Slimību profilakses un kontroles centrs

Valsts apmaksātas Covid-19 analīzes – kam tās veic un kā jārīkojas

Kam VEIC Covid- 19 analīzes bez maksas?

 1. Iedzīvotājiem, kuriem pēc atgriešanās no ārvalstīm 14 dienu laikā parādās akūtas elpceļu infekcijas simptomi: paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus un elpas trūkums bez cita izskaidrojuma iemesla;
 2. Slimību profilakses un kontroles centra noteiktajām Covid-19 slimnieka kontaktpersonām, kuras ir mājas karantīnā un kurām pēc kontakta ar slimnieku 14 dienu laikā parādās akūtas elpceļu infekcijas simptomi: drudzis, klepus un elpas trūkums bez cita izskaidrojuma iemesla (izņemot tuviniekus, kuri dzīvo kopā ar slimnieku).​
 3. Noteiktu profesiju darbiniekiem, kuriem parādās akūtas elpceļu saslimšanas simptomi (pieteikties analīzēm var caur savu darba devēju, kurš informāciju iesniegs NMPD):
  • pacientu aprūpē iesaistītiem ārstniecības iestāžu darbiniekiem;
  • farmaceitiem un farmaceitu asistentiem;
  • operatīvo dienestu darbiniekiem – policistiem, ugunsdzēsējiem, robežsargiem, muitas darbiniekiem u.c.
  • sociālās aprūpes iestāžu un patversmju personālam;
  • Valsts vides dienesta inspektoriem;
  • Latvijas nacionālo bruņoto spēku aktīvā militārā dienesta pārstāvjiem;
  • ziņu žurnālistiem, TV un skaņu operatoriem un fotoreportieriem.
 4. Noteiktām pacientu grupām, kuri ārstējas slimnīcā (analīzes veic slimnīca):
  • visiem slimnīcas uzņemšanas nodaļā hospitalizētiem pacientiem ar pneimoniju;
  • hospitalizētiem pacientiem ar smagu akūtu respiratoru infekciju bez cita iemesla, kas pilnībā izskaidro klīniskās izpausmes, (t.sk. pacientiem, kuriem ir nepieciešama intensīvā terapija un pacientiem ar neskaidras etioloģijas abpusēju pneimoniju);
  • hospitalizētiem pacientiem ar akūtu respiratoru infekciju, ar kuru inficēšanās notikusi stacionārā;
 5. Noteiktām pacientu grupām, kurās infekcijas izplatības un sarežģījuma riski ir ļoti augsti (analīzēm pieteiks iestāde)
  • sociālās aprūpes iestāžu klientiem (gados veciem cilvēkiem ar hroniskām slimībām);
  • patversmju klientiem ar akūtu elpceļu infekciju

 

Kam zvanīt, lai pieteiktos Covid-19 analīžu veikšanai?

Ja saslimšanas simptomi ir viegli – paaugstināta temperatūra, klepus:  

 • Zvani uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta analīžu reģistrācijas tālruni 8303 katru dienu no plkst. 9:00-18:00.

Ja pacients var ar savu auto doties uz analīžu pieņemšanas punktu Rīgā, reģistrators zvana brīdī informēs par analīžu nodošanas laiku un vietu. Ja pacients vēlas analīzes veikt kādā no punktiem ārpus Rīgas, reģistrators informāciju par pacientu nodod Centrālajai laboratorijai, kuras darbinieks telefoniski sazināsies ar pacientu un informēs par analīžu nodošanas vietu un laiku.  

Ierodoties ar savu auto iepriekš pacientam noteiktajā laikā, analīzes varēs nodot NMPD un Centrālās laboratorijas mobilajos analīžu nodošanas punktos Rīgā, Daugavpilī, Jēkabpilī, Liepājā, Ventspilī, Madonā, Talsos, Cēsīs, Tukumā, Jelgavā, Jūrmalā, Rēzeknē, Alūksnē vai Valmierā. Mobilo analīžu nodošanas punktu atrašanās vietas apskatāmas interaktīvā kartē šeit.

vai

 • Zvani uz E.Gulbja laboratorijas analīžu reģistrācijas tālruni 67801112 katru dienu no plkst. 8:00-20:00.

Ierodoties ar savu auto iepriekš noteiktā laikā, laboratoriskos izmeklējumus varēs veikt E.Gulbja laboratorijas analīžu nodošanas punktos Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī, Kuldīgā. Mobilie analīžu nodošanas punktu atrašanās vietas apskatāmas interaktīvā kartē šeit.

 

!!! Pacienti, kuriem laboratoriski apstiprināts Covid-19, pārtraukt karantīnu un doties ikdienas gaitās drīkst tikai ar ārsta atļauju. Cilvēku uzskata par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas un ja divi atkārtoti testēšanas rezultāti uz Covid-19 ir negatīvi (izmeklējumam piesaka ģimenes ārsts zvanot “Centrālai laboratorijai” pa tālruni 20030006).

 

Kas jāievēro pacientiem, kuri dodas uz mobilajiem analīžu nodošanas punktiem?

 • Obligāti ir iepriekš jāpiesakās, zvanot uz tālruni 8303 vai 67801112. Bez iepriekšēja pieraksta ierasties nedrīkst.
 • Uz šiem punktiem var doties tikai ar savu privāto automašīnu. Ar kājām, sabiedrisko transportu vai taksometru uz analīžu nodošanas punktu ierasties aizliegts.  
 • Gaidīšanas laiks līdz analīžu veikšanai Rīgā ir aptuveni diennakts, bet reģionos tas var būt vairākas dienas.
 • Lai neveidotos pacientu drūzma, laboratorisko izmeklējumu veikšana notiek rindas kartībā katram pacientam noteiktā laikā, par ko viņš tiek informēts telefoniski.
 • Dodoties uz analīžu nodošanas punktu, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments.
 • Pirms analīžu nodošanas mediķi izvērtēs pacienta veselības stāvokli un pārliecināsies par simptomu esamību.
 • Par analīžu rezultātiem pacientu telefoniski informē SPKC speciālists. Ja rezultāts ir negatīvs pacients 2 dienu laikā no analīžu nodošanas brīža informāciju saņem portālā “E-veselība”. Lai aplūkotu saņemto paziņojumu www.eveseliba.gov.lv, jāizvēlas “Pieslēgties” un “Iedzīvotājs”. Pēc tam jāautorizējas izmantojot internetbankas piekļuves datus, elektronisko parakstu vai personas apliecību (eID). Analīžu rezultātu paziņojums būs apskatāms izvēlnē “Pastkastīte”. Ja nav iespējas pieslēgties E-veselības portālam, tad par analīžu rezultātu darba dienās darba laikā var zvanīt Nacionālajam veselības dienestam uz tālruni 8000 1234.
 • Līdz analīžu rezultāta paziņošanai jāievēro visi noteiktie drošības pasākumi -  jāuzturas savā dzīvesvietā un nedrīkst apmeklēt sabiedriskas vietas.  
 • Ja analīzes apstiprina Covid-19 saslimšanu rīkojies šādi.  (Ieteikumi Covid-19 pacienta tuviniekiem)
 • Ja analīzes neapstiprina saslimšanu ar Covid-19, rīkojies šādi. 

 

Kam NEVEIC valsts apmaksātas Covid-19 analīzes?

 1. Iedzīvotājiem bez saslimšanas simptomiem un tiem, kuri pēdējo 14 dienu laikā nav bijuši ārzemēs vai nav bijuši ciešā kontaktā ar SPKC apstiprinātu Covid-19 slimnieku.
 2. Iedzīvotājiem, kuriem pēc atgriešanās no ārvalstīm 14 dienu laikā parādījušās vieglas akūtas elpceļu saslimšanas pazīmes (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus) un kuriem nav iespēju nokļūt uz analīžu nodošanas punktu ar savu transportu. Šādā gadījumā pacients ārstējas mājās ģimenes ārsta uzraudzībā un ievēro mājas karantīnu.
 3. Covid-19 slimnieku tuviniekiem, kuri dzīvo kopā ar slimnieku un kuriem parādās vieglas akūtas elpceļu infekcijas slimību pazīmes. Viņi ārstēsies mājās ģimenes ārsta uzraudzībā, ievērojot karantīnu tāpat kā mājās esošais Covid-19 slimnieks.

 

!!! Iedzīvotāji, kuriem ir vieglas akūtas elpceļu infekcijas slimību pazīmes, bet nav veikts Covid-19 tests, arī ievēro mājas karantīnu, ārstējoties ģimenes ārsta uzraudzībā. Ir aizliegts pamest dzīvesvietu, un jāizvairās no kontakta ar citiem cilvēkiem. Pārtraukt karantīnu un doties ikdienas gaitās var tikai pēc kontroles izmeklējumu veikšanas un ar ārsta atļauju. Cilvēku uzskata par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas un ja divi atkārtoti testēšanas rezultāti uz Covid-19 ir negatīvi (izmeklējumam piesaka ģimenes ārsts zvanot “Centrālai laboratorijai” pa tālruni 20030006).

 

Kas jāievēro pacientiem, kuriem neveic Covid-19 analīzes un kuri ārstējas mājās ģimenes ārsta uzraudzībā?

 • Ja simptomi ir viegli, ne visos gadījumos ir nepieciešams laboratoriski apstiprināt Covid-19, jo šai saslimšanai nav specifiskas ārstēšanas un to ārstē kā jebkuru vīrusu infekciju, pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli (atvieglo simptomus, piemēram, lietojot medikamentus temperatūras mazināšanai, klepum u.c.). Neveicot analīzes, klīniski nosaka, ka cilvēks varētu būt saslimis ar Covid-19 un ar viegliem simptomiem var ārstēties ģimenes ārsta uzraudzībā.
 • Parādoties saslimšanas simptomiem, telefoniski jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, sniedzot pēc iespējas precīzāku informāciju par savu veselības stāvokli.
 • Ģimenes ārsts izsniedz darbnespējas lapu, ja tas ir nepieciešams.
 • Obligāts pienākums ir ievērot mājas karantīnu. Ir aizliegts pamest dzīvesvietu, un jāizvairās no kontakta ar citiem cilvēkiem.
 • Ir jāuztur saziņa ar savu ģimenes ārstu un jāievēro ārsta noteiktā terapija un režīms.
 • Jebkuru zāļu lietošana jāsaskaņo ar ģimenes ārstu, lai mazinātu iespējamo blakusparādību un komplikāciju risku.
 • Veselības stāvokļa pēkšņas pasliktināšanās gadījumā jāsazinās ar ģimenes ārstu vai, ja veselības stāvoklis ir kritisks, jāzvana uz ārkārtas tālruni 113.
 • Pārtraukt mājas karantīnu un doties ikdienas gaitās var tikai pēc kontroles izmeklējumu veikšanas un ar ārsta atļauju. Cilvēku uzskata par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas un ja divi atkārtoti testēšanas rezultāti uz Covid-19 ir negatīvi (izmeklējumam piesaka ģimenes ārsts).
 • Vairāk par rīcību, ja ir aizdomas par Covid-19, bet nav veiktas analīzes, lasīt  šeit.

 

 

!!! Ja Covid-19 saslimšanai raksturīgie simptomi ir smagi – ļoti augsta temperatūra, elpas trūkums, jāzvana uz ārkārtas tālruni 113.

Šādā situācijā visā Latvijā uz izsaukumiem dodas NMPD brigāde, kas nepieciešamības gadījumā pacientu nogādā slimnīcā. Aizdomu gadījumos par saslimšanu ar Covid-19 pacientu nogādā Latvijas Infektoloģijas centrā, Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā vai kādā no sešām reģionālajām slimnīcām: Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Vidzemes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā vai Rēzeknes slimnīcā.

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC