Pubertātes periods ir nozīmīgs dzīves posms, kas iezīmē būtiskas fiziskas, emocionālas un sociālas pārmaiņas cilvēka dzīvē. Sākoties pubertātei, organismā notiek intensīvas hormonālas pārmaiņas, kas ietekmē ne tikai ķermeņa attīstību, bet arī emocionālo stāvokli un uzvedību. Garastāvokļa izmaiņas jeb svārstības ir viena no biežāk sastopamajām un raksturīgākajām pazīmēm pubertātes laikā.
Emocionāla nestabilitāte šajā periodā ir bieža parādība. Pusaudži var piedzīvot intensīvas emocijas, kas mainās ļoti strauji, bieži reaģējot uz situācijām ātri un saasināti. Vienā brīdī Tu vari justies laimīgs, enerģisks un pilns entuziasma, bet nākamajā justies nospiests, bēdīgs vai aizkaitināts. Šī emocionālā nestabilitāte ir saistīta ar hormonālajām izmaiņām, kā arī ar jaunām pieredzēm un spriedzi, ko pusaudzis piedzīvo, meklējot savu identitāti, veidojot pašapziņu un attiecības ar draugiem un ģimeni.
Šajā periodā hormonu līmenis, it īpaši estrogēna – meitenēm un testosterona – zēniem, sāk strauji palielināties, ietekmējot nervu sistēmas un smadzeņu darbību.
Gan meitenēm, gan zēniem brīžos, kad ir grūti, ir svarīgi atrast uzticamu sarunu biedru, kuram uzticēt savus pārdzīvojumus! Tu būsi pārsteigts, kādu atvieglojuma sajūtu sagādā izrunāšanās un savu pārdzīvojumu uzticēšana sarunu biedram!
Vairāk informācijas meklē informatīvajā materiālā “Meitenes, puiši un pubertāte” šeit.