konsultēties, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni: 66016001. Tālrunis brīvdienās un svētku dienās darbojas visu diennakti, bet darba dienās no plkst. 17.00 līdz 8.00,.

 

SPKC epidemiologi atgādina, ka šogad jau ir sākusies ērču aktivitāte. Daudz ērču ir nekoptās meža audzēs, ilggadīgi nekoptās un krūmiem aizaugušās pļavās, garā zālē, krūmājos, briksnājā. Līdz ar to, ja svētkus plānojat pavadīt ārpus telpām, izvēlieties pēc iespējas sakoptāku vietu vai sakopiet to paši - sagrābiet vecās lapas un zarus. Tomēr, uzturoties dabā, jālieto ērču atbaidīšanas līdzekļi un atgriežoties mājās jāpārliecinās, vai nav piesūkusies ērce.

 

Brīvdienās atvēliet laiku arī fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā. Aicinām apmeklēt SPKC Veselības maršrutus, kas izveidoti piecās Latvijas pilsētās - Ogrē, Jūrmalā, Tukumā, Varakļānos un Cēsīs. Plašāka informācija: http://aktivadiena.lv/veselibas-marsruti/ 

 

Aicinām iepazīties arī ar Pārtikas un veterinārā dienesta ieteikumiem: http://www.zm.gov.lv/partikas-un-veterinarais-dienests/jaunumi/pirms-lieldienam-iepercies-drosi?id=8762

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC