Mūsu valstī topošajai māmiņai uzsākt grūtniecības aprūpi būtu ieteicams laikaposmā no 7.līdz 12.grūtniecības nedēļai, lai savlaicīgi izvērtētu gan topošās māmiņas veselību, gan būtu iespējams konstatēt un novērst iespējamos grūtniecības sarežģījumus. Tāpat strādājošām grūtniecēm atbilstoši Latvijas Republikas likumdošanai savlaicīgi uzsākta grūtniecības aprūpe dod iespēju saņemt garāku pirmsdzemdību atvaļinājumu. Ja uzskaitē stājas līdz 12.nedēļai, tad pirmsdzemdību atvaļinājums ir 70 dienas, ja pēc 12.nedēļas - 56 dienas. Lai uzsāktu grūtniecības aprūpi, vispirms jādodas vizītē pie izvēlētā ginekologa vai vecmātes, kas veiks visus izmeklējumus, izvērtēs sūdzības, veselībai kaitīgos ieradumus, noteiks dzemdību termiņu, kā arī nosūtīs uz nepieciešamajiem laboratoriskajiem izmeklējumiem. Tāpat, stājoties uzskaitē, tiek izsniegta mātes pase, ko būtu ieteicams ņemt līdzi arī ikdienā. Nav svarīgi, kurā Latvijas novadā topošā māmiņa dzīvo un ir uzraudzījusi grūtniecību, dzemdību palīdzību viņa var saņemt jebkurā Latvijas stacionārajā dzemdību nodaļā.
Ja uzskaitē esi stājusies Latvijā, bet grūtniecības laikā pārcelies uz citu valsti, būtu ieteicams ņemt līdzi visus slēdzienus, analīžu rezultātus un medicīniskās izziņas, kas attiecas uz tavu veselības stāvokli. Turklāt būtu labi, ja tavs ārsts varētu sagatavot kopsavilkumu par grūtniecības gaitu, ko vajadzētu pārtulkot angļu valodā vai arī tās valsts valodā, uz kuru pārcelies. Ja šādu dokumentu nebūs, tad nākamajam ārstam nebūs nekādas informācijas par tavu grūtniecību, tāpēc visi izmeklējumi būs jāveic vēlreiz, kas varētu būt laikietilpīgi un izmaksāt diezgan dārgi. Katrā valstī var atšķirties grūtniecības uzraudzības plāns, taču ārstam būs svarīgi zināt, kādi izmeklējumi jau ir veikti attiecīgajā grūtniecības periodā un kādi ir to rezultāti. Tāpat izmeklējumu rezultāti noderēs, lai operatīvāk reaģētu uz sarežģījumiem, ja tādi gadījumā rastos.
Savukārt, ja esi Latvijas pilsone, grūtniecības novērošana veikta ārvalstīs, bet dzemdību palīdzību vēlies saņemt Latvijā, tad ir pretēja situācija - dokumentu kopijas un kopsavilkumu par grūtniecības gaitu vajadzētu pieprasīt no ārsta, kuru apmeklēji ārzemēs. Būtu ieteicams kopsavilkumu iztulkot vismaz angliski vai arī latviski, ja tas iespējams, lai atgriežoties Latvijā, ārstam, kurš turpinās novērošanu vai pieņems dzemdības, būtu vieglāk tev sniegt nepieciešamo medicīnisko palīdzību.
Iestājoties grūtniecībai ikvienai sievietei svars ievērojami palielinās. Vairāk kā trešo daļu no grūtnieces svara veido mazuļa svars, placentas un amnija šķidruma svars. Pārējo svara pieaugumu veido visas tās izmaiņas, kas notiek sievietes organismā grūtniecības laikā – palielināts asins daudzums, grūtnieces svaru palielina apmēram par 1,2 kg, papildus šķidrums organismā par 1,2 kg, krūts dziedzeru svars par 400 g, tauku rezerves, palielina svaru par 4kg.
Grūtniecības sākumposmā svars palielinās vienmērīgi. Vidēji grūtniecības laikā sieviete var pieņemties svarā par 12 kg . Ja sievietes ēdienkarte pirms grūtniecības ir bijusi pārdomāta un sabalansēta, tad vajadzība pēc speciālas diētas nav, bet, ja tā tomēr nav bijis, tad grūtniecības ir īstais laiks, lai censtos mainīt ēšanas paradumus.
Ja sievietei jau pirms grūtniecības ir bijis liekais svars, tad grūtniecības laikā ir jācenšas ierobežot svara pieaugums ar atbilstošu, veselīgu uzturu, jo pārmērīgi liels liekais svars var būt kaitīgs ne tikai pašai grūtniecei, bet arī gaidāmajam bērnam, radot tādas veselības problēmas kā, piemēram, paaugstināts asinsspiediens, gestācijas diabēts, liels bērna dzimšanas svars.
Tomēr būtiski ir zināt, ka grūtniecības laikā diētas uzsākt vai turpināt ievērot nedrīkst, jo tādā veidā bērns var nesaņemt visas nepieciešamās minerālvielas un vitamīnus. Šādā situācijā ieteicams vērsties pie sava ārsta vai ginekologa uzzināt visu par ieteicamo un nepieciešamo uzturu grūtniecības laikā.
Grūtniecības laikā no savas ēdienkartes ieteicams izslēgt našķus, saldumus, kūciņas, produktus ar augstu tauku saturu, tos aizvietojot ar svaigiem augļiem, pilngraudu produktiem, sieriem (ar zemu tauku saturu), bezpiedevu jogurtiem.
Ikvienai sievietei grūtniecības laikā papildus veselīga un sabalansēta uztura uzņemšanai ir nepieciešamas arī fiziskās aktivitātes (izņemot situācijas, kad ārsts tās ir aizliedzis). Fiziskās aktivitātes ne tikai palīdz justies labāk un nodrošina enerģijas pieplūdumu, bet arī ierobežo pārlieku liela svara pieauguma rašanos. Tomēr pirms uzsākt fiziskās aktivitātes ieteicams konsultēties ar savu ārstu vai ginekologu.
Par agrīno spontāno abortu uzskata grūtniecības pārtraukšanos laikā līdz 12. grūtniecības nedēļai. Diemžēl tie notiek ļoti bieži. Daudz biežāk nekā mēs to spējam pat iedomāties. Ārsti uzskata, ka šādu grūtniecības pārtraukšanos piedzīvo teju katra sieviete, kura nav izsargājusies no grūtniecības. Ne reti sieviete pat nezina, ka grūtniecība ir bijusi un tā ir agrīni pārtraukusies. Viņai var likties, ka vienkārši ir sagaidītas kārtējās mēnešreizes.
Kāpēc tā notiek?
Spontānie aborti grūtniecības sākumā mēdz notikt, ja kaut kas nav kārtībā ar augli vai ar tā implantēšanos, jeb „ieligzdošanos” dzemdē. Piemēram, auglis, iespējams, ir sācis nepareizi veidoties un tam ir kādas ģenētiskas problēmas. Tad organisms veic tādu kā „dabisku atlasi” un dzemde „izgrūž” šo augli. Tas noteikti nenozīmē, ka augļa problēmu iemesls ir vīrieša vai sievietes ģenētiskas novirzes. Vienkārši citreiz notiek tā, ka brīdī, kad notiek olšūnas apaugļošanās, kaut kas „noiet greizi” un auglis sāk attīstīties nepareizi. Tāpat var gadīties, ka kādu hormonālu problēmu dēļ, auglim neizdodas „iegulties” dzemdē un piestiprināties. Arī tad, līdz ar asiņošanu, apaugļotā olšūna tiek izvadīta no dzemdes ārā. Nav noskaidroti precīzi iemesli, kādēļ tā notiek, līdz ar to, nav zināms, kā no šī procesa sievieti un augli pasargāt. Tajā pašā laikā, ir skaidrs - ja tā ir noticis, tas noteikti nenozīmē, ka šī situācija atkārtosies un sieviete nevar iznēsāt veselu mazuli. Katrā ziņā, ja grūtniecība ir bijusi, tas nozīmē, ka neesi neauglīga un, ja vien nav citu būtisku veselības problēmu, ir visas iespējas laist pasaulē gaidīto bērniņu. Vienkārši ir jāapbruņojas ar pacietību un jāievēro veselīgs dzīvesveids.
Kādas ir spontānā aborta pazīmēs un kā jārīkojas?
Kad ir spontānais aborts, sieviete parasti sajūt spēcīgas, krampjainas sāpes vēdera lejas daļā un sākas spēcīga asiņošana, līdzīgi kā mēnešreižu laikā, tikai sajūtas var būt vēl izteiktākas. Var gadīties, ka sāpes tikpat kā nejūt un ir tikai asiņošana. Retāk, bet ir situācijas, ka tikai ar ultrasonogrāfijas palīdzību ārsts konstatē, ka augļa sirds vairs nepukst, bet sieviete vēl neizjūt nekādas pazīmes tam, ka kaut kas nav kartībā. Šādos gadījumos ārsts pārrunās tālāko rīcību, lai izvairītos no iespējamām problēmām. Ja zini, ka grūtniecība ir iestājusies, bet sajūti krampjainas sāpes un ir spēcīga asiņošana, vajadzētu meklēt ārsta palīdzību pēc iespējas ātrāk. Der atcerēties, ka katra smērēšanās un ik katra neliela sāpe vēdera lejasdaļā uzreiz nenozīmē, ka kaut kas nav kārtībā ar grūtniecību. Šādos gadījumos ieskaties mūsu mājaslapā, sadaļā „Noderīgi”, raksts „Smērēšanās un asiņošana grūtniecības sākumā”. Pie ārsta steidzīgi vajadzētu doties tikai tad, ja patiešām sāpes ir lielas, ilgstošas un asiņošana ir ar spilgtām, svaigām asinīm samērā lielos daudzumos. Ja redzi tikai nelielu smērēšanos ar brūniem izdalījumiem, tad jāatrod iespēja sazināties ar savu ārstu, lai noskaidrotu, kāpēc ir smērēšanās un kā to risināt.
Ko darīs ārsts?
Ja ir zināms, ka sieviete ir stāvoklī, bet ir asiņošana un sāpes, ārsts veiks izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kādi ir šo simptomu iemesli un, attiecīgi, rīkosies tālāk. Tev var veikt ultrasonogrāfisku izmeklēšanu. Ja izrādīsies, ka auglis jūtas labi, bet asiņošanu ir izraisījusi kāda cita problēma, Tev ieteiks mierīgu režīmu un noteiks atbilstošu ārstēšanu. Tomēr, ja ārsts konstatēs, ka grūtniecība ir pārtraukusies, tad pastāv iespēja, ka dzemde, līdz ar asiņošanu „attīrās” pati vai arī, atkarībā no situācijas, Tev piedāvās procedūru dzemdes „tīrīšanai”. To veic narkozē un Tu neko nejutīsi.
-
Ja esi piedzīvojusi spontāno abortu
Labā ziņa – Tev grūtniecība ir iespējama. Lai arī ir grūti tikt galā ar zaudējumu, atceries, ka ne jau velti Tavs organisms vēlējās atbrīvoties tieši no šī augļa. Acīmredzot, tam bija problēmas, kas nebija savienojamas ar izdzīvošanu. Pastāv uzskats, ka aptuveni 90 - 95% gadījumos, ja auglim ir kādi defekti, tas parasti beidzas ar spontāno abortu. Ļauj sev sērot, ja jūti tādu nepieciešamību. Runā ar tuvajiem, psihologu vai kā citādi izpaud savas jūtas. Par vienu esi droša – tā nav Tava vaina. Tā bija tikai apstākļu sakritība un Tu noteikti neesi vienīgā. Spontāno abortu piedzīvo ļoti daudzas sievietes.
-
Kā rīkoties tālāk?
Ir labi, ja ļausi sev kādu laiku atpūsties. Bieži ārsti iesaka pēc piedzīvotā spontānā aborta pagaidīt aptuveni 6 mēnešus, līdz atkal mēģināt palikt stāvoklī. Tomēr, ja grūtniecība iestāsies ātrāk, neuztraucies, bet brīdini ārstu, ka nesen esi piedzīvojusi spontāno abortu. Galvenais rūpīgi ievērot ārsta norādījumus noticēt, kas viss izdosies un Tavs sapnis par veselīgu, smaidīgu mazuli piepildīsies.
Uztraukums par to, vai ar gaidāmo bērnu viss ir kārtībā, ir pavisam normāla parādība. Katra mamma savam bērnam vēl to labāko, tādēļ sieviete vēlas izstaigāt savu grūtniecību bez būtiska riska mazulim un sev.
Īpaši, ja ir bijusi nepatīkama pieredze iepriekšējās grūtniecībās, ir saprotams sievietes satraukums pie katras smērēšanās. Līdz ar to, bieži mēdz būt situācijas, kad ārsti runā par pārspīlētu grūtnieces reakciju uz dažādām ķermeņa parādībām, kas var notikt grūtniecības laikā. Citkārt, nezināšanas dēļ, sievietes nepievērš uzmanību būtiskām pazīmēm, kad steidzīgi jādodas pie ārsta.
Ir parādījušies brūngani vai maigi rozā izdalījumi grūtniecības pirmajās nedēļās. Ko darīt?
Brūngani vai maigi rozā krāsas smērējumi grūtniecības sākuma nedēļās ir bieža parādība. Tam par iemeslu var būt, piemēram, fizioloģiska placentas augšana, kāds polips, neliela hematoma (asins izplūdums), reakcija pēc dzimumakta, zemu novietojusies placenta un citi iemesli, kas nerada tiešus draudus grūtniecības norisei. Ja ir pamanīti šādi izdalījumi, kas ir ar brūnu, vecu asiņu piejaukumu, nav nepieciešams steidzīgi doties uz stacionāru, bet jāsazinās ar savu ginekologu vai vecmāti un jāieplāno vizīti tuvākajā iespējamā laikā. Grūtniecību uzraugošais speciālists novērtēs smērēšanās iemeslus un ieteiks kā rīkoties tālāk. Smērēšanās laikā var lietot biksīšu ieliktnīšus, bet jāatceras, ka tie jāmaina regulāri.
Ir asiņošana. Ko darīt?
Asiņošana, kad steidzīgi jāmeklē ir ārsta palīdzība ir tāda, kad ir izdalījumi ar svaigu asiņu piejaukumu. Bieži sieviete izjūt arī asas vai krampjainas sāpes. Tas var liecināt par grūtniecības pārtraukšanos, ārpusdzemdes grūtniecību un citiem būtiskiem iemesliem, kas prasa steidzīgu medicīnisku iejaukšanos.
Ja ir spēcīga asiņošana, jādodas uz tuvāko slimnīcu, vai jāizsauc ātrā palīdzība!
Pre-eklampsija ir veselības problēma, ar ko sastopas aptuveni 2-10% sieviešu grūtniecības laikā, parasti grūtniecības perioda otrajā pusē, visbiežāk, trešajā trimestrī.
Tomēr ir gadījumi, kad preeklampsijas pazīmes parādās pēcdzemdību periodā. Par preeklampsiju parasti liecina:
- paaugstināts asinsspiediens (sākot ar 140/90);
- roku un kāju pietūkums, kas nepāriet;
- olbaltums urīna analīzēs.
Diemžēl preeklampsija var pāriet īpaši bīstamā organismam stāvoklī – eklampsijā. Līdz ar to, Tavs ārsts nopietni izvērtēs visus nepieciešamos veselības rādītājus un pieņems lēmumu par tālāko ārstēšanu.
Protams, ne vienmēr paaugstināts asinsspiediens un tūska liecina, ka grūtniecei ir preeklampsija. Tomēr, ja ārsts konstatēs kādu no šīm pazīmēm, iespējamie riski noteikti tiks ņemti vērā un rūpīgi tiks sekots visām izmaiņām.
Nav skaidri zināms, kāpēc rodas preekplampsija. Ir pētījumi, kas apliecina, ka problēma varētu būt meklējama ģenētiskā līmenī. Tomēr ir noskaidroti daži riska faktori šādai parādībai:
- Pre-eklampsija ir biežāk sievietēm, kurām ir pirmā grūtniecība. Retāk, kad ir otrā vai trešā;
- Palielināts ķermeņa svars;
- Hroniski paaugstināts asinsspiediens;
- Mātes vecums pēc 35;
- Iepriekš ģimenē ir bijuši preeklampsijas gadījumi;
- Dažādas hroniskas saslimšanas, piemēram, asinsvadu vai nieru saslimšanas;
- Daudzaugļu grūtniecība, jeb gaidāmi divi vai trīs mazuļi;
- Cukura diabēts;
- un citi retāk sastopami iemesli.
Pre-eklampsija var sākties pakāpeniski un sākumā sieviete var pat nejust nekādas īpašas izmaiņas savās sajūtās. Tomēr tikpat labi tā var parādīties ļoti strauji. Tādēļ ļoti jāpievērš uzmanība, ja rodas sekojošas sajūtas:
- miglaina redze;
- augsts asinsspiediens;
- roku un kāju pampums;
- sāpes labajā paribē;
- vemšana.
Šādos gadījumos steidzami jāmeklē ārsta palīdzība – jāizsauc ātrā palīdzība vai jālūdz kādam sevi aizvest uz tuvāko slimnīcu. Ja preeklampsiju konstatē laicīgi un veic visus nepieciešamos ārstēšanas pasākumus, tā nerada nopietnu risku ne grūtniecei, ne gaidāmajam bērnam. Savukārt, neārstēta tā var būt dzīvībai bīstama. Līdz ar to, ja sieviete regulāri veic visas pārbaudes, problēmas var laicīgi novērst.
Ja sievietei, kas ir mazuļa gaidībās konstatē preklampsiju, viņu rūpīgi novēro. Tiek regulāri mērīts asinsspiediens, veiktas urīna un asins analīzes, lai sekotu izmaiņām organismā.
Vienīgais veids, kā preeklampsiju izārstēt ir piedzemdēt mazuli. Tādēļ, ja tāda būs nepieciešamība, ārsts var pieņemt lēmumu par ātrāku dzemdību datumu, nekā tas bija sākotnēji paredzēts. Ja mazulim vēl ir jāpaaugas un grūtnieces veselības stāvoklis to pieļauj, mūsdienās ir pieejamas metodes un medikamenti, kas it kā „paildzina” grūtniecības periodu, tad bērna iespējas izdzīvot ir daudz lielākas. Biežāk, tomēr ne vienmēr (atkarībā no sievietes veselības stāvokļa) šādos gadījumos mazulis dzimst ar ķeizargrieziena palīdzību.
Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītājas, ginekoloģes Daces Matules padomi sievietēm, kurām tikko iestājusies grūtniecība.
- Ieraugot pozitīvu grūtniecības testu, noteikti nevajag uzreiz steigties pie ginekologa. Pašā grūtniecības sākumā augļa ola ir redzama tikai zem mikroskopa un šajā laikā ginekologs neko jaunu nevar pavēstīt. Tādēļ pirmajās grūtniecības nedēļās pie ginekologa nepieciešams vērsties tikai tad, ja parādās sāpes, asiņaini izdalījumi vai citas veselības problēmas. Ja jūtaties labi, pie ginekologa nepieciešams doties pēc mēneša jeb 6. – 7. grūtniecības nedēļā.
- Jāatceras, ka, ieraugot pozitīvu grūtniecības testu, nav jāpārvērtē dzīve vai jādara kaut kas absolūti jauns, jo grūtniecība ir labas veselības rādītājs un ārkārtīgi gaišs notikums sievietes dzīvē.
- Uzzinot, ka esat stāvoklī, droši varat sākt lietot folskābi, tā nepieciešamajās devās atrodama jebkuros grūtnieču vitamīnos. Padomu par to, kurus vitamīnus izvēlēties, var sniegt farmaceiti, kas ir arī mediķi un var ieteikt labākos grūtnieču vitamīnus, kas nodrošina pilnvērtīgu mikroelementu un vitamīnu uzņemšanu ikdienā. Folskābe nodrošina augļa nervu caurulītes attīstību sākot jau no pirmās stundas un tā nepieciešama pilnvērtīgai augļa attīstībai.
- Viens no galvenajiem uzdevumiem jaunajām grūtniecēm ir izgulēties. Lai bērniņš pareizi augtu, tam nepieciešams miers, tādēļ mātes miegam ir liela nozīme. Grūtniecība pati par sevi rada miegainību - to izraisa paaugstināts hormona progestorona līmenis un tā ietekme uz smadzenēm. Pieredzējuši dzemdību speciālisti saka – kāds būs grūtniecības sākums, tādas būs arī dzemdības, tādēļ grūtniecei jācenšas kontrolēt stresa līmeni un miegs ir galvenais, kas harmonizē un nomierina.
- Sievietei, kas uzzinājusi, ka gaida mazuli ir vērts sev atbildēt uz sekojošiem jautājumiem: vai es guļu pietiekoši, vai es dzeru pietiekoši, vai tas, ko es apēdu, ir par daudz vai par maz? Bērniņam katru dienu nepieciešams svaigs, pilnvērtīgs ēdiens, kas satur ogļhidrātus, olbaltumvielas, taukvielas un šķiedrvielas – viss tas, kas nepieciešams sabalansētam uzturam.
- Gados jaunām māmiņām dažkārt ir tendence par daudz ierobežot ēšanu. Viņas baidās par daudz pieņemties svarā. Tomēr jāatceras, ka bērna normālai attīstībai nepieciešams pilnvērtīgs uzturs. Bērns vēlas visu pilnīgi svaigu. Viņam nepieciešams ūdens, olbaltumvielas, mikroelementi.
- Ieslēdzot sonogrāfijas aparātu, iespējams dzirdēt augļa sirdspukstus. Vidējais sirdspukstu skaits, it īpaši grūtniecības sākumā bērniņam ir 150 - 160 sitieni minūtē. Tas nozīmē, ka auglim ir intensīva vielmaiņa un katru brīdi, ir nepieciešams skābeklis, šķidrums un uzturvielas, lai varētu harmoniski attīstīties. Ir pierādīts, ka tad, ja māte nepieņemas svarā, bērniņš pārtiek no viņas otrreizējiem brūnajiem taukiem un nesaņem neko svaigu, tādējādi radot ogļhidrātu deficītu.
- Saistībā ar uzturu jāatceras, ka nedrīkst iekrist galējībās. Ja māte nepieņemas svarā nemaz, bērniņš pārtiek no otrreizējām izejvielām, bet, ja māte pieņemas svarā par daudz, bērns tiek pārpludināts ar visu un tas var izraisīt problēmas ar cukura vielmaiņu. Būtiski, ka sieviete ar saviem ēšanas paradumiem grūtniecības laikā veido bērna ģenētisko predispozīciju turpmākajai dzīvei, gan saistībā ar cukura vielmaiņu, gan vairogdziedzera funkciju, gan to, vai bērns būs, piemēram, korpulents vai alerģisks. Tādēļ grūtniece nedrīkst neēst, bet jāēd ir mazās porcijās un pietiekoši bieži.
- Jāatceras arī par svaiga gaisa nepieciešamību. It īpaši, ja jums ir darbs birojā un pa dienu nesanāk iziet pastaigā, tas noteikti jādara ejot uz darbu vai nākot no tā mājās.
- Ja esat nopietna sportiste, iestājoties grūtniecībai ir jāsamazina slodze. Grūtniecības laikā noteikti nav ieteicams skriet pusmaratonu, bet katrai sievietei nepieciešams ieklausīties sava ķermeņa labsajūtā un fiziskās aktivitātēs ievērot mērenību.
- Grūtniecības laikā ļoti stingri rekomendē nelietot alkoholu. Ilgstošai alkohola lietošanai grūtniecības laikā ir neatgriezeniska ietekme uz augļa nervu sistēmas attīstību.
- Grūtniecība ir īstais laiks, lai atmestu smēķēšanu. Bērniņš mātes dzemdē reaģē uz visām smaržām, smakām un emocijām, kas notiek ar māti, un visi darvas produkti iet cauri placentas barjerai. Hroniska un ļoti spēcīga smēķēšana var ietekmēt augļa attīstību, arī augšanas aizkavēšanos. Smēķēšana izraisa skābekļa trūkumu, tādēļ arī tad, ja kāda cigarete tikusi uzsmēķēta grūtniecības sakumā, apzinot šo grūtniecību, ārsti ļoti sirsnīgi iesaka pārtraukt smēķēšanu.
- Ja grūtniecība iestājas agrā rudenī, Pasaules veselības organizācija rekomendē vakcinēties pret gripu. Tas ir ieteicams, jo agresīvas vīrusu infekcijas un hipertermijas jeb izteikti paaugstinātas temperatūras viena no nevēlamām blakusparādībām var būt augļa bojāeja. Tāpat jāatceras, ka grūtniecības laikā imunitāte ir zemāka, tādēļ jāievēro īpaša piesardzība.
- Grūtniecības laikā jāseko līdzi D vitamīna līmenim, ja tas ir zems, papildu jālieto D vitamīns. Tāpat jālieto daudz šķidruma, nepieciešams svaigs gaiss un jāveic mērenas fiziskās aktivitātes. Ar savu ģimenes ārstu var konsultēties par dažādiem augu izcelsmes preparātiem, kas stimulē imunitāti.
No vieglām vibrācijām līdz pat kārtīgam mazas kājiņas spērienam vai pat īstai kūleņošanai – tik dažādas mēdz būt mazuļa kustības māmiņas vēderā. Pirmās kustības ultrasonogrāfijas apskatē var sākt novērot jau no otrā grūtniecības mēneša, bet patiešām sajust mazuļa kustības sieviete var aptuveni sākot no 19.-20.nedēļas, ja tā ir pirmā grūtniecība, un sākot no 17.-18.nedēļas vai pat vēl agrāk, ja grūtniecība ir atkārtota.
Tas, cik intensīvi katra māmiņa sajūt sava bērniņa kustības, ir atkarīgs no augļūdeņu daudzuma dzemdē. Jo lielāka ir dzemde un vairāk augļūdeņu, jo retāk mazulis pieskaras dzemdes sieniņām un mazāk ir sajūtams. Grūtniecības otrajā pusē, kad mazulim dzemdē sāk palikt pa šauru, viņš vairs nekustās tik daudz, taču kustības ir kļuvušas daudz spēcīgākas un var būt arī sāpīgākas.. Savukārt, tuvojoties dzemdībām, bērniņš vēderā var kļūt rāmāks, jo ir izaudzis un ierobežotās vietas dēļ tam ir grūti kustēties. Ir izpētīts, ka visiem bērniņiem mātes vēderā aktīvākais kustēšanās laiks ir aptuveni starp deviņiem un divpadsmitiem vakarā, jo tad sievietes organismā pastiprināti izdalās kortizons. Šis hormons ne tikai veicina māmiņas iemigšanu, bet arī mazuļa pamošanos. Taču augļa kustību intensitāti nosaka arī daudzi citi faktori – augļa temperaments, māmiņas noskaņojums un veselības stāvoklis (kustības pastiprināsies pie paaugstinātas ķermeņa temperatūras vai stipru sāpju gadījumā), iespējamais satraukums vai stress.
Kā pareizi skaitīt mazuļa kustības?
Augļa kustības ir svarīgs bērna veselības stāvokļa rādītājs, ko būtu vēlams uzsākt fiksēt 28. - 30.grūtniecības nedēļā. Īpaša uzmanība kustību skaitīšanai jāpievērš beidzamajās trijās nedēļās pirms dzemdībām. Vislabāk to būtu darīt vakaros, ap plkst. 20.00 – 22.00, apguļoties uz kreisajiem sāniem vai citā sievietei ērtā pozā, bez TV, datora, telefona, grāmatas, un apzināti saskaitot visus bērniņa grūdienus vai rotējošās kustības. Par normu tiek uzskatītas desmit kustību epizodes stundas laikā, taču parasti tas notiek 15 – 30 minūtēs. Ar vecmāti vai ārstu vajadzētu konsultēties, ja stundas laikā nevar saskaitīt desmit kustības vai ja ir sajūta, ka kustību skaits būtiski samazinājies un pašas kustības kļuvušas citādākas. Taču nevajadzētu uzreiz satraukties, jo jāatceras, ka arī mazulim ir sava dienaskārtība, tāpēc, iespējams, tajā laikā, kad vēlējāties skaitīt kustības, viņš vienkārši atpūtās.
Dzemdes tonuss ir dzemdes muskulatūras sasprindzinājums, kas parasti nerada riskus ne grūtniecei, ne gaidāmajam mazulim. Nereti gadās situācijas, kad paaugstināts dzemdes tonuss tomēr var apdraudēt grūtniecības norisi. Dzemdes tonusa pazīmes:
- spēcīga vēdera savilkšanās un saspringums;
- dzemdes savilkšanās vairāk par 10 reizēm dienā;
- sāpes vēdera lejasdaļā.
Dzemdes tonusu parasti konstatē ar ultrasonogrāfijas palīdzību. Dzemdes tonusu visbiežāk izraisa:
- stress grūtniecības laikā;
- palielināta slodze;
- hormonālie traucējumi;
- dzimumorgānu infekcijas.
Ja dzemdes tonuss ir pastiprināts un traucē ikdienas gaitām, lai to mazinātu ieteicams mierīgs mājas un atpūtas režīms. Ja dzemdes tonuss pāriet regulārās kontrakcijās, tas ir ļoti bīstami, jo rada priekšlaicīgu dzemdību draudus. Ja grūtniecības laikā novēro sāpīgas kontrakcijas, pastiprinātu asiņošanu un ūdeņainus izdalījumus, nekavējoties ir jāmeklē neatliekamā medicīniskā palīdzība
Iespējams Tevi nomoka jautājums: „Vai es esmu stāvoklī?”. Ja izjūti kādas no zemāk aprakstītajām pazīmēm (ne visas sievietes izjūt visas šīs pazīmes) un brīnies par to, kāpēc aizkavējušās mēnešreizes, pilnīgi iespējams Tev ir iestājusies grūtniecība. Apmēram 7 no 10 sievietēm aptuveni sestajā grūtniecības nedēļā parādās šādas agrīnas grūtniecības pazīmes:
Nepatika pret atsevišķiem pārtikas produktiem
Ja Tev nesen iestājusies grūtniecība, tas nav nekas neparasts, ka jūti nelabumu, piemēram, no desu maizes, kafijas vai citiem aromātiem. Lai arī tas nav pilnībā izpētīts, iespējams, nepatika pret atsevišķiem pārtikas produktiem ir kā blakusparādība strauji pieaugošajam estrogēna līmenim organismā. Turklāt Tev var parādīties nepatika arī pret tādiem pārtikas produktiem, kuri līdz šim ļoti garšoja.
Garastāvokļa svārstības
Grūtniecības laikā ir raksturīgas garastāvokļa svārstības. Daļēji tas ir saistīts ar hormonālām izmaiņām, uz kurām katrs organisms reaģē savādāk. Dažas grūtnieces piedzīvo pacilātas emocijas, citas savukārt jūtas nomāktas un nemierīgas.
Vēdera uzpūšanās
Hormonālās izmaiņas agrīnā grūtniecības periodā var radīt vēdera uzpūšanās sajūtu. Šī sajūta ir līdzīga tai, ko citas sievietes izjūt pirms mēnešreižu sākšanās. Apģērbs vidukļa apvidū var šķist ciešāks kā parasti, pat agrīnā grūtniecības stadijā, kad dzemde joprojām ir maza.
Biežāka urinēšana
Iestājoties grūtniecībai, hormonālo izmaiņu rezultātā palielinās asins cirkulācija caur nierēm. Tā rezultātā urīnpūslis piepildās ātrāk un Tev nepieciešams biežāk urinēt. Bieža urinēšana turpināsies vai pastiprināsies, grūtniecībai progresējot. Asins tilpums grūtniecības laikā ievērojami palielinās, līdz ar to tiek apstrādāts papildus šķidrums, kas nonāk urīnpūslī. Grūtniecības laikam palielinoties, vajadzību urinēt izraisa arī augļa spiediens uz mazā iegurņa orgāniem.
Nogurums
Vai pēdējā laikā biežāk jūties nogurusi? Nav pilnīgi droši zināms, kas izraisa nogurumu agrīnā grūtniecības stadijā, iespējams, miegainību veicina strauji pieaugošais hormona progesterona līmenis organismā. Iestājoties otrajam grūtniecības trimestrim, Tev vajadzētu justies enerģiskākai.
Jūtīgas, pietūkušas krūtis
Grūtniecei krūtis un krūšu gali var kļūt jūtīgi un pat sāpīgi. Līdzīgas sajūtas, iespējams, Tev mēdz būt pirms mēnešreizēm. Diskomfortam vajadzētu mazināties pēc pirmā trimestra, kad Tavs ķermenis būs pielāgojies hormonālām izmaiņām.
Nelaba dūša
Šī pazīme var parādīties 2 – 10 nedēļu laikā pēc apaugļošanās. Tas var būt ne tikai rīta nelabums tukšā dūšā, drīzāk: ar grūtniecību saistīta nelaba dūša (ar vai bez vemšanas), kura var būt jūtama jebkurā diennakts laikā. Apmēram puse no grūtniecēm, kuras cieš no nelabas dūšas, var sajust atvieglojumu līdz ar otrā trimestra iestāšanos. Vairumam citu grūtnieču paiet vēl kāds mēnesis līdz stāvoklis uzlabojas. Tomēr ir arī tādas grūtnieces, kuras tas vispār neskar.
Mēnešreižu kavēšanās
Ja Tavs menstruālais cikls līdz šim ir bijis regulārs un mēnešreizes nesākas paredzētajā laikā, kā arī Tu izjūti citas minētās pazīmes, Tu vari būt diezgan droša, ka iestājusies grūtniecība.
Paaugstināta ķermeņa temperatūra
Ja Tu esi sekojusi līdzi savai ķermeņa bazālajai temperatūrai (to mēra taisnajā zarnā vai makstī no rīta uzreiz pēc pamošanās, nepieceļoties no gultas) un redzi, ka tā saglabājas paaugstināta 18 dienas pēc kārtas, iespējams, tu esi stāvoklī. Un visbeidzot: pozitīvs grūtniecības tests Ja mēnešreizes kavējas un Tu vēlies būt pārliecināta, vai esi stāvoklī, vari veikt aptiekā nopērkamo grūtniecības testu. Ja testa rezultāts ir negatīvs, bet Tu joprojām jūti minētās pazīmes un Tev ir aizdomas, ka ir iestājusies grūtniecība, veic testu atkārtoti pēc dažām dienām vai dodies pie ārsta. Atceries! Ja grūtniecības testa rezultāts ir pozitīvs, piesakies savlaicīgi vizītei pie sava ģimenes ārsta vai ginekologa.
Kā nākamā grūtniecība ietekmē krūts barošanu?
Pastāv priekšstats, ka bērniņa zīdīšana ir samērā droša aizsardzība, lai neiestātos jauna grūtniecība, tomēr pieredze rāda, ka nereti notiek pretējais - kamēr jaunā māmiņa baro vienu mazuli, pavisam nemanāmi ir pieteicies nākamais...
Kā labāk rīkoties šajā situācijā, lai labi justos visi - mazuļi būtu saņēmuši pilnvērtīgai attīstībai nepieciešamo un arī māmiņa nebūtu izsmēlusi savus spēkus?
Vispirms - vai, iestājoties jaunai grūtniecībai, iepriekšējais bērniņš jāpārtrauc ēdināt ar krūti? Kā norāda speciālisti, šajā situācijā nav gatavu recepšu. Galvenais grūtniecei būtu jāizvērtē sava pašsajūta. Ir sievietes, kuras, esot stāvoklī, jūtas labi, ar visu tiek galā un arī pašas apzinās, ka lomu apvienošana nesagādās nekādas raizes - viņas ir gatavas būt gan grūtnieces, gan barot mazuli, taču mēdz būt arī citādi – sieviete var justies nogurusi, un nevēlēties turpināt krūts barošanu.
Ja sajūtas nav labas, bieži novērojams nogurums un bezspēks, tad kopīgi ar ārstu vajadzētu izlemt, kā labāk pārtraukt zīdīšanu. Tas jādara pakāpeniski, lai mazulis spētu pierast pie jaunās kārtības – vispirms viņam jāiemācās dzert no pudelītes, tad jāiepazīst piena aizstājējs, pēc tam pārmaiņus var barot ar krūti un piena aizstājēju, un tikai tad, kad ir redzams, ka bērniņš var iztikt bez māmiņas piena gan fiziski gan emocionāli, krūts barošanu var pārtraukt pilnībā.
Dažreiz situācija ar nākamo grūtniecību saglabātās barošanas dēļ mēdz būt sarežģīta, jo savā starpā cīnās grūtniecības un barošanas hormoni. Ja jaunajai grūtniecībai novēro pārtraukšanās draudus vai hormonālu nepietiekamību, tad gan jautājumu par laktācijas pabeigšanu gaidāmā mazuļa interesēs var nākties lemt samērā strauji. Tādos gadījumos, protams, grūtniecei jākonsultējas ar savu aprūpes veicēju un kopīgi jāpieņem visām pusēm labākais iespējamais risinājums.
Ja mazulis jau sasniedzis gada vecumu, viņu arī vajadzētu sākt atradināt no krūts, jo bērniņš šajā vecumā tomēr ir pietiekami smags un aug arī grūtnieces vēders, tas nozīmē, ka zīdīšana kļūst arvien grūtāka. Mēdz būt tā, ka lielākie bērni nereti paši atsakās no krūts, jo, iestājoties grūtniecībai, mainās piena garša. Savukārt, kad piedzimst mazulis un lielākais bērns izsaka vēlmi atkal pamēģināt māmiņas pienu, viņam to vajadzētu atļaut, jo parasti viņam pietiek dažas reizes pagaršot un vēlme pāriet. Svarīgāka ir apziņa, ka viņš netiek atstumts mazā brāļa vai māsas dēļ.
Galvenais, kas grūtniecei jāatceras, ja viņa ir izvēlējusies turpināt zīdīšanu, šajā dzīves posmā - noteikti vajadzēs uzņemt pietiekami daudz vitamīnu un pievērst pastiprinātu uzmanību nepieciešamajām uzturvielām. Tas nozīmē, ka ikdienā jāsaņem pilnvērtīgs uzturs un vajadzības gadījumā, konsultējoties ar ārstu, jālieto arī vitamīni vai uztura bagātinātāji. Parasti jau uzturvielu pietiek gan augošajam mazulim māmiņas vēderā, gan bērniņam, kas tiek barots ar krūti, taču pastāv iespēja, ka bez tām paliek pati māmiņa! Un, protams, jārēķinās, ka šī situācija kopumā rada paaugstinātu slodzi sievietes organismam.
Ziņa, ka viena gaidītā mazuļa vietā ir gaidāmi divi vai pat trīs, jebkuriem vecākiem ir satraucoša un rada ļoti daudz jautājumus. Vai tas ir tāpat kā iznēsāt vienu, kādas būs dzemdības, vai papildus kas jālieto – tās ir biežāk izteiktākās bažas, kas satrauc māmiņas dvīņu gaidību laikā.
Pēdējos gados Latvijā dvīņu grūtniecības ir bijušas nedaudz zem 300 gadā. Statistiska ir dažāda, bet tiek uzskatīts, ka vidēji dvīņu grūtniecību sastop vienās no 80 vai 90 dzemdībām.
Izšķir divu veidu dvīņu grūtniecības:
- Vienolu dvīņi (apaugļotā olšūna ir viena, bet tā sadalās un no katras veidojas atsevišķs cilvēciņš). Šādos gadījumos bērni ir ļoti līdzīgi un viņiem ir viens dzimums.
- Divolu dvīņi, kad māmiņai ir bijušas divas olšūnas, kas tika apaugļotas. Šādos gadījumos bērniem var būt dažāds dzimums un atšķirīgs izskats.
Ar sonogrāfijas palīdzību mūsdienās daudzaugļu grūtniecību var konstatēt samērā ātri, tomēr ārsti parasti ir piesardzīgi un pavisam droši par dvīņu vai trīnīšu grūtniecību runā, kad ir sasniegtas 12.grūtniecibas nedēļas, jo līdz šim laikam pastāv neliela, bet tomēr iespēja, ka viens no šiem dvīņiem vai trīņiem aiziet bojā.
Fiziski, protams, vairākus mazuļus iznēsāt ir grūtāk kā vienu. Reāli dzīvē tas nozīmē to, ka daudzas sajūtas, ar kurām jārēķinās grūtniecības laikā, var būt izteiktākas. Piemēram, grūtniecībai raksturīgais nelabums var parādīties ātrāk un būt ilgāks. Tāpat dvīņu un trīņu mammām gaidību laikā nākas biežāk un vairāk saskarties ar grūtībām, kas saistītas ar hemoroīdiem, vēnu problēmām, sāpēm krustos, nepatīkamām sajutām gūžu rajonā un tamlīdzīgi. Iespējams, Tavs ārsts ieteiks nēsāt speciālo grūtnieču jostu ātrāk kā citām sievietēm gaidību laikā, jo vairāku mazuļu iznēsāšana nozīmē arī lielāku vēderu.
Noteikti nevajadzētu kautrēties vai baidīties izrunāt ar savu ārstu visu, kas satrauc, arī tad, ja dažreiz pašai šķiet, ka jautājumi ir muļķīgi. Pastiprināti grūtniecības simptomi nozīmē lielāku nepieciešamību pēc atbalsta. Tādēļ droši atļaujies lūgt palīdzību partnerim, saviem vecākiem, draudzenei, kolēģiem darbā. Šis nav īstais dzīves periods, lai apliecinātu savu varēšanu par katru cenu. Spēks un izturība Tev noderēs, kad mazie būs nākuši pasaulē.
Svara pieaugums grūtniecības laikā, līdzīgi kā vienaugļu grūtniecībā, ir atkarīgs no tā, kāds ir bijis sievietes svars līdz grūtniecībai. Vidēji normāla svara pieaugums sievietei dvīņu grūtniecības laikā var būt ap +/- 15-25 kg. Līdzīgi kā jebkurai sievietei, arī dvīņu un trīņu mammām pārēsties noteikti nevajadzētu. Atceries, gaidīt bērnu nenozīmē ēst „par diviem, trijiem vai pat četriem”. Tas var radīt nopietnas veselības problēmas gan mammai, gan mazuļiem. Tu varētu palielināt uzņemto kaloriju daudzumu par aptuveni 100-300 dienā, bet galveno uzsvaru noteikti liec nevis uz kaloriju palielināšu, bet uz ēdiena kvalitātes uzlabošanu. Ar daudziem vērtīgiem ieteikumiem Tu vari iepazīties mūsu mājaslapā sadaļā „Noderīgi/Veselīgs uzturs”. Lieto papildus vitamīnus, ja ārsts tos Tev ir ieteicis.
Tā kā mazuļiem Tavā vēderā ir mazāk vietas, dzemdību datums var pienākt ātrāk nekā citām grūtniecēm. Atkarībā no tā, kāda ir mazuļu guļa (ar galvu uz leju, vai citādi) un citiem svarīgiem rādītājiem, ārsts izvērtēs kā Tev būtu labāk dzemdēt – dabiskā ceļā vai ar ķeizargrieziena palīdzību.
Grūtniecības laikā centies savai lomai sagatavoties jau laicīgi. Mēģini aprast ar domu, ka kļūsi par mammu uzreiz diviem vai pat trijiem. Ja Tev ir kādas bažas par to, noteikti tās pārrunā ar savu partneri vai kādu citu sev tuvu cilvēku. Padomā, kurš Tev varētu palīdzēt atvieglot ikdienas soli, kad mazie būs piedzimuši. Ja iespējams, uzklausi citu dvīņu mammu padomus par bērnu kopšanu un iespējām atvēlēt kādu laiku arī sev.
Sievietes, kas ir mazuļa gaidībās bieži jautā, vai drīkst ceļot. Ārsti norāda, ka kāds izbraukums grūtniecības laikā ir pat visai ieteicams, jo pavisam drīz jūsu ceļošanas plānus koriģēs mazulis un, iespējams, kādu laiku to nevarēsiet atļauties. Tomēr ir vairāki apsvērumi, kas ir jāņem vērā, ja vēlaties doties ceļā:
- Pirms plāno kādu braucienu, noteikti to pārrunā ar savu grūtniecības uzraudzības speciālistu. Iespējams, ka Tavs veselības stāvoklis nav tik stabils, lai dotos kur tālu. Tomēr tas nenozīmē, ka ceļošanas iespējas Tev ir liegtas pavisam. Iespējams, ka Tu varētu ieplānot kādu braucienu šeit pat pa Latviju vai citām Baltijas valstīm.
- Pirmajā grūtniecības trimestrī grūtniecēm parasti neiesaka ceļot pārāk tālu, piemēram, uz kādu citu kontinentu, jo šis ir laiks, kad spontānā aborta risks ir visaugstākais un šādos gadījumos var būt nepieciešama tūlītēja palīdzība.
- Grūtniecības laikā droši var lidot ar lidmašīnu, ja vien ārsts ko kādu iemeslu dēļ nav liedzis. Atceries, ka ilgu pārlidojumu laikā (un arī tad, ja ilgstoši brauc ar auto) ik pa laikam jāuzkustina kājas un jālieto vairāk šķidruma. Vislabāk dzert tīru ūdeni. Drošības jostu sprādzē virs vai labāk zem vēdera. Pirms pērc lidmašīnas biļeti, pārbaudi, kāda ir attiecīgās aviokompānijas politika attiecībā pret pasažierēm-grūtniecēm. Ir dažas aviokompānijas, kas varētu prasīt ārsta izziņu, sasniedzot, piemēram, grūtniecības trešo trimestri.
- Nebūtu ieteicams izvēlēties atpūtas veidus ekstremālos apstākļos, piemēram, augstu kalnos, kur ir retināts gaiss. Labāk, lai šī ceļošana neprasa īpašu adaptāciju un papildus slodzi Tavam organismam.
- Nevajadzētu izvēlēties doties uz vietām, kur nepieciešama speciāla vakcinēšanās. Vakcinēšanu pret tropiskām slimībām parasti neveic grūtniecības laikā.
- Ceļojuma laikā noteikti paņem līdzi savu mātes pasi un citus dokumentus, kas varētu būt noderīgi.
- Centies ieturēt maltīti tikai vietās, par kuru tīrību un sanitāro normu ievērošanu esi pārliecināta. Ūdeni dzer tikai tādu, kuru var nopirkt veikalā. Regulāri mazgā rokas un veic citus piesardzības pasākumus, lai neinficētos ar kādu no lipīgām slimībām. Ja pērc tirgū augļus vai dārzeņus, rūpīgi tos nomazgā arī tad, ja tie jāmizo.
- Pirms dodies atpūsties uz kādu valsti, ievāc informāciju, kur var ātri saņemt medicīnisko palīdzību, ja būs tāda nepieciešamība.
- Neaizmirsti paņemt līdzi medikamentus un/vai vitamīnus, kurus Tev ir izrakstījis ārsts.
- Ja ir gaidāms ilgstošs brauciens ar auto vai autobusā, centies sēdēt pēc iespējas ērtākā pozā. Ideāli, ja Tev būtu iespēja kaut ik pa laikam paturēt augstāk kājas. Noteikti nevajadzētu aizmirst par šķidruma pietiekošu lietošanu. Paņem līdzi kādus veselīgus našķus uzkodām, lai brīdi, kad sagribas ēst, nebūtu jāķer pirmais, kas pagadās „pa rokai”.
- Necieties, ja Tev savajagas uz tualeti. Ej, kad vien jūti nepieciešamību.
- Gadās, ka ceļojumos Tev neierasta ēdienkarte veicina aizcietējumu rašanos. Tas ir ļoti apgrūtinoši, īpaši, ja šī problēma Tevi nomāca jau iepriekš. Lai no tā izvairītos, centies izvēlēties ēdienu, kur ir daudz šķiedrvielu (rupja maluma maize, augļi, žāvētas plūmes aprikozes), dzer pietiekoši daudz šķidruma un centies vairāk kustēties, jo arī mazkustīgs dzīvesveids var veicināt aizcietējumu rašanos.
Brakstona Hiksa kontrakcijas, jeb „neīstās kontrakcijas” ir nesāpīgas dzemdes kontrakcijas, kuras sākas jau sestajā grūtniecības nedēļā, kaut arī grūtniece tās nejūt. Brakstona Hiksa kontrakcijas ir visām grūtniecēm, taču citas šīs kontrakcijas sajūt visu grūtniecības laiku, bet citas – pēdējās grūtniecības nedēļās. Tās rodas, ja nākas daudz kustēties, var pastiprināties pēc tualetes apmeklējuma. Ar „neīsto kontrakciju” palīdzību dzemde gatavojas, jeb „trenējas” dzemdībām. Kā atšķirt Brakstona Hiksa kontrakcijas no īstajām dzemdību kontrakcijām?
- Brakstona Hiksa kontrakcijas nekļūst spēcīgas, tās nav regulāras un mainās to ilgums;
- kontrakciju sajūtas var ietekmēt mainot pozu- ērtāk apguļoties vai tieši pretēji fiziski aktīvi kustoties;
- Ja ir satraukums vai neizpratne par kontrakcijām ieteicams vērsties pie ārsta vai ginekologa.
Kā rīkoties, ja kontrakcijas traucē ikdienas aktivitātēm:
- sajūtot šīs kontrakcijas censties mainīt ķermeņa stāvokli (pozu) – no sēdus uz stāvus un otrādi, ja esat miera stāvoklī palīdzēt var mierīga pastaiga;
- dažreiz silta (ne karsta) vanna var palīdzēt atvieglot sajūtas, ko rada kontrakcijas;
- lietot pietiekami daudzumu šķidruma;
- var izmēģināt dažādus relaksējošus elpošanas vingrinājumus.
Par visu iepriekšminēto un to, kā vislabāk rīkoties situācijās, kad kontrakcijas traucē ikdienas aktivitātēm vislabāk ir konsultēties ar savu ārstu vai ginekologu, kā arī noderīgu informāciju iespējams iegūt pirmsdzemdību kursos.
Intrauterīna augļa augšanas aizture (IUAA) nozīmē, ka gaidāmā mazuļa svars un/vai augums kādā noteiktā grūtniecības nedēļā ir mazāks nekā tam būtu jābūt.
Galvenie iemesli mazam dzimšanas svaram ir:
- iedzimtība;
- mātes vecums;
- grūtniecības norise (veselības traucējumi grūtniecības laikā);
- medikamentu lietošana;
- atkarību izraisošu vielu lietošana.
Pārsvarā gadījumu mazuļi, kuri ir piedzimuši ar samazinātu dzimšanas svaru, pirmo trīs dzīves gadu laikā panāk savus vienaudžus.