Meitenēm pubertāte sākas nedaudz agrāk kā zēniem. Pubertātes laikā redzamās izmaiņas skar meitenes ķermeni.
Tu novērosi, ka:
- mainās Tavs ķermenis. Meitenes kļūst garākas, gurni kļūst platāki, auguma formas kļūst sievišķīgākas;
- krūtis kļūst lielākas. Pubertātes laikā sāk augt krūtis, šis process notiek lēnām. Kamēr krūtīs aug un attīstās, tās var būt jutīgas, bet šī sajūta ar laiku pāries. Vairums meiteņu šajā laikā uztraucas par krūšu izmēru, vienām nepareizs šķiet to atšķirīgais izmērs, citām krūšu forma. Ir pilnīgi normāli, ja krūšu augšanas laikā viena krūts ir lielāka par otru – ar laiku abu krūšu izmēri izlīdzināsies. Jāņem vērā, ka tās var saglabāt nelielu atšķirību arī turpmākās dzīves laikā. Parasti meitenēm krūšu gali ir izvirzīti uz āru, bet ir gadījumi, kad krūšu gali var būt ierauti uz iekšpusi. Arī tas ir normāli un par to nav jāuztraucas. Šādas krūšu galu atšķirības var saglabāties arī turpmākās dzīves laikā;
- sāk augt ķermeņa apmatojums. Meitenēm padusēs sāk augt matiņi, apmatojums parādās arī ap dzimumorgāniem, kā arī uz kājām un rokām;
- mainās āda un mati. Āda un mati kļūst taukaināki. Uz sejas ādas var parādīties pinnes un matos var parādīties blaugznas. Sākoties pubertātei sviedru dziedzeri sāk darboties pastiprināti, līdz ar to arī svīšana pastiprinās;
- parādās izdalījumi. Pirms mēnešreižu iestāšanās meitenes var novērot, ka no maksts izdalās caurspīdīgi vai bālgani izdalījumi, kas var notraipīt apakšveļu. Izdalījumi ir normāla fizioloģiska parādība, tas notiek ar visām sievietēm! Ja izdalījumi rada diskomforta sajūtu, Tu vari lietot ikdienas biksīšu ieliktnīšus.
! Ņem vērā, ja izdalījumu daudzums pēkšņi palielinās, mainās to krāsa (dzelteni vai tumši brūni) vai izmainās to aromāts, tas var liecināt par maksts iekaisumu. Tādā gadījumā nepieciešams doties pie ārsta – ginekologa.
Pirmās mēnešreizes jeb menstruācijas
Lielas izmaiņas meitenes dzīvē ienes mēnešreižu jeb menstruāciju sākšanās. Sākoties pubertātei, katru mēnesi vienā no olnīcām nobriest olšūna, kas virzās pa olvadu uz dzemdi. Ja, nonākot dzemdē, olšūna nav apaugļota, tā iet bojā, dzemdes gļotāda noārdās un kopā ar asinīm tiek izvadīta no ķermeņa caur maksti.
Ļoti svarīgi ir sagatavoties pārmaiņām, kas pubertātes laikā notiek meitenes organismā. Tāpēc nebaidies laikus izrunāties ar mammu vai kādu citu pieaugušo, kam Tu uzticies. Tad Tu jutīsies drošāk par sevi, kad sāksies Tavas pirmās mēnešreizes.
Vairumam meiteņu menstruācijas sākas 12–14 gadu vecumā, taču visbiežāk tās sākas tajā pašā vecumā, kad tās sākušās mammai. Iesākumā mēnešreizes var būt neregulāras, bet ar laiku mēnešreizes nostabilizējas un tās notiek reizi mēnesī. Vidēji mēnešreižu ilgums ir 2–6 dienas. Pienākot mēnešreižu laikam, ir jāsāk izmantot higiēniskās paketes vai tamponi, kas jāmaina ik pēc 3–4 stundām. Mēnešreižu laikā ir svarīgi ievērot personīgo higiēnu, jo īpaši regulāru apmazgāšanos, lai Tu justos labi un ērti, kā arī izvairītos no iespējamas infekciju attīstīšanās.
Menstruāciju laikā var būt:
- sāpes un krampji vēdera lejasdaļā;
- sāpes muguras lejasdaļā (krustu apvidū);
- slikta dūša;
- caureja.
Ja novēro minētās ar mēnešreizēm saistītās sajūtas katru mēnesi, tad Tev noteikti būtu jāparunā ar mammu vai kādu citu sev tuvu cilvēku, vai savu ģimenes ārstu, lai atrastu labāko veidu kā šīs nepatīkamās sajūtas novērst.