Slimību profilakses un kontroles centrs

Informācija par Zikas vīrusslimību

 

Simptomi un pazīmes

Zikas vīrusa inkubācijas periods (laika posms no inficēšanās brīža līdz pirmo simptomu parādīšanās) līdz šim nav precīzi noteikts, bet tiek minēts, ka tas varētu būt dažas dienas garš. Zikas vīrusslimības simptomi ir līdzīgi Denges un Čikunguņjas drudža simptomiem - drudzis, izsitumi, konjunktivīts (acu gļotādas iekaisums), muskuļu sāpes, sāpes locītavās, nespēks un galvassāpes

 

Inficēšanās

Aktuālākā informācija liecina, ka ar Zikas vīrusu var inficēties:

 

  • no tropisko Aedes ģints odu kodieniem;
  • no mātes uz bērnu (transplacentāli), dzemdību laikā (ja māte ir inficēta ar vīrusu);
  • slimnieka asins transfūzijas ceļā un ar citiem slimnieka bioloģiskajiem donoru materiāliem;
  • seksuālā ceļā ar spermu, kurā tas var atrasties vairākas nedēļas pēc tam, kad cilvēks jau ir izveseļojies no Zikas vīrusslimības. Šī iemesla dēļ dzimumsakaru laikā jālieto prezervatīvs.

 

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) informē, ka atsevišķi saslimšanas gadījumi ar Zikas vīrusslimību ir reģistrēti arī Eiropas valstīs cilvēkiem, kuri apmeklējuši infekcijas skartās teritorijas.

 

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģiskās uzraudzības datiem Latvijā Zikas vīrusslimības gadījumi līdz šim nav reģistrēti.


Ja, atgriežoties pēc ceļojuma, jums ir aizdomas par inficēšanos ar Zikas vīrusu, nekavējoties sazinieties ar savu ģimenes ārstu un informējiet par savu ceļojumu.

©SPKC 2019. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC