Reproduktīvā veselība ir cieši saistīta ar vispārējo veselības stāvokli. Jo vairāk rūpēsies par savu veselību kopumā, jo labvēlīgāk ietekmēsi savu reproduktīvo un seksuālo veselību!
Ikviens varam uzņemties vislielāko atbildību par savu dzīvesveidu. Gan Tavai reproduktīvai veselībai, gan veselībai kopumā ir nepieciešama apņemšanās rūpēties par sevi, ievērojot veselīga uztura pamatprincipus, esot fiziski aktīvam, izvairoties no kaitīgiem ieradumiem un veidojot harmoniju savā ikdienas steigā.
Ieteikumus par sev piemērotāko slodzi, nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm, meklē šeit.
Veselīga uztura ieteikumi pusaudžiem un jauniešiem no 11 līdz 18 gadu vecumam pieejami šeit.
Veselīga uztura ieteikumi pieaugušajiem pieejami šeit.
Veselīga uztura ieteikumi cilvēkiem, kuri vecāki par 65 gadiem pieejami šeit.
Veselīga uztura ieteikumi sievietēm grūtniecības laikā pieejami šeit.
Veselīga uztura ieteikumi sievietēm zīdīšanas periodā pieejami šeit.
Informatīvais materiāls par to, kā samazināt vai pārtraukt alkohola lietošanu pieejams šeit.
Informatīvais materiāls par to, kā pārtraukt smēķēšanu pieejams šeit.
Līdzsvars starp darbu un atpūtu ietekmē Tavu psihisko veselību, kā arī palīdz izvērtēt dzīves prioritātes. Meklējot izaugsmi sevis izvēlētajā karjerā, esi pašpārliecināts par sevi un veido savu identitāti. Atpūtas brīži ļauj izvairīties no izdegšanas, kā arī rada laiku veselīgu un mīlestības pilnu attiecību veidošanai un stiprināšanai.
Miegam ir nozīmīga ietekme gan uz fizisko, gan psihisko veselību. Ja miegs ir traucēts, dienas laikā var parādīties nogurums, grūtības koncentrēties un produktīvi strādāt, kā rezultātā pavājinās arī dzimumtieksme. Dažkārt miegu palīdz uzlabot miega higiēna – pirms gulētiešanas izvēdini guļamistabu, izej pastaigāties, ieej vannā vai dušā. Pirms miega neieturi apjomīgas maltītes, nelieto kofeīnu saturošus vai alkoholiskos dzērienus, nesmēķē, neaizraujies ar elektronisko ierīču ilgstošu lietošanu. Ja tas nepalīdz, vērsies pie ģimenes ārsta un konsultējieties par miega traucējumu risināšanas iespējām.
Ieteikumus, kā rūpēties par savu miega higiēnu meklē šeit.
Runājot par veselību, noteikti nedrīkst piemirst rūpes par sevi. Rūpes par savu veselību nozīmē gan profilaktiskās pārbaudes, gan speciālista palīdzības meklēšanu veselības problēmu gadījumos, kā arī rūpes par savu psihisko labsajūtu. Psihiskā labsajūta bieži vien ir izteikti svarīga, lai mēs būtu gatavi rūpēties par sevi fiziski, tādēļ nepieciešams vērst uzmanību visiem veselības aspektiem.
Meklē veselīgus veidus, kā tikt galā ar stresu, un centieties neraizēties par lietām, kuras nevari mainīt. Velti vairāk laiku sev un saviem vaļaspriekiem! Atrodiet aktivitāti, kura Tevi aizrauj un iedvesmo! Ja jūti, ka kādas domas vai sajūtas traucē – neignorē tās un nebaidies meklēt palīdzību pie speciālista. Atrodi kādu, kuram visvairāk uzticies, un izrunājies par to, kas Tevi uztrauc, piemēram, ja ilgstoši jūties nomākts, trauksmains, ir miega traucējumi u. c. Vairāk par psihisko veselību lasi: www.nenoversies.lv.
Veidojot attiecības ar savu partneri, reproduktīvās veselības profilaksei un uzlabošanai ir milzu spēks. Darbojoties kā komandai un komunicējiet viens ar otru. Esiet atklāti gan par pagātnes notikumiem, gan pašreizējām izjūtām (gan fiziskām, gan emocionālām). Tas palīdz laikus plānot ģimeni un izsvērt dažādas kontracepcijas metodes. Šis gan laikus novērš pārpratumus un problēmas, palīdz izvairīties no nevēlamām saslimšanām vai nu izvēloties piemērotu kontracepcijas metodi, vai arī laikus pārrunājot un pamanot simptomus, lai slimība netiktu ielaista, un profilaktiski pasargā abu partneru reproduktīvo veselību.