Latvijā dzemdes kakla vēzis ir otrs biežāk sastopamais audzējs sievietēm līdz 45 gadu vecumam un trešais izplatītākais vēža izraisītas nāves cēlonis sievietēm pēc krūts un plaušu vēža. Pasaules Veselības organizācijas mērķis ir pilnībā izskaust dzemdes kakla vēzi, vienlaikus veicinot vēl lielāku sabiedrības līdzdalību. Kopš 2009. gada, kad Latvijā tika ieviesta valsts organizētā skrīninga programma, sieviešu atsaucība pakāpeniski pieaug un 2023. gadā tā sasniedza līdz šim augstāko rādītāju – 55,2%. Lai skrīninga programma būtu efektīva, šim rādītājam ir jāsasniedz vismaz 70%, bet vēlamais rādītājs ir vairāk kā 85%.
Slimību profilakses un kontroles centrs ir izstrādājis dzemdes kakla vēža skrīninga pacienta klīnisko ceļu un klīniskā ceļa algoritmu, ar mērķi pilnveidot skrīninga programmas īstenošanu un pārvaldību, uzsvērt skrīningā iesaistīto pakalpojumu sniedzēju lomas, atbildību un sadarbību skrīninga procesa nodrošināšanā.
Šis pacienta klīniskais ceļš ir izstrādāts, balstoties uz Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas izstrādātām klīniskajām vadlīnijām “Dzemdes kakla priekšvēža slimību profilakse, diagnostika, ārstēšana un novērošana” un Eiropas Dzemdes kakla vēža skrīninga kvalitātes vadlīnijām.
Pacienta klīniskā ceļa mērķauditorija ir visi veselības aprūpes speciālisti, kuri iesaistīti dzemdes kakla vēža skrīninga programmas īstenošanā.
- Dzemdes kakla vēža skrīninga pacienta klīniskais ceļš
- Dzemdes kakla vēža skrīninga pacienta klīniskā ceļa algoritms