Slimību profilakses un kontroles centrs

Valsts apmaksātas COVID-19 analīzes – kam tās veic un kā jārīkojas

Paraugu izmeklēšanu nodrošina SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” Laboratorijas dienests (Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija un Laboratorija “Gaiļezers”), SIA “Centrālā laboratorija”, SIA “E.Gulbja laboratorija”, un Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” atbilstoši laboratoriju testēšanas kapacitātēm un pieprasījumam.

Mobilo analīžu nodošanas punktu atrašanās vietas apskatāmas interaktīvā kartē šeit.

Parauga ņemšana laboratoriskai izmeklēšanai tiek nodrošināta 12 stundu laikā.

Paraugi laboratorijā izmeklēšanai tiek nogādāti 12 stundu laikā.

Laboratoriskā testēšana tiek veikta 12 – 24 stundas.

Rezultātus par testēšanas rezultātu ir zināms 48 stundu laikā kopš parauga ņemšanas brīža.

Par pozitīviem un apšaubāmiem izmeklējuma rezultātiem Slimību profilakses un kontroles centrs (turpmāk – SPKC) informē gan pacientu, gan ģimenes ārstu un informācija ir pieejama pacientam un ģimenes ārstam e-veselības portālā.

Par negatīviem izmeklējuma rezultātiem informācija ir pieejama pacientam un ģimenes ārstam e-veselības portālā.

 

1. Bez ārsta nosūtījuma izmeklē personas ar un bez akūtas elpceļu infekcijas pazīmēm, ja persona 14 dienu laikā pirms simptomu parādīšanās uzturējusies ārvalstīs un pirms tam pieteikusies uz izmeklējumu  pa tālruni 8303, 67334433 darba dienās laikā no 8:00 - 20:00, sestdienās laikā no 9:00-15:00 un svētdienās laikā no 9:00-12:00. Personas, kurām nav akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes, uz paraugu ņemšanas punktu var ierasties ar savu personīgo transportu, velosipēdu, kājām vai, lietojot masku, ar sabiedrisko transportu. Personas ar akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmēm  - ar savu personīgo transportu.

 

2. Ar ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījumu izmeklē:

2.1. ar ģimenes ārsta nosūtījumu:

2.1.1. visas personas, kurām ir pneimonijas klīniskās pazīmes;

2.1.2. personas ar akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmēm;

2.1.3. personas, kurām ir hroniska slimība (cukura diabēts, hroniskas elpceļu slimības, sirds asinsvadu slimības, onkoloģiskas slimības utml.);

2.1.4. personas, kurām ir imūndeficīts, tai skaitā, kuras lieto imūnsupresīvu terapiju;

2.1.5. pacientus, kuri saņem orgānu aizstājterapiju;

2.1.6. Covid-19 pacienta kontaktpersonas;

2.1.7. Covid-19 pacientus (kontroles testus);

2.2. ar ārstējošā ārsta vai ģimenes ārsta nosūtījumu personas, kam plānota operācija vai invazīvas manipulācijas dienas stacionārā.

 

Šajos gadījumos ģimenes ārsts vai ārstējošais ārsts attālināti nosūta pacientu izmeklējumam, norādot par pacientu šādu informāciju (vārds, uzvārds, tālruņa numurs, informācija, vai izmeklējums ir pirmreizējs vai kontroles izmeklējums):

 • izveidojot nosūtījumu e-veselības portālā vai;
 • izveidojot nosūtījumu SIA “Centrālā laboratorija” mājas lapā (www.laboratorija.lv) vai SIA “E.Gulbja laboratorija” mājaslapā (www.egl.lv);
 • zvanot uz tālruni 8303, 67334433 darba dienās laikā no 8:00 līdz 20:00, sestdienās laikā no 9:00-15:00 un svētdienās laikā no 9:00 -12:00.

 

SIA “Centrālā laboratorija” novirza zvanus uz SIA “E.Gulbja laboratorija” atbilstoši ģimenes ārstu prakses vietai vai pacienta dzīves vietai, lai nodrošinātu ģeogrāfisko pieejamību. Ja tuvākajā laboratorijā ir ilgāks gaidīšanas laiks, pacientu var nosūtīt uz nākamo tuvāko paraugu ņemšanas punktu.

 

Ja ārsts uzskata, ka izmeklējums uz Covid-19 ir nepieciešams, iespēju robežās parauga ņemšana var tikt organizēta pacienta mājās. Piemēram, ja pacientam ir salīdzinoši smaga slimības gaita – drudzis, aizdomas uz pneimoniju u.c., pacienta mobilitāti ierobežojušas blakusslimības, epidemioloģiski nozīmīgs saslimšanas gadījums (strādā veselības nozarē, sociālā aprūpē, citos darbos, kas saistīti ar risku citu cilvēku veselībai), saslimuši divi un vairāk ģimenes locekļi.Ja minētajos gadījumos ģimenes ārsts konstatējis, ka pacientam nav iespējas pašam doties uz Covid-19 izmeklējumu, ģimenes ārsts nosūtījumā norāda, ka parauga ņemšana jāveic mājās.

 

 Pēc nosūtījuma uz izmeklējumu saņemšanas 12 darba stundu laikā laboratorija sazinās ar pacientu un vienojas par parauga ņemšanu izmeklējumam – informē par parauga ņemšanas vietu un laiku.

 

3. Personu grupas, kas saistītas ar īpaši augstu Covid-19 izplatības risku, un kurām:

3.1. ir akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes tiek izmeklētas saskaņā ar:

3.1.1. darba devēja norīkojumu - ārstniecības personas, farmaceiti un farmaceitu palīgi, sociālās aprūpes iestāžu un patversmju darbinieki, operatīvo dienestu darbinieki (policisti, ugunsdzēsēji, robežsargi, muitas darbinieki, Valsts vides dienesta inspektori u.c.), Latvijas Nacionālo bruņoto spēku aktīvā militārā dienesta pārstāvji, Pārtikas un veterinārā dienesta darbinieki, ziņu žurnālisti, TV un skaņu operatori, fotoreportieri, mazumtirdzniecības nozarē strādājošie darbinieki un valsts akciju sabiedrības “Latvijas Pasts” darbinieki;

3.1.2. iestādes vadītāja norīkojumu – sociālās aprūpes institūciju un patversmju klienti;

3.2 izmeklēšanu veic bez akūtām elpceļu infekcijas slimības pazīmēm saskaņā ar:

3.2.1. darba devēja rīkojumu - starptautisku transporta pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbiniekiem;

3.2.2. iestādes vadītāja rīkojumu - pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem.

 

3. punktā minētajām personām paraugu ņemšanu veic Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (turpmāk – NMPD). Izmeklējumu kolektīvam (ne mazāk kā 20 cilvēki) piesaka darba devēja vai iestādes pilnvarota persona, sazinoties ar NMPD koordinatoru, nosūtot e-pastu uz adresi covid.iestades@nmpd.gov.lv vai zvanot uz tālruni 67337095 (tālruņa darba laiks ir katru dienu no pirmdienas līdz svētdienai no plkst. 8:00 līdz 18:00), norādot institūcijas nosaukumu, adresi, izmeklējamo personu skaitu un atbildīgās personas kontakttālruni. NMPD organizē un veic darba devēju nosūtīto darbinieku paraugu ņemšanu darba vietā.

3. punktā minētajām individuālām personām tiek nodrošināta paraugu ņemšana NMPD paraugu ņemšanas punktā Rīgā, S. Eizenšteina ielā, bet sarakstus ar darbiniekiem, kuri paraugu ņemšanu izvēlas veikt ārpus Rīgas, nodod izpildei SIA “Centrālā laboratorija”, kura vienojas ar darba devēju par paraugu ņemšanu laiku un veidu. 

 

31. Personu grupām atbilstoši SPKC epidemiologu lēmumam Covid-19 infekcijas paraugu ņemšanu veic uz vietas Covid-19 infekcijas skartajā darba kolektīvā, sociālās aprūpes iestādē vai patversmē. Paraugu ņemšanu veic NMPD.

 

 

4. Covid-19 sākotnējā testēšana netiek veikta:

Covid-19 slimnieku tuviniekiem, kuri dzīvo ar slimnieku vienā mājsaimniecībā un kuriem parādās akūtas elpceļu infekcijas slimību pazīmes (klepus, drudzis, elpas trūkums). Tomēr, ja ģimenes ārsts uzskata, ka kādam no tuviniekiem nepieciešams veikt izmeklējumu uz Covid-19 infekciju, ģimenes ārsts nosūta minēto personu izmeklējuma veikšanai.

 

5. Stacionārā uz Covid-19 infekciju izmeklē:

 • Visus uzņemšanas nodaļā hospitalizētos pacientus:
 • ar pneimoniju;
 • bez noteiktas dzīvesvietas;
 • ar akūtas elpceļu infekcijas slimības simptomiem.

• Hospitalizētos (stacionētos) pacientus ar smagu akūtu respiratoru infekciju (turpmāk - SARI) bez cita iemesla, kas pilnībā izskaidro klīniskās izpausmes, t. sk. SARI:

 • pacienti, kuriem ir nepieciešama intensīvā terapija;
 • pacienti ar neskaidras etioloģijas abpusēju pneimoniju.

• Hospitalizētos pacientus ar akūtas elpceļu infekcijas slimības simptomiem, ja inficēšanās notikusi stacionārā;

 • Personas ar neskaidras izcelsmes drudzi.
 • Grūtnieces un dzemdētājas ar augšējo elpošanas ceļu infekcijas simptomiem.
 • Personas, kam nepieciešama dzīvību glābjoša vai neatliekama operācija.
 • 2. punktā minētajos gadījumos, kā arī citos gadījumos atbilstoši  ārsta lēmumam.

 

Pacientu grupas, kuru paraugi ir jāmarķē ar P burtu (prioritāri), lai nodrošinātu to, ka Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologi pēc iespējas ātrāk saņem informāciju par šo personu izmeklēšanas rezultātiem un varētu uzsākt epidemioloģisko izmeklēšanu un pretepidēmisko pasākumu organizēšanu:

 1. Ārstniecības iestāžu darbinieki;
 2. Sociālās aprūpes iestāžu un patversmju darbinieki;
 3. Sociālās aprūpes iestāžu un patversmju klienti;
 4. NBS aktīvā militārā dienesta pārstāvji;
 5. Policisti;
 6. Ugunsdzēsēji.

 

!!! Pacienti, kuriem laboratoriski apstiprināts Covid-19, pārtraukt karantīnu un doties ikdienas gaitās drīkst tikai ar ārsta atļauju.

 

Kas jāievēro pacientiem, kuri dodas uz mobilajiem analīžu nodošanas punktiem?

 

 • Obligāti ir iepriekš jāpiesakās, zvanot uz tālruni 8303 vai 67334433. Bez iepriekšēja pieraksta ierasties nedrīkst.

 

 • Gaidīšanas laiks līdz analīžu veikšanai Rīgā ir aptuveni diennakts, bet reģionos tas var būt vairākas dienas.

 

 • Lai neveidotos pacientu drūzma, laboratorisko izmeklējumu veikšana notiek rindas kartībā katram pacientam noteiktā laikā, par ko viņš tiek informēts telefoniski.

 

 • Dodoties uz analīžu nodošanas punktu, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments.

 

 • Par analīžu rezultātiem, kurā tiek apstiprināta COVID-19 saslimšana, pacientu telefoniski informē SPKC speciālists. Ja rezultāts ir negatīvs, pacients 2-3 dienu laikā no analīžu nodošanas brīža informāciju saņem portālā “E-veselība”. Lai aplūkotu saņemto paziņojumu www.eveseliba.gov.lv, jāizvēlas “Pieslēgties” un “Iedzīvotājs”. Pēc tam jāautorizējas, izmantojot internetbankas piekļuves datus, elektronisko parakstu vai personas apliecību (eID). Analīžu rezultātu paziņojums būs apskatāms izvēlnē “Pastkastīte”. Ja nav iespējas pieslēgties E-veselības portālam, tad par analīžu rezultātu darba dienās darba laikā var zvanīt Nacionālajam veselības dienestam uz tālruni 8000 1234.

 

 

 

!!! Ja Covid-19 saslimšanai raksturīgie simptomi ir smagi – ļoti augsta temperatūra, elpas trūkums, jāzvana uz ārkārtas tālruni 113.

 

Šādā situācijā visā Latvijā uz izsaukumiem dodas NMPD brigāde, kas nepieciešamības gadījumā pacientu nogādā slimnīcā. Aizdomu gadījumos par saslimšanu ar Covid-19 pacientu nogādā Latvijas Infektoloģijas centrā, Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā vai kādā no piecām reģionālajām slimnīcām: Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Vidzemes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā vai Rēzeknes slimnīcā.

 

Kā darba devējs var nosūtīt darbinieku veikt COVID-19 analīzes?

Ja darba devējs savu darbinieku ar slimības simptomiem vēlas pārbaudīt uz COVID-19, nozares nozīmēts pārstāvis sazinās ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu par analīžu veikšanas iespējām un pieteiks konkrētu cilvēku sarakstu. Attiecīgi lielās veikalu ķēdes katra būs izvirzījušas savu kontaktpersonu, bet citi mazumtirgotāji aicināti sazināties ar Latvijas Tirgotāju asociācijas speciāli izveidoto Tirdzniecības nozares krīzes centru, kurš strādā visu diennakti (tel.n.  67297372). Līdzīgs algoritms attiecas arī uz "Latvijas Pasts" darbiniekiem. 

 

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC