Slimību profilakses un kontroles centrs

Ceļotājiem

Informācija ceļotājiem par Rietumnīlas vīrusu

21.08.2018

Slimības ierosinātājs

Rietumnīlas drudzis ir vīrusu infekcija, kuras ierosinātāja – Rietumnīlas vīrusa nozīmīgākie pārnesēji ir odi. Savvaļas putni ir galvenais Rietumnīlas vīrusa rezervuārs. Ir aprakstīti Tuvo Austrumu, Āfrikas un Eiropas vīrusa varianti. Eirāzijas mērenajās joslās vīruss tiek ienests ar gājputniem to pavasara migrācijas laikā. Cilvēku inficē odi, sūcot asinis. Infekcija neizplatās no cilvēka uz cilvēku.

Lasīt vairāk...

Dodoties ceļojumā – izvērtējiet nepieciešamību vakcinēties!

31.07.2018

Uzsākoties vasaras sezonai, brīvā laika plānošanai un ceļošanai Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi aicina iedzīvotājus kopā ar ģimenes ārstiem izvērtēt nepieciešamību vakcinēties, īpaši, ja plānojat ceļot.

 

Lasīt vairāk...

ECDC eksperti aktualizē Baltijas jūras vides piemērotības monitoringa kartes

30.07.2018

ECDC eksperti ik gadus vasaras sezonas laikā aktualizē Baltijas jūras vides piemērotības monitoringa kartes Vibrio ģints baktēriju augšanai Baltijas jūrā, jo saslimšanu var izraisīt ne tikai Vibrio cholerae, bet arī citas Vibrio sugas (V. parahaemolyticus, V. vulnificus un netoksigēnā V. cholerae). Interaktīvā karte ir pieejama ECDC vietnē:  https://e3geoportal.ecdc.europa.eu/SitePages/Vibrio%20Map%20Viewer.aspx  

Lasīt vairāk...

Kongo Demokrātiskajā Republikā reģistrēts jauns Ebolas vīrusslimības uzliesmojums

11.05.2018

Kongo Demokrātiskās Republikas valdība 8. maijā paziņoja par jaunu Ebolas vīrusslimības uzliesmojumu Bikoro, Equateur provincē, jo laboratorijas rezultāti apstiprināja divus Ebolas vīrusslimības gadījumus no piecu Kinšasas biomedicīnas laboratorijā pārbaudīto pacientu klīniskajiem paraugiem.

Lasīt vairāk...

Dienvidāfrikā ziņots par listerozes gadījumiem

05.02.2018

Dienvidāfrikā gada laikā ir ziņots par 820 laboratoriski apstiprinātiem listeriozes gadījumiem. Lielākā daļa no gadījumiem ir reģistrēti Gauteng provincē (59%, 486/820), kam seko Western Cape (13%, 105/820) un KwaZuluNatal (7%, 59/820) provinces. Gadījumi diagnosticēti gan publiskajā (66%, 542/820), gan privātajā (34%, 278/820) veselības aprūpes sektorā. Diagnostika visbiežāk balstījās uz Listeria monocytogenes izolāciju asins kultūrā (71%, 579/820) vai cerebrospinālā šķidruma analīzi (23%, 188/820).

Lasīt vairāk...

Ieteikumi ceļotājiem uz Brazīliju

01.02.2018

Februāra vidū Brazīlijā notiek starptautisks masveida pulcēšanās pasākums - karnevāls, un šajā laikā tur paredzams arī Eiropas ceļotāju pieplūdums. Tā kā Brazīlijā tiek reģistrēts dzeltenais drudzis, saslimšanas gadījumu skaits nevakcinēto Eiropas ceļotāju vidū, iespējams, varētu palielināties.

Lasīt vairāk...

Par olimpiskajām spēlēm Dienvidkorejā, Phjončhanā

25.01.2018

Ziemas olimpiskās spēles tiek rīkotas Dienvidkorejā,  Phjončhanā, no 2018. gada 9. līdz 25. februārim, kam seko Paralimpiskās spēles no 2018. gada 9. līdz 18. martam. Tiek plānots pārdot vairāk nekā miljons biļešu, no kuriem 320 000 rezervētas ārzemniekiem. Phjončhanas olimpisko spēļu ciematos tiks uzņemti vairāk kā 6000 cilvēku. ECDC epidemioloģiskās izlūkošanas komanda nedēļu pirms un nedēļu pēc olimpiskajām spēlēm veiks sabiedrības veselību apdraudošo infekcijas slimību pastiprinātu uzraudzību.

Lasīt vairāk...

Denges drudzis

12.12.2017

Denges drudzis (https://ecdc.europa.eu/en/dengue-fever/facts/factsheet) ir vīrusu infekcija, kura ir endēmiska tropu un subtropu klimatiskās joslas valstīs Āfrikā, Amerikā un Āzijā, bet pēdējos gados tiek reģistrēti vietēji inficējušies saslimšanas gadījumi arī Eiropas dienviddaļā. Ik gadus šī infekcija pasaulē skar 50-100 miljonus cilvēku. Ja pirms 1970.gada Denges drudža epidēmijas tika reģistrētas tikai 9 valstīs, tagad šī slimība ir endēmiska vairāk nekā 100 valstīs, infekcijai izplatoties arvien jaunos apgabalos.  Eiropā pirmoreiz Denges drudža vietēja transmisija reģistrēta 2010.gadā Francijā un Horvātijā. 2017.gadā visvairāk Denges drudža skartās valstis bijušas Šrilanka, Vjetnama un Indija, kur reģistrēts vairāk gadījumu nekā pērn.

Lasīt vairāk...

Legionelozes gadījumi, kas saistīti ar ceļojumiem uz Spāniju

02.11.2017

Eiropas leģionāru slimību uzraudzības tīklā (ELDSNet) kopumā šogad reģistrēti 26 legionelozes gadījumi, kas saistīti ar ceļojumu uz Palmanovas rajonu Maljorkā, Spānijā.

Dānija ir ziņojusi par vēl vienu ar ceļošanu saistītu leģionāru slimības gadījumu, kas inficējies 24. septembrī: https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/Communicable-disease-threats-report-28-oct-2017.pdf

Lasīt vairāk...

Madagaskara piedzīvo mēra uzliesojumu

13.10.2017

Mēra uzliesmojums Madagaskarā sākās 2017.gada augustā ar 31 gadus veca vīrieša plaušu mēra izraisītu nāvi, saslimušais ceļoja ar pārpildītu mikroautobusu galvaspilsētas Antananarivo centrālajās augstienēs. Kopumā Madagaskarā 55 no 114 rajoniem reģistrēti 2 119 apstiprināti, iespējami un varbūtēji saslimšanas gadījumi, t.sk. 171 nāves gadījums (8%). No tiem 1 618 (76%) gadījumi tika klīniski klasificēti kā mēra plaušu forma, 324 (15%) bija mēra buboņu forma, viens bija mēra septiskās formas gadījums un 176 vēl nav klasificēti. Kopš uzliesmojuma sākuma vismaz 82 veselības aprūpes darbinieki ir saslimuši ar mēri. No 618 klīniskajiem pneimonijas mēra gadījumiem 365 (23%) tika apstiprināti, 573 (35%) ir varbūtēji un 680 (42%) joprojām ir aizdomīgi. Divdesmit pieci Yersinia pestis celmi ir izolēti un jutīgi pret antibiotikām. Tika reģistrētas un tiek apsekotas 1 223 kontaktpersonas, t.sk. no Seišeļu salām. Līdz šim ārpus Madagaskaras mēra gadījumi nav konstatēti. Plašāka informācija Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra ziņojumā.

 

 

Lasīt vairāk...

Čikunguņjas drudzis - izplatība un profilakse

27.09.2017

Itālija ziņojusi par 92 vietējas izcelsmes čikunguņjas drudža gadījumiem Lacio reģionā: Anzio (70), Romā (19) un Latinā (3). Plašsaziņas līdzekļi ziņo arī par vienu gadījumu Formigēnes pilsētā Emīlijas-Romanjas reģionā un vienu gadījumu Castelplanio pilsētā Marche reģionā. Abiem viņiem bija nesenā ceļojuma vēsture uz Anzio pirms simptomu rašanās.  Tiek veikti dezinfekcijas pasākumi, informatīvi pasākumi iedzīvotājiem, pasākumi, kas vērsti uz donācijas riska novēršanu, un veselības aprūpes personu informēšana. (https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/Communicable-disease-threats-report-23-sep-2017.pdf )

 

Lasīt vairāk...

Legionelozes gadījumi, kas ir saistīti ar ceļojumiem uz Dubaiju, AAE

26.09.2017

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) informēja, ka ievērojami ir pieaudzis ar ceļojumiem saistītu legionelozes gadījumu skaits ES ceļotājiem, kuri atgriezās no Dubaijas laika posmā no 2016. gada oktobra līdz 2017. gada maijam, kaut gan tajā pašā laikā ceļojumu apjoms ES nav palielinājies. Dati par legionelozes gadījumiem ceļotājiem pēdējos divos mēnešos, salīdzinot ar sākotnējo gadījumu, skaitu liecina, ka Apvienoto Arābu Emirātu īstenotie pasākumi slimības uzliesmojuma ierobežošanā ir bijuši efektīvi. Tomēr oktobra un novembra mēneši iepriekšējos gados ir bijuši saistīti ar lielāko gadījumu skaitu, īpaši 2016. gads, tādēļ iespējams, ka tuvākajos mēnešos atkal būs sagaidāms legionelozes gadījumu skaita pieaugums.

Lasīt vairāk...

Informācija ceļotājiem par poliomielītu un ieteikumi vakcinācijai

06.09.2017

Poliomielīts ir akūta smaga infekcijas slimība, ko izraisa poliovīruss.Tas sagrauj nervu šūnas, kas aktivizē muskuļus, tādējādi var iestāties smaga neatgriezeniska paralīze vai pat nāve.

Lasīt vairāk...

ECDC informācija saistībā ar musulmaņu ikgadējo svētceļojumu uz Meku

23.08.2017

Sakarā ar musulmaņu ikgadējo svētceļojumu uz Meku, Saūda Arābijā (Hadžu /Hajj, 30. augusts - 4. septembris), Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) sagatavojis riska novērtējumu par infekcijas slimību uzliesmojumu un izplatības risku saistībā ar šo pasākumu1.

Lasīt vairāk...

SPKC ir sagatavojis rekomendācijas par enterovīrusu infekciju, tā skaitā par Koksaki vīrusu izraisītās infekcijas profilaksi

16.08.2017

Sakarā ar paaugstinātu sabiedrības interesi par epidemioloģisko situāciju Turcijā, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir sagatavojis rekomendācijas par enterovīrusu infekciju, tajā skaitā par Koksaki vīrusu izraisītās infekcijas profilaksi.

 

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) ir uzsācis situācijas izvērtēšanu saistībā ar Krievijas Federācijas ziņotajiem saslimšanas gadījumiem tūristiem, kuri apmeklējuši Turciju 2017. gada jūlijā – augustā (apmērām 500 gadījumi, pārsvarā bērniem līdz 14 gadu vecumam). ECDC informē, ka Turcijā Koksaki vīrusu infekcija nav pakļauta epidemioloģiskajai uzraudzībai (reģistrācijai), tomēr varas iestādes, reaģējot uz izskanējušo informāciju, pieprasījuši tūrisma operatoriem uzlabot sanitāro stāvokli kūrortu vietās.

 

ECDC ziņo, ka saskaņā ar pieejamo informāciju diagnoze “Koksaki vīrusu infekcija” saslimušajiem balstījās tikai uz klīniskām pazīmēm (izsitumi un drudzis) un nebija apstiprināta ar laboratoriskajiem izmeklējumiem. Turklāt saslimšanas gadījumi nebija oficiāli paziņoti epidemioloģiskās uzraudzības institūcijām. Tāpēc ECDC turpinās esošās informācijas izvērtēšanu un precizēšanu.

 

Pašreiz nav informācijas, ka būtu apsiprināti enterovīrusu infekcijas gadījumi Latvijas iedzīvotājiem, kuri atgriezušies no Turcijas. Nav novērots arī izdalīto enterovīrusu skaita pieaugums no pacientiem, kuri nebija izbraukuši no Latvijas, kā arī no vides paraugiem. SPKC turpina sekot situācijai.

Lasīt vairāk...

Masalu uzliesmojuma riska novērtējums, uzliesmojuma un vīrusa izskaušanas aktivitātes

22.06.2017

Vairākās Eiropas valstīs epidemioloģiskā situācija ar masalām joprojām ir nelabvēlīga. Atbilstoši Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (turpmāk – ECDC) datiem (http://ecdc.europa.eu/en/publications/Publications/Communicable-disease-threats-report-16-june-2017.pdf) 16 Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās Zonas (turpmāk – ES/EEZ) valstis šogad ziņojušas par 11 439 saslimšanas gadījumiem ar masalām: Apvienotā Karaliste (22 gadījumi), Austrija (78), Beļģija (297), Bulgārija (144), Čehija (126), Dānija (1), Francija (189), Itālija (2 988), Īslande (2), Portugāle (31), Rumānija (6 743,), Slovākija (1), Spānija (46), Vācija (698), Ungārija (54) un Zviedrija (19). Rumānijā 30 masalu slimniekiem saslimšana ar masalām beigusies ar nāvi.

Lasīt vairāk...

Informācija par A hepatīta uzliesmojumu Eiropas valstīs

22.06.2017

Pēc Eiropas slimību profilakses un kontroles centra (turpmāk – ECDC) datiem kopš 2016. gada jūnija vairākās Eiropas Savienības / Eiropas Ekonomiskās Zonas valstīs turpinās A hepatīta saslimšanas gadījumu skaita pieaugums.

Lasīt vairāk...

Informācija par dzeltenā drudža vakcināciju

05.04.2017

PVO ir aktualizējusi valstu sarakstu, kurās noteikts risks dzeltenā drudža pārnešanai un pirms iebraukšanas konkrētā teritorijā jāveic vakcinācija pret dzelteno drudzi.

Lasīt vairāk...

21.07.2016

Pasaules Veselības organizācijas informācija par uzliesmojumiem

Lasīt vairāk...
Informācija ceļotājiem, kas dodas uz valstīm, kur konstatēta vietēja Zikas vīrusa izplatīšanās

Informācija ceļotājiem, kas dodas uz valstīm, kur konstatēta vietēja Zikas vīrusa izplatīšanās

09.06.2016

 

Informācija aktualizēta, atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) rekomendācijām.

Lasīt vairāk...

1-20 no 34 jaunumiem

©SPKC 2016. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC