Mēs ne vienmēr varam izmainīt smēķētāja paradumus un apzinīgumu pret apkārtējiem, bet varam ietekmēt savu un savu bērnu atrašanās vietu gan iekštelpās, gan ārpus tām un nekļūt par pasīvajiem smēķētājiem.
Uzņemies atbildību par savu un bērnu veselību, sakot “NĒ!” pasīvajai smēķēšanai: izvairies no smēķētāja un sekundārajiem dūmiem/tvaikiem vai lūdz pārtraukt smēķēšanu mājās vai savā un bērna tuvumā publiskās vietās!
Latvijā ir pieņemts Tabakas izstrādājumu, tabakas aizstājējproduktu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likums (https://likumi.lv/ta/id/282077#p3), kas nosaka smēķēšanas ierobežojumus un paredz aizsardzību nesmēķētājiem. Turpmāk minētā informācija atsaucas uz likumā iekļautajiem pantiem.
Neļauj smēķēt mājā
Ja kāds no ģimenes locekļiem vai viesiem vēlas uzsmēķēt, neļaujiet to darīt iekštelpās. Lai arī smēķētāja elpā kaitīgie dūmi saglabājas vēl 3–8 minūtes, vismaz būsiet pasargājis sevi un savus tuvākos, t.sk. bērnus, no tabakas dūmu tiešas ieelpošanas, kā arī no iekštelpu piesārņošanas ar dūmu radītajām daļiņām. Pat vislabākā ventilācija un filtri nevar droši un pilnīgi attīrīt gaisu telpā, kurā tiek smēķēts. Arī smēķēšana pie atvērta loga nelīdzēs, jo tabakas dūmi tāpat izplatīsies pa telpu un toksisku putekļu veidā nosēdīsies uz mēbelēm un virsmām. Šos dūmus bērns, pārvietojoties pa māju, pie mazākās kustības sacels gaisā un ieelpos.
Nosakiet skaidrus noteikumus par pilnīgu smēķēšanas aizliegumu mājās un informējiet par to visus ģimenes locekļus un viesus. Lai noteikumi būtu redzami visiem, izvietojiet atgādinošas kartītes/plakātu v. tml.
Ja dzīvojat daudzdzīvokļu mājā, tad mājas iemītnieku kopsapulcē/kopējā grupas sarakstē (čatā) būtu noderīgi pārrunāt smēķēšanas ierobežojumus daudzdzīvokļu mājās, vēršot uzmanību pasīvās smēķēšanas riskiem. Vienlaikus, ja tas būtu noderīgi, izdrukājiet un daudzdzīvokļu mājas kāpņu telpā izvietojiet SPKC speciālistu izstrādāto infografiku: “Smēķēšanas ierobežojumi daudzdzīvokļu mājās”
!Latvijā ir aizliegts smēķēt:
- Daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kāpņu telpās, gaiteņos un citās koplietošanas telpās;
- Uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju balkoniem un lodžijām, ja kāds no mājas iedzīvotājiem pret to pamatoti iebilst.
Bērni diemžēl visbiežāk ir pakļauti pasīvajai smēķēšanai, it īpaši, ja smēķētāji ir viņu vecāki. Ja Jūs smēķējat, vai esat redzējis savu bērnu aizspiežam degunu vai pasakām “fui” katru reizi, kad tiek smēķēts viņa klātbūtnē, tad šādi bērns skaidri pauž savu nostāju pret notiekošo. Turpināt smēķēt bērna klātbūtnē, it īpaši pēc bērna izteiktā vai izrādītā iebilduma, tiek uzskatīta par fizisku vardarbību, kad bērna veselība tiek apzināti pakļauta kaitīgiem faktoriem. Bērnu tiesību aizsardzības likums (https://likumi.lv/ta/id/49096-bernu-tiesibu-aizsardzibas-likums) paredz aizliegumu bērnam atrasties smēķēšanai paredzētu izstrādājumu vai ierīču dūmu un tvaika ietekmē. Ja nevarat sevis un sava bērna labā smēķēšanu pārtraukt, tad vismaz dariet to ārpus mājas, kur tabakas dūmi viņu nesasniegs, taču neaizmirstiet arī par trešējo dūmu radīto risku.
!Latvijā ir aizliegts smēķēt bērna un grūtnieces klātbūtnē.
Nekādā gadījumā neļauj smēķēt automašīnā
Ja brauc kopā ar smēķētāju, kuram brauciena laikā gribas uzsmēķēt, lūdz viņu piestāt un smēķēt ārpus automašīnas. Smēķējot automašīnā pie atvērta loga, pa to izplūst vien neliela daļa sekundāro dūmu/tvaiku, pārējie paliek automašīnā un veido sava veida “gāzes kameru”. Turklāt sekundāro dūmu/tvaiku sīkās daļiņas nosēžas automašīnas salonā, kur ilgstoši saglabājas.
Uzstāj uz smēķēšanas ierobežojumu ieviešanu arī darba vietā
Likums paredz, ka darba vietā, ja vien tam nav ierīkota speciāla vieta, ir aizliegts smēķēt. Ja tas netiek ievērots, Tev ir tiesības informēt savu darba devēju un norādīt, ka vēlies no tabakas dūmiem un elektronisko smēķēšanas ierīču tvaikiem brīvu darba vidi.
Izvairies no tabakas dūmiem sabiedriskās vietās
Likums nosaka, ka daudzās publiskās vietās, piemēram, ārstniecības iestādēs, sabiedriskā transporta pieturvietās, parkos u.c. ir aizliegts smēķēt. Nereti publiskās vietās ir ierīkotas speciālas vietas, kur smēķētāji drīkst uzturēties. Taču, ja ar bērnu atrodies vietā, kur nav smēķēšanas ierobežojumu, atgādini apkārtējiem, ka bērna, arī citu nesmēķētāju klātbūtnē smēķēt nedrīkst un aicini viņus to nedarīt jūsu klātbūtnē, vai arī dodieties tālāk no smēķētāja.
Papildu ieteikumi
- Regulāra telpu un tekstilizstrādājumu tīrīšana:
- Regulāri mazgājiet apģērbu, aizkarus un bērnu rotaļlietas, lai novērstu kaitīgo vielu uzkrāšanos.
- Izglītojiet apkārtējos – dalieties informācijā par sekundāro un trešējo dūmu kaitīgumu ar ģimeni, draugiem, kolēģiem u.c.
Tikai mājoklis, kas ir pilnībā brīvs no sekundārajiem dūmiem/tvaikiem, efektīvi aizsargā visu ģimenes locekļu veselību. Mājoklī, kurā neviens nesmēķē, t.i., tajā ir aizliegts smēķēt, sniedz vairākus būtiskus ieguvumus:
- uzlabo visu mājinieku veselību, īpaši bērnu un grūtnieču;
- labāka gaisa kvalitāte iekštelpās;
- samazināts ugunsgrēku risks, kas saistīts ar smēķēšanu;
- motivācija smēķētājiem pārtraukt smēķēšanu;
- atbalsts tiem, kas nesen pārtraukuši smēķēšanu, lai saglabātu atturību no smēķēšanas un novērstu recidīvu;
- samazināti izdevumi (nav nepieciešami papildu remonti u.tml.).
Noderīgi resursi