Bērna kopšanas atvaļinājums ir pusotrs gads. Tas ir īpašs laiks, kuru variet veltīt ilgstošai kopā būšanai ar savu atvasīti. Tomēr pienāk brīdis, kad mammai ir jāatgriežas darbā.

Lūk, daži ieteikumi, kas, iespējams, varētu noderēt:

  • Atceries, ka bērna kopšanas atvaļinājumu var izmantot arī mazuļa tētis. Pārrunā ar savu partneri, iespējams, ka šis varētu būt risinājums jūsu gadījumā. Mūsdienās tas vairs nav nekas neierasts, ja ar mazo mājās paliek tētis, bet mamma atsāk darba gaitas.
  • Kad bērna kopšanas atvaļinājums iet uz beigām, ģimenes lokā vajadzētu pārrunāt bērna pieskatīšanas jautājumu. Ir labi, ja mazo var pieskatīt kāds no vecvecākiem. Ja šādas iespējas nav, ir jāizlemj, vai bērnu atstāt auklītes aprūpē, vai meklēt bērnu dārzus. Padomā, kāds varētu būt cilvēks, kam uzticēt savu bērnu. Topošai auklei noteikti lūdz izziņu par veselības stāvokli un citus saistošos dokumentus.
  • Aptaujājiet savus draugus, paziņas, radiniekus par viņu pieredzi. Iespējams, jums ieteiks kādu labu bērnu dārzu vai varbūt kādā ģimenē atbrīvojas laba auklīte. Protams, var paveikties un pēc sludinājuma internetā atrodas ļoti uzticams cilvēks, tomēr jāpatur prātā, ka šis būtu riskantākais bērna pieskatītāja izvēles veids. Šādos gadījumos ir jāievēro visi piesardzības pasākumi (jālūdz rekomendācijas no iepriekšējiem darba devējiem, sertifikāti, pases kopija, ja cilvēks tiek pieņemts darbā un tml.). Vienmēr paturiet prātā, ka šis izvēlētais cilvēks būs tāds, kuram uzticēsiet sava bērna veselību un iespēju labi justies.
  • Dažkārt ar savu darba devēju izdodas vienoties par mazāk darba stundām, kas pavadītas birojā, prom no mājām. Mūsdienās daudz ko var paveikt, izmantojot internetu. Var jau būt, ka šis būtu labs risinājums arī jūsu gadījumā?

Apmēram 3.–5. dienā pēc dzemdībām krūtis piebriest, kļūst cietākas un jutīgas, pirmpienu nomaina piens

Bērniņa pirmie mēģinājumi pareizi satvert un zīst krūti, ātri izveido ar aci neredzamas mikrotraumas krūts areolas un zirnīša rajonā. Tās izpaužas kā jutīgums un sāpes krūšu galos otrajā, trešajā zīdīšanas dienā. Sāpīgumu mazināt palīdz krūšu galu un areolu kopšana ar speciālu ziedi pēc katras zīdīšanas reizes. Ziedes paliekas noslauka no krūts pirms nākamās zīdīšanas.

Nav nepieciešams mazgāt krūti pirms katras zīdīšanas. Krūtis tāpat kā pārējo ķermeni mazgā 1–2 reizes dienā. Krūšu galiem laiku pa laikam nepieciešamas īslaicīgas gaisa peldes. Tās palīdz sadziedēt krūšu galos radušās mikrotraumas un atjaunot dabisku ādas mikrofloru.

Jaundzimušais nereti var savainot Tavus krūšu galus, izraisot to asiņošanu (arī iekšēju, jūtamu, bet neredzamu), jo vēl neprot pareizi zīst, un tas padara zīdīšanu sāpīgu. Tad bērniņš var atgrūst asinis. Taču Tev nevajadzētu krist izmisumā, bet gan iespējami ātrāk sadziedēt krūšu galus. Lieliski palīdz alvejas sula vai smiltsērkšķu eļļa.

Lieto krūšturi, kas stabili balsta pilnās krūtis visu zīdīšanas laiku jau no pirmās dienas. Lai uzturētu sausu krūts gala rajonu starp zīdīšanas reizēm, vēlams izmantot krūštura ieliktnīšus.

Regulāra laktācija un krūts galu plaisu profilakse ir labas krūšu veselības pamatā zīdīšanas laikā

Ja nepieciešams pienu atslaukt, lieto speciālu pumpīti, nedari to ar rokām. Pienu atslaukt vajag tikai gadījumā, ja tas jāatstāj bērniņa pabarošanai Tavas prombūtnes laikā.

Katrai mātei piens izstrādājas tieši tik daudz, cik nepieciešams Tavam mazulim. Atslaucot krūtis, Tu dod ziņu savām smadzenēm: “Piena nav pietiekami,” – un sarežģītais piena veidošanās mehānisms turpmāk nodrošina lielāku daudzuma piena.

  • Izdalījumiem no maksts ir nepatīkama smaka.
  • Paaugstinās ķermeņa temperatūra.
  • Sākas stipra asiņošana.
  • Jūti stipras sāpes vēderā.
  • Šuvju vai pēcoperācijas rētas vieta pietūkst, kļūst sarkana, cieta, sāpīga, izdalās duļķaini izdalījumi.
  • Bieža, dedzinoša urinācija.
  • Pietūkums, sacietējums, apsārtums krūtī vai kājā.
  • Asimetriska tūska uz kājām (viena kāja resnāka par otru)

Ja esi kādreiz dzirdējusi kādu sakām, ka barošana ar krūti ir labākais kontracepcijas veids - tā gluži nav taisnība. Jāteic, ka iespējamība, ka paliksi stāvoklī tiešām ir mazāka, tomēr tā joprojām pastāv. Turklāt tev jāatbilst visiem šiem nosacījumiem:

  • nav pagājuši vairāk kā 6 mēneši pēc dzemdībām;
  • zīdīšana ir pilna apjoma;
  • nav atsākušās mēnešreizes.

Pat pie šiem priekšnoteikumiem pastāv 2% iespēja, ka iestāsies grūtniecība, bet pēc pirmajiem 6 mēnešiem tā palielinās līdz 7%.

Tas, kādu kontracepciju tu izvēlēsies, ir atkarīgs no tā, kāda būs turpmākā ģimenes plānošana. Ja nākamo bērniņu vēlies ne ātrāk kā pēc 3-5 gadiem, piemērota metode ir dzemdes spirāle - droša, viegli lietojama un lēta. Turklāt to var ievietot jau 6 nedēļas pēc dzemdībām.

Ja nākamo bērniņu plāno ātrāk, ērtāk izvēlēties citu metodi. Ja baro bērnu ar krūti, ievēro - nav ieteicams izvēlēties kombinēto orālo kontracepciju (sastāvā gan estrogēni, gan gestagēni). Tā ietekmē gan piena daudzumu, gan kvalitāti. Ja kāda iemesla dēļ bērnu nebaro ar krūti, kombinēto orālo kontracepciju var sākt lietot ceturtās pēcdzemdību nedēļas sākumā. Otrs hormonālās kontracepcijas veids ir progestīnu orālā kontracepcija - to var lietot, ja zīda bērnu ar krūti, bet ne ātrāk kā 6 nedēļas pēc dzemdībām.

Protams, prezervatīvus, uzmavas, spermicīdus drīksti lietot pēcdzemdību periodā neatkarīgi no tā, vai baro bērnu ar krūti. Tomēr atceries, ka to drošība ir daudz mazāka kā hormonālajām metodēm vai spirālēm.

Svara pieaugums norisinās 9 mēnešus, tieši tāpat arī formas atgūšana ir pakāpenisks process. Ātra svara zaudēšana drīzāk nes kaitējumu nekā labumu.

Svaru vieglāk zaudēt, bērniņu zīdot ar krūti, jo tādējādi tiek patērētas papildus 500 kcal, grūtniecības laikā uzkrātās tauku rezerves tiek izmantotas piena veidošanai.

Jāatceras, ka sievietei vidēji dienā ir nepieciešams uzņemt 1800 – 2000 kcal + 500 kcal, kas nepieciešamas zīdīšanas periodā, bet, ja bērniņš netiek barots ar krūti, var samazināt dienā uzņemamo kaloriju daudzumu, tomēr nevajadzētu noslogot savu organismu ar badošanos, īpaši tāpēc, ka pēc dzemdībām organismam vajag atgūt spēkus.

Labākais veids kā zaudēt svaru, sev nekaitējot, ir patērēt vairāk enerģijas, nekā uzņemts. Lai to realizētu, ir jāveic regulāras, mērenas fiziskās aktivitātes vismaz trīs reizes nedēļā. Lai samazinātu svaru, var mazināt ikdienā uzņemto ogļhidrātu, tauku daudzumu, bet olbaltumvielu uzņemtajam daudzumam jābūt pietiekamam, jo, ja organisms nesaņem neatbilstošu kaloriju daudzumu, tiks noārdīti ne tikai taukaudi, bet arī muskuļaudi, tas var izraisīt nespēku.

Lai atjaunotu muskuļšķiedras, ikdienas uztura viena no svarīgākajām sastāvdaļām ir olbaltumvielas. Uzturā jāiekļauj zivis, kas ir arī lielisks omega taukskābju avots, kā arī liesa gaļa, pākšaugi, olas baltums, vājpiena biezpiens. Jālieto augļi, dārzeņi, veseli, diedzēti graudi, rupja maluma maize. Ja bērniņš tiek zīdīts ar krūti, vajadzētu uzņemt četras porcijas piena produktu vai produktus, kuros ir līdzvērtīgs kalcija daudzums, bet, lai izvairītos no piesātināto tauku uzņemšanas, jāizvēlas liesāks piens un tā produkti.

Lai nekaitētu savai veselībai, ieteicams konsultēties ar sertificētu dietologu vai uztura speciālistu, kas var palīdzēt sastādīt sabalansētu ēdienkarti.

Lai arī dzemdībās un pirmajās dienās pēc dzemdībām ar tavu veselību viss ir bijis kārtībā, atsevišķos gadījumos iespējami sarežģījumi vēlākā periodā. Ārstu vajadzētu apmeklēt nekavējoties, ja pamani kādu no šīm pazīmēm: izdalījumi no dzimumceļiem ar nepatīkamu smaku; paaugstināta ķermeņa temperatūra; stipras sāpes vēderā; šuvju vai operācijas rētas vieta pietūkst, kļūst sarkana, cieta, sāpīga, ar strutainiem izdalījumiem; bieža dedzinoša urinācija; parādās pietūkums, sacietējums, apsārtums krūtīs vai kājās. Katrs no šiem faktoriem prasa rūpīgāku izmeklēšanu un neatliekamu ārstēšanu pie ārsta, lai to sekas neradītu nopietnas veselības problēmas.

Papildu minētajām komplikācijām, īpaši jāpiemin pēcdzemdību asiņošana. Kaut arī veselībai bīstamu asiņošanu visbiežāk novēro pirmo 24 stundu laikā pēc dzemdībām un to ārstē vēl atrodoties dzemdību zālē vai pēcdzemdību nodaļā slimnīcā, dažreiz asiņošanas komplikācijas var rasties arī vēlākā pēcdzemdību periodā līdz pat 6 nedēļām pēc dzemdībām. Visbiežākie iemesli šādai vēlīnai asiņošanai ir dzemdes infekcija, ko rada placentas daļu aizture dzemdes dobumā, dzemdes sieniņu vai dzemdes kakla audu atmiršana dēļ ieilguša dzemdību procesa vai arī nepietiekami stiprām ķeizargrieziena šuvēm. Parasti šie sarežģījumie izpaužas kā pastiprināta asiņošana no dzimumceļiem, kas jau bija ievērojami samazinājusies, bieži arī kombinācijā ar sāpēm vēdera lejas daļā vai paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Parādoties šādām sūdzībām, un jo īpaši, ja asiņošana ir intensīva, nekavējoties jādodas uz tuvāko neatliekamās palīdzības stacionāru, lai saņemtu savlaicīgu un maksimāli kvalitatīvu medicīnisko palīdzību.

Ja asiņošanai nevar atklāt pamatotu iemeslu, ļoti retos gadījumos tā var izrādīties nopietna grūtniecības komplikācija - pēcdzemdību laikā iegūta hemofilija (asins recēšanas problēma), kam nepieciešama nekavējoša ārstēšana. Lai gan parasti hemofilija ir iedzimta, un ar to pārsvarā slimo vīrieši, ļoti retos gadījumos, piemēram, paliekot stāvoklī vai arī drīz pēc dzemdībām, ar to var saslimt arī sievietes. Ja kopumā hemofilija ir neārstējama saslimšana, ar ko jāsadzīvo visu mūžu, tad dzīves laikā iegūtā hemofīlijas forma IR ārstējama. Hemofīlijas ārstēšanas laikā noteikti iesaka lietot kādu no kontracepcijas metodēm, līdz pilnībā izzūd slimības ierosinātāji, kas varētu iedzimt potenciālajam mazulim.

Jāņem vērā fakts, ka dažreiz asins recēšanas problēmas var atkārtoties nākamo grūtniecību gaitā, tāpēc, turpmāk plānojot bērniņu, tam jāpievērš pastiprināta uzmanība. Tāpat par hemofiliju jāinformē mediķi, ja paredzētas operācijas vai citas medicīniskas manipulācijas, kuru norisi varētu ietekmēt asins recēšanas traucējumi.

Grūtniecības laikā Tavs ķermenis ļoti izmainījās. Tas smagi strādāja, lai Tu un bērns būtu veseli. Tagad, kad bērns ir piedzimis, Tavs ķermenis atkal mainās. 6 nedēļu laikā savelkas dzemde, turpinās izdalījumi no dzimumceļiem (lohijas), kā arī sadzīst starpenes un pēcoperācijas rētas, ja tādas bijušas.

Pirmajā dienā pēc dzemdībām izdalījumu būs daudz, asiņošana iespējama spēcīgāka nekā mēnešreižu laikā, taču ar katru dienu izdalījumu kļūs mazāk, tie kļūs gaišāki, līdz asiņošanas vietā būs gaišas gļotas niecīgā daudzumā. Reizēm izdalījumi parādīsies, reizēm ne, līdz izzudīs 6 nedēļu laikā pēc dzemdībām.

Apmēram nedēļu bērniņa barošanas laikā jutīsi velkošas sāpes vēdera lejasdaļā. Tās ir dzemdību atsāpes, to rašanos veicina hormons oksitocīns, kas izdalās bērna barošanas laikā un kas veicina dzemdes muskulatūras savilkšanos. Pēc katrām nākošajām dzemdībām, dzemdes saraušanās zīdīšanas laikā ir spēcīgāka un var būt nepatīkamāka.

Agrīna bērniņa barošana, kā arī bieža bērna barošana pirmajās dienās pēc dzemdībām sekmēs Tavas dzemdes savilkšanos. Uzreiz pēc dzemdībām dzemde ir apaļa un cieta un sver aptuveni 1200 g, bet 6 nedēļas pēc dzemdībām tā sver tikai aptuveni 60 g un ir atgriezusies pirmsdzemdību stāvoklī.

Kamēr ir pēcdzemdību izdalījumi, nav ieteicams mazgāties vannā, peldēties, karsēties pirtī. Mazgāties dušā, protams, var un vajag. Šajā periodā ir vēlams atturēties arī no dzimumattiecībām, bet, ja tas šķiet neiespējami, noteikti jālieto prezervatīvi, jo visas brūces vēl nav sadzijušas un var kļūt par ieejas vārtiem infekcijām un izraisīt nopietnas pēcdzemdību komplikācijas.

Pēcdzemdību periodā būtiska ir higiēnas ievērošana. Ja ir dedzināšana vai sūrstēšana urinācijas laikā, apmazgājies pēc katras tualetes lietošanas reizes. Mazgājies ar tīru ūdeni, lieto speciālās intīmās kopšanas ziepes, kas nopērkamas aptiekās. Mazgājoties un pēc tualetes noslaukoties roku virzi no priekšas uz mugurpusi. Slaukies ar tīru dvieli, kas paredzēts tikai šim nolūkam.

Pirms un pēc tualetes apmeklējuma mazgā rokas.

Ja Tev ir liktas šuves, lai tās labi sadzītu, tām vienmēr jābūt tīrām un sausām, tāpēc jāapmazgājas ir vairākas reizes dienā un bieži jāmaina paketes.

6-8 nedēļas pēc dzemdībām jaunajai māmiņai jāapmeklē ginekologs, kas izvērtēs, kā noritējusi dzemdes saraušanās, kā arī ieteiks piemērotāko kontracepcijas veidu.

Pēc dabiskām dzemdībām un arī pēc ķeizargrieziena operācijas paiet laiks līdz dzimumorgānu brūces sadzīst – visilgāk dzīst placentārais lauks dzemdes iekšpusē. Droši vari sākt seksuālās attiecības 6 nedēļas pēc dzemdībām, tomēr, pirms tās sāc, izrunā ar savu aprūpes speciālistu un partneri par Tev piemērotu kontracepciju. Ārstu ieteicams apmeklēt 6-8 nedēļas pēc dzemdībām. Kamēr neesi izvēlējusies savu kontracepcijas metodi, vienmēr lieto prezervatīvus.

Izvēlies sev piemērotāko kontracepcijas metodi no šīm:

  • dzemdes spirāle;
  • hormonus saturoša sistēma-spirāle;
  • hormonālā kontracepcija (pēcdzemdību periodā var lietot tikai progestīnus saturošas kontracepcijas tabletes – estrogēni nav ieteicami visā krūts barošanas periodā);
  • prezervatīvi;
  • lokāli lietojami spermicīdi (makstī liekamas tabletes, svecītes, krēms, sūklis, kas satur vielas, kuras padara spermatozoīdus nekustīgus).

Ja jūties ļoti nogurusi un sekss Tev nemaz nav prātā, tomēr domā par savu partneri un parādi viņam, cik nozīmīgs viņš Tev ir. Uzturi intīmas attiecības ar savu vīru vai partneri, velti viņam kaut īsu mirkli pēc pamošanās no rīta vai pirms gulētiešanas. Pirmās seksuālās attiecības pēc dzemdībām var būt sāpīgas – Tavā organismā trūkst estrogēni un gļotādas ir sausas, jutīgi ir tikko sadzijušie plīsumi. Vadi savu partneri, lai viņš ir lēns un pacietīgs.

Grūtniecēm un sievietēm līdz 42 pēcdzemdību perioda dienām zāles no M saraksta tiek apmaksātas ar kompensācijas apmēru 25%. Zāles no Kompensējamo zāļu saraksta, tāpat kā visiem citiem pacientiem, tiek apmaksātas atbilstoši diagnozēm un noteiktajam kompensācijas apmēram, kas ir attiecīgi 100%, 75% vai 50 %.

Pēcdzemdību periodā (līdz sestajai dienai pēc dzemdībām) jaunajai māmiņai pienākas bezmaksas ginekologa, dzemdību speciālista vai vecmātes apskate, kuras laikā mediķis informē par pēcdzemdību periodu, iespējamām problēmām, pēcdzemdību depresiju un tās profilaksi, iespējamām ginekoloģiskām saslimšanām; izstāsta par zīdīšanas priekšrocībām, kā arī partnerattiecībām jaunajā dzīves situācijā, kvalitatīvas dzimumdzīves atsākšanu; palīdz izvēlēties piemērotāko kontracepcijas veidu pēc dzemdībām. Šī konsultācija parasti notiek, izrakstoties no dzemdību nodaļas vai pabeidzot dzemdību aprūpi mājās.

Arī laika periodā no 6. līdz 8 nedēļai ir paredzēta valsts apmaksāta ginekoloģiska apskate, lai pārliecinātos par jaunās māmiņas veselības stāvokli vēlīnajā pēcdzemdību periodā, atbildētu uz neskaidrajiem jautājumiem un sniegtu konsultācijas, ja sievietei tādas nepieciešamas.

Atceries, pēcdzemdību vizītes ir bezmaksas tikai pie tiem speciālistiem, kuri nodrošina valsts apmaksātu grūtnieču aprūpi (kuriem pastāv līgumattiecības ar valsti).

Nepieciešamība pēc daudzām uzturvielām (fosfors, cinks, varš, vitamīni A, C, B1, B2, folskābe) zīdīšanas periodā ir pat augstāka nekā grūtniecības periodā[1], tādēļ arī zīdīšanas periodā turpiniet sekot līdzi saviem ēšanas paradumiem! Veselīgs, sabalansēts un daudzveidīgs uzturs zīdīšanas periodā palīdz nodrošināt ar nepieciešamajām uzturvielām ne tikai sievieti, bet arī mazuli.

Zīdīšanas periodā nepieciešamība pēc enerģijas palielinās (+ 500 līdz 600 kcal dienā)1, jo piena ražošanai tiek patērēts daudz enerģijas. Tomēr ja grūtniecības laikā bijis liels svara pieaugums vai jau pirms grūtniecības bijis liekais svars vai aptaukošanās, papildus uzņemt enerģiju nav nepieciešams. Piena veidošanai patērētā enerģija var palīdzēt zaudēt grūtniecības laikā iegūto svara pieaugumu.

Zīdīšanas periodā ieteicams ēst regulāri, ieturot trīs pamatmaltītes un divas līdz trīs veselīgas uzkodas (piemēram, dārzeņus, svaigus vai žāvētus augļus un ogas, riekstus u. tml.).

Svarīgi ēst daudzveidīgi, iekļaujot uzturā dažādas produktu grupas. Katru dienu uzturā iekļaujiet vismaz 5 porcijas jeb 500 dārzeņu, augļu, ogu (tai skaitā vismaz 300 g dārzeņu), jo tie ir vitamīnu, minerālvielu un antioksidantu avots. Viena porcija ir viens vidēja izmēra dārzenis vai auglis (piemēram, burkāns, ābols vai bumbieris), bļodiņa lapu salātu, trīs ēdamkarotes smalcinātu svaigu vai termiski apstrādātu dārzeņu, divi nelieli augļi (plūmes), sauja ogu.

Pusi no dienā ieteicamā dārzeņu, augļu un ogu daudzuma ieteicams uzņemt svaigā veidā. Tāpat uzturā var iekļaut sautētus, viegli apceptus vai vārītus dārzeņus.

Katru dienu uzturā iekļaujiet 4 līdz 7 porcijas graudaugu produktu un kartupeļu, jo tie ir enerģijas, vitamīnu un minerālvielu avots. Graudaugu produkti, īpaši pilngraudu produkti būs arī labs šķiedrvielu avots (palīdz nodrošināt normālu gremošanas sistēmas darbību). Viena porcija būs viens vidēja izmēra kartupelis, viena līdz divas maizes šķēles, pusglāze līdz glāze[2] vārītu makaronu, putraimu vai graudaugu putras.

Katru dienu uzturā iekļaujiet 3 līdz 4 porcijas piena, piena produktu, izvēloties piena produktus ar pazeminātu tauku saturu, bez papildus pievienota cukura. Piens un piena produkti ir labs olbaltumvielu un kalcija avots. Viena porcija būs šķēle (30 g) siera, glāze piena vai skābpiena dzēriena (jogurta, kefīra u. c.), 100 g biezpiena.

Regulāri uzturā lietojiet gaļu, zivis, olas, pākšaugus, jo tie ir labs olbaltumvielu avots. Gaļa (piemēram, liesa liellopu gaļa, truša, vistas vai tītara gaļa) būs arī labs dzelzs avots. Olas nodrošinās organismu ar neaizvietojamajām aminoskābēm, bet pākšaugu iekļaušana uzturā palīdzēs palielināt arī uzņemto šķiedrvielu daudzumu.

Divas reizes nedēļā uzturā iekļaujiet zivis (menca, pikša, heks, tilapija u. c.). Tas palīdzēs uzņemt nepieciešamo selēna un joda daudzumu. Šo uzturvielu līmenis mātes pienā ir atkarīgs no šo uzturvielu nodrošinājuma sievietes uzturā. Vismaz reizi nedēļā uzturā iekļaujiet tieši treknās zivis (lasis, forele, siļķe, brētliņas, sardīnes u. c.), jo šīs zivis satur svarīgu omega-3 taukskābi – dokozaheksaēnskābi. Dokozaheksaēnskābe no uztura nonāk mātes pienā un veicina normālu smadzeņu un redzes attīstību zīdainim. Zīdīšanas periodā gan izvairieties lietot lielās plēsīgās zivis (tunča steiks, marlīne, karaliskā makrele, līdaka u. c.) un Baltijas jūrā nozvejotās lielās zivis, jo tās var saturēt dažādas kaitīgas vielas (smagos metālus, dioksīnus u. tml.), kas var nokļūt mātes pienā. Nav ieteicams uzturā lietot arī sālītas, marinētas, kūpinātas un žāvētas zivis. Tās var saturēt daudz sāls un benzopirēnus – vielas, kas var veicināt vēža attīstību!

Katru dienu uzturā iekļaujiet arī “labās” taukvielas – riekstus, sēklas, avokado, kvalitatīvas augu eļļas (piemēram, Extra virgin olīveļļa[3]). Šie produkti ir labs nepiesātināto taukskābju, vitamīnu un minerālvielu avots.

Zīdīšanas periodā īpaši svarīgi ir regulāri padzerties, negaidot slāpju sajūtu. Dienā uzņemiet 2 līdz 3 litrus šķidruma, galvenokārt ūdeni. Kamēr barojiet mazuli, turiet blakus glāzi ūdens, lai varētu padzerties.

Zīdīšanas periodā ierobežojiet:

  • kofeīna patēriņu (ne vairāk par 2 krūzītēm kafijas vai 4 krūzītēm melnās/zaļās tējas dienā);
  • zāļu tējas satur dažādas bioloģiski aktīvas vielas, tādēļ par to lietošanu konsultējies ar savu aprūpes speciālistu.

Atcerieties, ka atsevišķas vielas nokļūst mātes pienā, tādēļ zīdīšanas periodā nelietojiet:

  • alkoholu;
  • enerģijas dzērienus;
  • produktus, kas satur daļēji hidrogenētus augu taukus vai ir cepti augstā temperatūrā (virtuļi, frī kartupeļi u. tml.), jo tie saturēs kaitīgās transtaukskābes.

Zīdīšanas periodā sievietei nav nepieciešams ieturēt speciālu diētu. Tikai retos gadījumos, piemēram, ja konstatēta govs piena alerģija bērnam, no mātes uztura zīdīšanas periodā ir nepieciešams izslēgt kādus konkrētus pārtikas produktus (piemēram, piena produktus). Šādā gadījumā ieteicams vērsties pie dietologa vai uztura speciālista. Speciālists ieteiks ar kādiem produktiem nepieciešams papildināt ēdienkarti, lai nepieļautu uzturvielu trūkumu.

Ja no uztura zīdīšanas periodā tomēr tiek izslēgta kāda produktu grupa (veģetāra vai vegāniska diēta) vai ir īpašas uztura vajadzības (piemēram, celiakija vai laktozes nepanesība u. tml.), atsevišķas uzturvielas zīdīšanas periodā var būt nepieciešams uzņemt ar uztura bagātinātāju palīdzību (piemēram, folskābi, jodu, dokozaheksaēnskābi). Uztura bagātinātāju izvēle būtu jāsaskaņo ar ārstniecības personu. Ārstniecības persona izvērtēs sievietes uztura paradumus un kopējo veselības stāvokli, lai noteiktu vai un kādas uzturvielas papildus būtu nepieciešams uzņemt.

Atcerieties, ka mātes piens satur ne tikai uzturvielas, bet arī citas vērtīgas vielas (imūnglobulīnus, kas aizsargā mazuli pret infekcijām, augšanas faktorus, fermentus u. c.). Zīdīšana palīdz veidot emocionālo saikni starp sievieti un mazuli, un tai ir labvēlīga ietekme arī uz sievietes veselību (samazinās dažu ļaundabīgo audzēju risks u. c.), tādēļ turpiniet zīdīšanu, cik vien ilgi jūs abi ar mazuli to vēlaties!

Informācijas avoti

  1. Ieteicamās enerģijas un uzturvielu devas Latvijas iedzīvotājiem. Veselības ministrija, 2017. gads.
  2. Veselīga uztura ieteikumi pieaugušajiem. Veselības ministrija, 2020. gads.
  3. Slimību profilakses un kontroles centra izstrādātā infografika “Sievietes uzturs zīdīšanas periodā”.

[1] Ieteicamās enerģijas un uzturvielu devas Latvijas iedzīvotājiem. Veselības ministrija, 2017. gads.

[2] Šeit un turpmāk glāzes tilpums 250 ml

[3] augstākā labuma, neapstrādāta olīveļļa