Slimību profilakses un kontroles centrs

Informācija ceļotājiem par Ebolas vīrusslimību

28.12.2015
 

Kas ir Ebolas vīrusslimība?

 

Ebolas vīrusslimība ir smaga, bieži letāla slimība, ko izraisa Ebolas vīruss.

 

Vīruss izplatās tieša kontakta ceļā ar asinīm vai citiem ķermeņa šķidrumiem (piemēram, siekalām, urīnu, vēmekļiem, sēklas šķidrumu) no dzīviem vai mirušiem inficētiem cilvēkiem.

 

Simptomi parasti parādās no divām dienām līdz 21 dienai pēc saskares ar šo vīrusu. Šī slimība var sākties pēkšņi ar drudzi, nogurumu, apetītes zudumu, vemšanu, caureju, vēdera sāpēm, galvas sāpēm un muskuļu sāpēm vai citiem nespecifiskiem simptomiem. Vēlākā stadijā dažiem slimniekiem vīruss var izraisīt arī spēcīgu iekšēju un ārēju asiņošanu un vairāku orgānu mazspēju.

 

Slimības ārstēšanai nav licencētas vakcīnas vai apstiprinātu ārstēšanas metožu.

 

Inficēšanās risks ar Ebolas vīrusu un kā no tā izvairīties

 

Pat tad, ja jūs dzīvojat vīrusa pārnešanas apvidū vai esat apmeklējuši šo apvidu ceļojot, inficēšanās risks ar Ebolas vīrusu ir mazs, ja vien jūs neesat tieši saskārušies ar dzīvu vai mirušu inficētu cilvēku vai dzīvnieku ķermeņa šķidrumiem. Saskarsme ar ķermeņa šķidrumiem nozīmē arī neaizsargātu seksuālu kontaktu ar slimniekiem līdz pat trīs mēnešiem pēc izveseļošanās.

 

Ebolas vīruss netiek pārnēsāts, publiskās vietās ikdienišķi kontaktējoties ar cilvēkiem, kas neizskatās slimi. Jūs nevarat inficēties ar Ebolas vīrusu, aiztiekot naudu, pārtikas preces vai peldoties baseinā. Odi Ebolas vīrusu nepārnēsā. Un atšķirībā no gripas, Ebolas vīruss neizplatās pa gaisu.

 

Ziepes, hlorūdens, saules gaisma, augsta temperatūra un žāvēšana bez grūtībām nogalina Ebolas vīrusu. Izmazgājot ar šķidrumiem inficētu apģērbu veļas mašīnā, Ebolas vīruss tiks iznīcināts. Uz virsmām, kas atrodas saulē vai ir nožuvušas, Ebolas vīruss dzīvo tikai īsu brīdi. Tas var izdzīvot ilgāku laiku uz apģērba vai materiāliem, kas ir notraipīti ar asinīm vai citiem ķermeņa šķidrumiem.

 

Pastāv risks pārnēsāt Ebolas vīrusu, aiztiekot instrumentus vai inficētus piederumus veselības aprūpes iestādēs, ja netiek pareizi veiktas pienācīgas infekcijas kontroles procedūras.

 

Ebolas vīrusslimības uzliesmojums 2014. - 2015. gadā

 

Pasaules Veselības organizācija (PVO) paziņoja, ka pašreizējais Ebolas vīrusa uzliesmojums Gvinejā, Libērijā un Sjerraleonē ir "starptautiska mēroga notikums sabiedrības veselības aizsardzības jomā" un apdraudējums sabiedrības veselībai pastāv joprojām [PVO ģenerāldirektora 2015.gada 18.decembra paziņojums (http://www.who.int/mediacentre/news/statements/2015/ihr-ebola-8th-meeting/en/)]. Turpmāk ir sniegti ieteikumi ceļotājiem, kuri ierodas vīrusa pārnešanas apvidos vai pamet tos.

 

Ieteikumi ceļotājiem, kas ierodas Gvinejā, Libērijā, Sjerraleonē un citos vīrusa pārnešanas apvidos

 

Uzziniet, kāda ir pašreizējā epidemioloģiskā situācija valstī, kuru plānojat apmeklēt. Uzziniet, kādi ir ieteikumi, ko sniedz attiecīgās valsts kompetentās iestādes par ceļošanu uz citām valstīm. Ja dodaties uz valsti, kurā ir vīrusa pārnešanas apvidi, turpmāk minētie preventīvie pasākumi palīdzēs novērst inficēšanās risku:

 

 • izvairieties no ceļojumiem apgabalos, kur ir reģistrēti Ebolas vīrusslimības gadījumi;
 • izvairieties no kontakta ar cilvēkiem, kuriem ir augsta ķermeņa temperatūra;
 • izvairieties no kontakta ar slimnieka vai līķa asinīm vai ķermeņa šķidrumiem un neaiztieciet potenciāli inficētus priekšmetus;
 • regulāri mazgājiet rokas ar ziepēm vai antiseptiskiem līdzekļiem;
 • izvairieties no saskares ar savvaļas dzīvnieku, dzīvu vai nedzīvu; nepatērējiet jebkāda veida medījumus;
 • izvairieties no vietām, kur varētu dzīvot sikspārņi, piemēram, no pagrabiem, savrupām nojumēm, raktuvēm;
 • izvairieties no neaizsargātiem dzimumsakariem.

Atcerieties, ka veselības aprūpes iestādēs ir paaugstināts inficēšanās risks. Tādēļ piesardzības nolūkos:

 • apjautājiet savus vietējos sadarbības partnerus, organizācijas, draugus vai ģimeni par iespējām saņemt pienācīgu veselības aprūpi attiecīgajā valstī; kā arī
 • parūpējieties par to, lai, saslimstot vai piedzīvojot negadījumu, ceļojumu apdrošināšana segtu medicīnisko evakuāciju, tādējādi ierobežojot risku, kas saistīts ar uzturēšanos vietējās medicīnas aprūpes iestādēs.

 

Ieteikumi ceļotājiem, kas dodas projām no Gvinejas, Libērijas, Sjerraleones un citiem vīrusa pārnešanas apvidiem

 

Risks, ka jūs esat saskārušies ar Ebolas vīrusu, ir mazs, ja vien jums nav bijusi saskare ar Ebolas vīrusa inficētiem pacientiem, neesat saskārušies ar līķiem vai apmeklējuši veselības aprūpes iestādes.

 

Tomēr, ja dažu nedēļu laikā pēc vīrusa pārnešanas apvidu pamešanas jūs pārņem drudzis, neizskaidrojams nogurums, caureja vai jums ir jebkurš cits nopietns simptoms (piemēram, vemšana, neizskaidrojama asiņošana, spēcīgas galvassāpes), jums:

 

 • steidzami jāmeklē medicīniskā palīdzība, informējot par savu ceļojumu vēsturi, un
 • telefoniski jābrīdina medicīnas iestāde par jūsu vizīti, lai medicīnas personāls varētu veikt piemērotus aizsardzības pasākumus uzņemšanas brīdī.

 

Lūdzam ņemt vērā, ka Pasaules Veselības organizācija ir ieteikusi Ebolas vīrusa pārnešanas valstīm veikt pārbaudes izceļojošajiem ceļotājiem, lai atklātu simptomus, kuri varētu liecināt par iespējamu inficēšanos ar Ebolas vīrusu. Tā arī ir ieteikusi Ebolas vīrusslimības skartajiem cilvēkiem un personām, kuras ar šiem cilvēkiem ir kontaktējušās, doties starptautiskos ceļojumos vienīgi tad, ja tie ir daļa no pienācīgas medicīniskās evakuācijas.

©SPKC 2019. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC