Kopīgu lēmumu pieņemšanas rīki nodrošina cilvēkiem iespēju izvēlēties, cik lielā mērā viņi vēlas piedalīties lēmumu pieņemšanas procesā. Rūpīga sagatavošanās vizītei veicina pacienta pārliecību par sevi, drošības sajūtu, kā arī uzlabo pacienta veselībpratību un iesaisti kopīgu lēmumu pieņemšanā par savu ārstēšanu.

Padomi, lai sagatavotos vizītei pie ārsta

Katra pacienta pieredze ir unikāla un katra vizīte ir atšķirīga. Dodoties pie ārsta pacienti bieži izjūt spriedzi, bailes un satraukumu.

Rūpīga sagatavošanās vizītei veicina pacienta pārliecību par sevi, drošības sajūtu, kā arī uzlabo pacienta veselībpratību un iesaisti kopīgu lēmumu pieņemšanā par savu ārstēšanu. Lai sasniegtu efektīvus ārstēšanas rezultātus, pacientam jāspēj skaidri izteikt savas veselības problēmas, bet ārstam jābūt atvērtam un saprotošam, jo komunikācija ir divvirziena process.

Mūsdienās veselības aprūpes modelis ir mainījies un pacients nav tikai pasīvs dalībnieks. Ārstu un pacientu sadarbība ir abpusēja atbildība - jo pacients būs sagatavotāks, uzdos jautājumus, iesaistīsies savā veselības aprūpes procesā, jo ārstam būs vieglāk un ātrāk iegūt, apkopot visu nepieciešamo informāciju.

Svarīgi atcerēties informēt ārstu par visām zālēm un uztura bagātinātājiem, kas tiek lietoti, jo to iespējamā mijiedarbība ar recepšu vai bezrecepšu zālēm var ietekmēt zāļu efektivitāti. "Mans zāļu saraksts" vienkāršs, taču ļoti vērtīgs rīks ikvienam, kurš lieto zāles vai uztura bagātinātājus. Tas palīdz apkopot visu informāciju par lietotajām zālēm un uztura bagātinātājiem, to devām. Zāļu saraksta veidošana un regulāra atjaunošana sekmē pacienta iesaisti savā veselības aprūpē, kā arī veicina izpratni kādas zāles un kādam mērķim tiek lietotas. Šis saraksts var palīdzēt ne tikai pacientam bet arī ārstam iegūt skaidru pārskatu par zāļu lietošanu un mijiedarbību ar citiem medikamentiem.

Būtiskākais, lai labāk sagatavotos vizītei:

  1. Piefiksējiet simptomus, ar kuriem šobrīd sastopaties un pierakstiet informāciju.
  2. Izveidojiet sarakstu ar pašreiz lietotajām zālēm un uztura bagātinātājiem.  
  3. Pierakstiet sev svarīgus jautājumus un bažas.
  4. Ņemiet līdzi iepriekšējo izmeklējumu rezultātus, izrakstus.
  5. Ja uztraucaties, ka varat aizmirst vai veselības stāvokļa dēļ, neuztvert svarīgu informāciju, ieteicams lūgt tuvinieka vai drauga palīdzību , aicinot viņu nākt līdzi uz vizīti.

Pacienta līdzestība un abpusēja komunikācija palīdz noteikt precīzu diagnozi un izstrādāt piemērotu ārstēšanas plānu. Vairāk ieteikumu infografikā!  

Infografika "Kā sagatavoties ārsta vizītei?"

Attēls

Informatīvais materiāls "Mans zāļu saraksts"

Attēls