Vakcinācija ir viena no vissvarīgākajām lietām, ko varam darīt, lai pasargātu sevi no Covid-19 it sevišķi no slimības smagām formām, palīdzētu mazināt pandēmijas negatīvo ietekmi un apturētu jaunu SARS-CoV-2 vīrusa variantu parādīšanos (https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/covid-19-vaccines/advice).
2022. gada otrā pusgada epidemiloģiskās uzraudzības dati liecina, ka pēdējo 6 mēnešu laikā pabeigts primārās vakcinācijas kurss vai veikta balstvakcinācija pret Covid-19 vairāk kā 3 reizes samazina risku saslimt ar Covid-19, salīdzinājumā ar saslimšanas risku nevakcinētām personām, būtiski samazina smagu slimības, hospitalizācijas (gandrīz 10 reizes mazāks risks) un nāves risku no Covid-19 (14 reizes mazāks risks).
- Jo vairāk vakcinētu cilvēku, jo lielāka iespēja pasargāt no smagas slimības gaitas cilvēkus, kas pieder riska grupām – cilvēkus ar hroniskām saslimšanām un cilvēkus ar imūnsupresiju,
- Vakcinējot lielu populācijas daļu, tiek samazināta iespēja vīrusam izplatīties un mutēt, radot aizvien jaunus vīrusa paveidus.
- Plaša vakcinācijas aptvere ir nodrošinājusi to, ka cilvēki slimo mazāk, vieglākās formās un retāk nonāk slimnīcā, kas mazinājis Covid-19 izraisīto slogu veselības aprūpes sistēmai.
- Visaptveroša un globāla Covid-19 vakcinācija ir spējusi radīt apstākļus, lai varam atgriezties pirmspandēmijas dzīves ritmā gan ikdienas dzīvē, gan plašakā, ekonoimiskā mērogā.
Salīdzinot Covid-19 infekcijas izplatības intensitāti no jūlija līdz novembrim uz 100 000 aktuāli vakcinēto iedzīvotāju, primāro vakcināciju pabeigušo un nevakcinēto cilvēku, aktuāli vakcinētajiem infekcija konstatēta 1,9 reizes retāk nekā nevakcinētajiem.
No jūlija līdz oktobrim aktuāli vakcinētie tika stacionēti 6,7 reizes retāk nekā nevakcinētie. Savukārt, letāli Covid-19 iznākumi aktuāli vakcinētajiem cilvēkiem konstatēti 10,1 reizi retāk, nekā nevakcinētajiem.