Latvijā iedzīvotājiem noteiktās vecuma grupās tiek piedāvātas valsts apmaksātas vēža profilaktiskās pārbaudes jeb skrīnings. Bez maksas iespējams veikt šādus skrīningus:
- krūts vēža skrīnings (mamogrāfija),
- dzemdes kakla vēža skrīnings (ginekoloģiska apskate un parauga ņemšana no dzemdes kakla),
- zarnu vēža skrīnings (slepto asiņu tests fēcēs),
- prostatas vēža skrīnings (asins analīzes, nosakot PSA līmeni).
Atkarībā no skrīninga, uzaicinājums uz skrīningu tiek organizēts divos veidos:
- Dzemdes kakla un krūts vēža pārbaudes veikšanai tiek nosūtītas uzaicinājuma vēstules.
- Zarnu un prostatas vēža pārbaudes organizē ģimenes ārstu prakses.
Kas ir skrīnings?
Skrīnings ir konkrētas slimības vai veselības stāvokļa pārbaude, kas tiek veikts/piedāvāts lielai daļai iedzīvotāju. Skrīninga programmas mērķis ir samazināt saslimstību un mirstību, atklājot slimības agrīnā stadijā šķietami veseliem cilvēkiem, identificējot tos, kuru risks saslimt ar konkrētu slimību ir nozīmīgi lielāks. Latvijā tiek veikts ne tikai vēža skrīnings, bet arī citu slimību skrīnings, piemēram, grūtniecēm un bērniem, lai laikus atklātu dažādas slimības un to attīstības riskus.
! Vēža skrīninga mērķis ir atklāt pirmsvēža slimības vai krūts, dzemdes kakla, prostatas, zarnu vēzi agrīnās slimības stadijās cilvēkiem, kuri jūtas veseli un kuriem nav sūdzību vai slimību radītie simptomi.
Latvijas veselības aprūpes speciālisti un atbildīgās iestādes regulāri izvērtē skrīninga programmas saturu un pielāgo to starptautiskām rekomendācijām un ieteikumiem.
Pasaules un Latvijas veselības aprūpes speciālisti iesaka veikt regulāras vēža pārbaudes, izvērtējot ieguvumus un iespējamos trūkumus.
Aicinām iepazīties ar uzticamu un pierādījumos balstītu informāciju, kas ļaus Jums pieņemt lēmumu attiecībā uz skrīninga veikšanu Jūsu veselības labā.
Ja Jums ir radušies jautājumi, vai neskaidrības par skrīningu - aicinām jautāt savam ģimenes ārstam!
Kādēļ veikt vēža skrīningu?
Krūts, dzemdes kakla, prostatas un zarnu vēzis agrīnās slimības stadijās cilvēkam visbiežāk neizraisa nekādas sūdzības vai simptomus, tāpēc bieži vien tās nevar laikus atklāt. Profilaktiskās pārbaudes ir pilnībā valsts apmaksātas, un to veikšana sniedz iespēju regulāri uzraudzīt veselības stāvokli un laikus atklāt izmaiņas, tādējādi nepieciešamības gadījumā pēc iespējas ātrāk uzsākt ārstēšanu, lai sasniegtu labākus ārstēšanas rezultātus.