Pubertātes periods ir nozīmīgs dzīves posms, kas iezīmē būtiskas fiziskas, emocionālas un sociālas pārmaiņas cilvēka dzīvē. Sākoties pubertātei, organismā notiek intensīvas hormonālas pārmaiņas, kas ietekmē ne tikai ķermeņa attīstību, bet arī emocionālo stāvokli un uzvedību. Garastāvokļa izmaiņas jeb svārstības ir viena no biežāk sastopamajām un raksturīgākajām pazīmēm pubertātes laikā.

Emocionāla nestabilitāte šajā periodā ir bieža parādība. Pusaudži var piedzīvot intensīvas emocijas, kas mainās ļoti strauji, bieži reaģējot uz situācijām ātri un saasināti. Vienā brīdī Tu vari justies laimīgs, enerģisks un pilns entuziasma, bet nākamajā justies nospiests, bēdīgs vai aizkaitināts. Šī emocionālā nestabilitāte ir saistīta ar hormonālajām izmaiņām, kā arī ar jaunām pieredzēm un spriedzi, ko pusaudzis piedzīvo, meklējot savu identitāti, veidojot pašapziņu un attiecības ar draugiem un ģimeni.

Šajā periodā hormonu līmenis, it īpaši estrogēna – meitenēm un testosterona – zēniem, sāk strauji palielināties, ietekmējot nervu sistēmas un smadzeņu darbību.

Gan meitenēm, gan zēniem brīžos, kad ir grūti, ir svarīgi atrast uzticamu sarunu biedru, kuram uzticēt savus pārdzīvojumus! Tu būsi pārsteigts, kādu atvieglojuma sajūtu sagādā izrunāšanās un savu pārdzīvojumu uzticēšana sarunu biedram!

Vairāk informācijas meklē informatīvajā materiālā “Meitenes, puiši un pubertāte” šeit.

Daudzas ar pubertāti saistītās izmaiņas meitenes ķermenī ietekmē to, kā meitene jūtas un uztver pasauli. Šim laikam sākoties, īpašu uzmanību Tu vari sākt pievērst savam izskatam, svaram, krūšu izmēram, gurnu apkārtmēram un citiem meiteņu jautājumiem. Svarīga šajā laikā var būt sevis salīdzināšana ar citām vienaudzēm.

Vienā brīdī Tev rodas vēlme raudāt, bet citā jau uzjautrināties un smieties par visniecīgāko joku. Gan pozitīvās, gan negatīvās emocijas šajā laikā pastiprinās, var būt grūtības ar dusmu savaldīšanu un koncentrēšanos. Tas ir normāli! Pubertātes laikā to piedzīvo ikviena meitene!

Ņem vērā nozīmīgākās emocionālās pārmaiņas meitenēm, kas saistītas ar pubertāti:

  • pubertātes laikā Tu vari kļūt emocionāla un izjust biežas garastāvokļa maiņas – brīžiem kļūstot nepamatoti raudulīga, bet brīžiem nepamatoti jautra;
  • nereti vari sākt dusmoties un “kašķēties” ar ģimenes locekļiem un draugiem;
  • Tu vari sākt izjust vēlmi kļūt neatkarīgākai un patstāvīgākai, sevišķi no ģimenes;
  • Tev var rasties vēlēšanās pēc piedzīvojumiem un riska pilnas uzvedības;
  • Tev var parādīties izteikta vēlme pēc vienaudžu draudzības un uzmanības;
  • Tev var rasties pastiprināts satraukums par savu ārējo izskatu, tajā skaitā, ķermeni, apģērbu u. c.; 
  • Tu vari saskarties ar sakāpinātu savu trūkumu pārvērtēšanu un savu problēmu pārspīlējumu.
  • var rasties sajūta, ka „neviens mani nesaprot”.

Enerģijas pārpilnība, vēlme „dauzīties” un pastrādāt nedarbus ir ļoti raksturīga zēniem. Pozitīvas emocijas mijas ar izmisumu, pat niknumu. Gan pozitīvās, gan negatīvās emocijas kļūst spēcīgākas. Tu vari kļūt vieglāk aizkaitināms vai sasmīdināms, var būt arī grūtības kontrolēt savas dusmas un koncentrēties.

Ņem vērā nozīmīgākās emocionālās pārmaiņas zēniem, kas saistītas ar pubertāti. Tās ir normālas pārmaiņas:

  • Tavu uzvedību un izturēšanos var ietekmēt vieglā uzbudināmība, kas raksturīga pubertātes laikam;
  • Tavas reakcijas uz dažādām dzīves situācijām reizēm var būt nesavaldīgas, tai skaitā, iesaistīšanās kautiņos utt.;
  • Tev var parādīties vēlme kļūt neatkarīgam un patstāvīgam;
  • Tu vari sākt izjust vēlēšanos pamazām attālināties no ģimenes, kā arī nereti vari sākt konfliktēt ar pieaugušajiem;
  • Tev var parādīties pastiprināta vēlēšanās pēc piedzīvojumiem un vēlme riskēt;
  • Tev var parādīties izteikta vēlme pēc vienaudžu draudzības un kļūt īpaši svarīgi tas, ko par Tevi domā citi vienaudži;
  • Tev var būt raksturīga sakāpināta trūkumu pārvērtēšana un savu problēmu pārspīlējums. Tāpēc Tev var rasties sajūta, ka „neviens mani nesaprot”;
  • Tev var parādīties satraukums par savu ārējo izskatu un arī personības iezīmēm.