Latvijā, pēc sievietes vēlēšanās, grūtniecību var pārtraukt līdz 12. grūtniecības nedēļai (skaitot no pēdējo menstruāciju pirmās dienas). To sauc par legālo abortu.

Ja auglim ir atklāta iedzimta patoloģija, grūtniecību drīkst pārtraukt līdz 24. grūtniecības nedēļai (skaitot no pēdējo menstruāciju pirmās dienas). To sauc par medicīnisko abortu.

Spontānais aborts ir grūtniecības pārtraukšanās, kad grūtniecības attīstība beidzas pati no sevis. Tas var notikt dažādu iemeslu dēļ (ģenētiskas problēmas, infekcijas, citas veselības problēmas mātei vai auglim). Spontāns aborts var būt ar daļēju vai pilnīgu augļa olas izstumšanu no dzemdes. Nenoticis (missed) aborts ir spontāna aborta paveids bez augļa olas izstumšanas no dzemdes, augļa dzīvības procesiem beidzoties.

Abortu drīkst veikt tikai ārstniecības iestādēs, kur tam ir piemēroti apstākļi. Abortu veic ārsts – ginekologs. Ja abortu veic persona bez atbilstošas kvalifikācijas, tas var būt bīstami sievietes veselībai un dzīvībai un šāds aborts ir aizliegts ar likumu.

Medikamentozā – ar šo metodi grūtniecība tiek pārtraukta, izmantojot speciālus medikamentus. To var veikt līdz 9. grūtniecības nedēļai (skaitot no pēdējo mēnešreižu pirmās dienas). Tā veikšanai izmanto divus medikamentus. Pirmais aptur augļa olas attīstību un sagatavo dzemdes kaklu tās izvadīšanai. Zāles tiek lietotas ārsta klātbūtnē, pēc tam paciente dodas mājās un atgriežas ārstniecības iestādē pēc 36–48 stundām, kur tiek ieņemts otrs medikaments, kas izraisa dzemdes saraušanos un augļa olas izdalīšanos no dzemdes. Pacientei 4 stundas jāpaliek ārsta uzraudzībā. Grūtniecības audiem atdaloties, var būt pastiprināta asiņošana no dzimumceļiem, krampjveida sāpes vēderā. Citas blakusparādības var būt slikta dūša, vemšana, caureja.

Process ir līdzīgs spontānajam abortam – ir sāpes vēdera lejasdaļā un asiņošana, kas var turpināties līdz 2 nedēļām pēc aborta. Atkārtota ārsta apskate ir pēc 1–4 nedēļām, lai pārliecinātos par to, ka aborts ir noticis pilnīgi.

Metode ir droša, tās efektivitāte ir 9598 % (efekts atkarīgs no grūtniecības laika, kad tiek veikts aborts).

Ķirurģiskāar šo metodi abortu var veikt līdz 12. grūtniecības nedēļai (skaitot no pēdējo mēnešreižu pirmās dienas). Ķirurģiskais aborts notiek vispārējā īslaicīgā anestēzijā un procedūra vidēji ilgst 10–15 minūtes. Sākumā tiek veikta dzemdes kakla kanāla paplašināšana ar instrumentiem. Pēc tam ārsts ar speciālu vakuuma sūkņa palīdzību vai karotei līdzīgu instrumentu (kireti) izdala embriju un pārējos grūtniecības audus no dzemdes dobuma. Metode ir droša, ja to veic ārstniecības iestādē, tās efektivitāte ir 95–100 %. Biežākās blakusparādības: sāpes vēderā, mēnešreizēm līdzīga asiņošana. Pēc procedūras sieviete var doties mājās tajā pašā dienā. Atkārtota ārsta apskate ir pēc 1–4 nedēļām.

Vispirms, pēc iespējas ātrāk, jādodas pie ģimenes ārsta vai ginekologa. Ārsts novērtēs vispārējo veselības stāvokli, apstiprinās, ka grūtniecība tiešām iestājusies, noteiks grūtniecības laiku un nozīmēs vairākas analīzes – maksts uztriepi, asins analīzes sifilisa pārbaudei, asins grupas un rēzus faktora noteikšanai. Nepieciešamības gadījumā ārsts var nozīmēt papildu izmeklējumus. Pēc izmeklējumu rezultātu izvērtēšanas, ārsts aizpilda un izsniedz nosūtījumu grūtniecības pārtraukšanai. Grūtniecības pārtraukšanu atļauts veikt ne ātrāk kā 72 stundas pēc nosūtījuma izsniegšanas.

Pirms izrakstīšanas mājās (tajā pašā dienā) sievieti apskata ginekologs. Ārsts sniedz rekomendācijas par režīmu, medikamentu lietošanu (ja nepieciešams), drošu kontracepciju. Ja sievietei ir negatīvs Rēzus faktors, 72 stundu laikā pēc aborta, jāveic anti-D-profilakse (injekcija). Tā novērsis iespējamu Rēzus konfliktu turpmāko grūtniecību laikā. Atkārtota vizīte pie ginekologa ir 1–4 nedēļas pēc procedūras

Pēc aborta svarīgi nepieļaut infekciju iekļūšanu organismā, jo tas var izraisīt dzimumorgānu iekaisumu. Tāpēc pēc aborta ieteicams:

  • lietot higiēniskās paketes, nevis tamponus;
  • mazgāties zem tekoša ūdens, nevis vannā;
  • dzimumdzīvi atsākt ne ātrāk kā 2–3 nedēļas pēc aborta.

Nekavējoties jāinformē ārsts, ja pēc aborta parādās ilgstoša asiņošana, drudzis (temperatūra >38o C) un stipras sāpes vēderā, kā arī, ja mēnešreizes neatjaunojas 6 nedēļas pēc ķirurģiska aborta.

Pēc aborta ir palielināta iespēja inficēties ar seksuāli transmisīvām infekcijām – tomēr šāda iespēja pastāv vienmēr! Prezervatīvs ir vienīgā kontracepcijas metode, kas pasargā no seksuāli transmisīvām infekcijām!

Pēc aborta parasti paiet 4 līdz 6 nedēļas, kamēr atsākas mēnešreizes. Taču jauna grūtniecība var iestāties uzreiz pēc aborta, tāpēc dzimumattiecību laikā obligāti jālieto izsargāšanās līdzekļi!

Pēc aborta ieteicama drošas kontracepcijas izvēle. Pēc aborta ieteicama drošas kontracepcijas izvēle. Uzzini vairāk sadaļā “Kontracepcija un ģimenes plānošana".