Ieteikumi ģimenes ārstam Covid-19 infekcijas slimnieka uzraudzībai mājas izolācijas režīmā
Lēmumu par pacienta ar Covid-19 infekciju ārstēšanu mājās ārstniecības persona pieņem vadoties pēc pacienta klīniskā stāvokļa un citu apstākļu novērtējuma.
Mājas aprūpe pacientam ar Covid-19 infekciju var tikt veikta vieglas slimības gadījumā (neliels drudzis, klepus, nogurums, iesnas u.tml.) un bez tādām pazīmēm kā elpas trūkums, apgrūtināta vai paātrināta elpošana, apjukums u.c.
Hospitalizācija ir nepieciešama, ja pacientam ir hroniskas slimības: plaušu vai sirds slimības, nieru mazspēja, imūnkompromitēts stāvoklis (piem., ķīmijterapija, HIV/AIDS) u. c., kas var radīt infekcijas komplikāciju risku.
Ja pacientam nav nepieciešama hospitalizācija vai pēc izrakstīšanas no slimnīcas nozīmēta ārstēšana mājās, pacienta veselības stāvokļa novērošanu veic ģimenes ārsts, telefoniski sazinoties ar pacientu un vienojoties par turpmāko novērošanas un ārstēšanas gaitu.
Telefoniski sazinoties ar pacientu, ģimenes ārsts pārliecinās, ka pacienta stāvoklis pieļauj iespēju ārstēties mājas apstākļos, informē pacientu par noteikumiem mājas izolācijai, atbilstoši zemāk pievienotajai informācijai.
Covid-19 infekcijas slimniekiem, kuri pieder veselības riska grupai un ārstējas mājas ieteicama periodiska ģimenes ārsta attālinātā (telefoniski) uzraudzība, lai laikus pamanītu veselības stāvokļa pasliktināšanos. Pacientam ārstēšanās periodā jāsadarbojas un jābūt pieejamam saziņai (sazvanāmam) ar ģimenes ārstu.
Ja ģimenes ārsts pēc saziņas konstatē, ka pacientam nav iespējas nodrošināt pārtikas un pirmās nepieciešamības preču iegādi, ģimenes ārsts sazinās ar attiecīgās pašvaldības sociālo dienestu, lai tiktu organizēta pacientam nepieciešamā palīdzība.
Ja slimnieka veselības stāvoklis ievērojami pasliktinās, ģimenes ārsts nekavējoties organizē pacienta hospitalizāciju ar NMPD palīdzību.
Darba nespējas lapas noformēšana
Ja darbinieks ir inficējies, bet darba pienākumus var veikt attālināti savā dzīvesvietā un veselības stāvoklis to atļauj, kā arī par to ir vienojis ar darba devēju, darbiniekam nav nepieciešama darba nespējas lapa, bet darbinieks turpina savus darba pienākumus dzīvesvietā, ievērojot izolācijas nosacījumus.
Ja darbiniekam darba pienākumi jāveic klātienē ārpus dzīvesvietas, izolācijas pasākumu ievērošanai darbinieks var saņemt darba nespējas lapu izolācijai karantīnas laikā.
Darba nespējas lapas nepieciešamība un darba nespējas laiks ir atkarīgs no darba vietā organizētajiem pretepidēmijas pasākumiem izolācijas saīsināšanas nolūkā un darbinieks ar darba devēju par to vienojas.
Ja darbiniekam ir nepieciešama Darba nespējas lapa izolācijai karantīnas laikā, darbinieks par to informē ģimenes ārstu, tai skaitā norādot plānoto izolācijas laiku.