Slimību profilakses un kontroles centrs

Aktualitātes

Pasaules pretvēža dienā SPKC atgādina par profilaktisko pārbaužu nozīmi

Pasaules pretvēža dienā SPKC atgādina par profilaktisko pārbaužu nozīmi

04.02.2020, 15:09

Katru gadu 4. februārī tiek atzīmēta Pasaules pretvēža diena, kuras mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni un papildināt zināšanas par ļaundabīgiem audzējiem, to profilaksi un savlaicīgu slimību atklāšanu un ārstēšanu. Tāpat kā iepriekšējā gadā, arī šogad šai dienai izvēlēts sauklis „Es esmu un es darīšu” (angl. „I am and I will”), kas apzīmē katra personīgo spēju un apņemšanos ietekmēt nākotni.

Lasīt vairāk...

Slimību profilakses un kontroles centrs noslēdz izglītojošu pasākumu īstenošanu par traumatisma profilaksi – “Dzīvē supervaroņu nav! Drošība sākas ar Tevi!”

20.12.2019, 12:37

Slimību profilakses un kontroles centrs ir noslēdzis izglītojošo pasākumu īstenošanu vispārējo izglītības iestāžu 4. – 5. klašu skolēniem par traumatisma profilakses jautājumiem. Pasākumu mērķis bija izglītot skolēnus par traumu profilaksi, iespējamām traumu, jo īpaši galvas traumu, sekām un nepieciešamību lietot atbilstošu aizsargekipējumu aktīvās atpūtas un sporta laikā.

Lasīt vairāk...

Slimību profilakses un kontroles centrs noslēdz izglītojošo pasākumu īstenošanu par personīgo higiēnu un pareizu roku mazgāšanu

17.12.2019, 16:02

Slimību profilakses un kontroles centrs ir noslēdzis ikgadējo izglītojošo pasākumu īstenošanu pirmskolas izglītības iestāžu un vispārējās izglītības iestāžu 1. un 2. klašu izglītojamajiem par personīgo higiēnu un pareizu roku mazgāšanu. Pasākumu mērķis bija bērniem saistošā, viegli uztveramā veidā skaidrot personīgās higiēnas un roku mazgāšanas nozīmi ikdienā, kā arī palīdzēt nostiprināt un veidot jaunus, pozitīvus personīgās higiēnas paradumus.

Lasīt vairāk...

Eksperti: Latvijā šogad ir rekordliels vakcinēto grūtnieču un mazu bērnu skaits

17.12.2019, 08:55

Sākoties gripas sezonai, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) rīkoja ekspertu diskusiju, lai informētu grūtnieces un bērnu vecākus par ikgadējas pretgripas vakcīnas nozīmi, kā arī citiem profilaktiskiem pasākumiem. Diskusijā piedalījās SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa, neonatoloģe un Rīgas Dzemdību nama vakcinācijas kabineta vadītāja Dr. Ilona Gulbe, kā arī attālināti sarunai īpašus video bija sagatavojusi ārste, veselības blogere un jaunā māmiņa Dr. Elīna Ivanova. Diskusiju vadīja Dr. Katrīna Puriņa-Liberte.

Lasīt vairāk...

Norisinājās Nacionālā veselīgo pašvaldību tīkla ikgadējais noslēguma seminārs

16.12.2019, 15:30

11. decembrī Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sadarbībā ar Veselības ministriju (VM) rīkoja ikgadējo semināru Latvijas Nacionālā veselīgo pašvaldību tīkla (NVPT) dalībniekiem, kurā pašvaldību pārstāvji tika iepazīstināti ar aktualitātēm veselības veicināšanas jomā. Seminārā piedalījās 89 NVPT pārstāvji no 57 pašvaldībām.

 

Lasīt vairāk...

Latvijas uzņēmumos īstenoti semināri par onkoloģisko slimību agrīnu diagnostiku un izdegšanas sindromu

12.12.2019, 11:41

Slimību profilakses un kontroles centrs ir noslēdzis semināru ciklu darbspējas vecuma iedzīvotājiem par onkoloģisko slimību agrīnu diagnostiku un izdegšanas sindromu. Semināru mērķis bija izglītot un mudināt cilvēkus sekot līdzi savam veselības stāvoklim un uzlabot dzīves kvalitāti. Kopumā visos Latvijas reģionos tika īstenoti 25 semināri.

Lasīt vairāk...

Ekspertu diskusija "Neļauj gripai jūs noķert!"

11.12.2019, 14:56

12. decembrī pulksten 12:00 tiešsaistes ekspertu diskusijā uzzini, kā pasargāt sevi un bērnu no gripas!

Lasīt vairāk...

Slimību profilakses un kontroles centrs paziņo par gripas epidēmijas sākumu no 2019. gada 11. decembra

10.12.2019, 12:56

Gripas un citu elpceļu infekciju monitoringa dati liecina, ka 2019. gada 49. nedēļā no desmit monitoringā iekļautajām teritorijām divās pilsētās (Jelgavā un Rīgā) pacientu skaits, kuri vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs un kuriem noteikta diagnoze gripa, pārsniedzis 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem: Jelgavā reģistrēti 265,5 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem un Rīgā – 159,8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

 

Lasīt vairāk...

Testēšanas rezultāti apliecina, ka sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā

06.12.2019, 13:25

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) šodien saņēma no Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta „BIOR” informāciju, kas apliecina, ka Daugavpilī mirušai pacientei konstatētais trakumsērgas vīruss ģenētiski pieder vīrusiem, kas cirkulē Āzijā. Šī ir būtiska virzība epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitā, jo ir apstiprinājusies versija, ka sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā.

Lasīt vairāk...

SPKC veic epidemioloģisko izmeklēšanu par trakumsērgas saslimšanas gadījumu Daugavpilī

05.12.2019, 10:40

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi organizē profilakses pasākumus saistībā ar saņemto informāciju par pacienti, kura Daugavpilī mirusi ar aizdomām par trakumsērgu. Sadarbībā ar Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu „BIOR”, SPKC organizēja pacientes materiālu laboratorisko izmeklēšanu, un sākotnējie testēšanas rezultāti liecina par trakumsērgu.

Lasīt vairāk...

Informācija par epidemioloģisko izmeklēšanu Liepājā (Ziemeļu ielā 19)

01.12.2019, 15:37

Slimību profilakses un kontroles centrs informē par akūtas zarnu infekcijas (turpmāk – AZI) uzliesmojuma epidemioloģiskās izmeklēšanas rezultātiem Liepājā. Kopā reģistrēti 116 ar uzliesmojumu saistīti saslimšanas gadījumi. Visiem saslimušajiem (116) noteikta diagnoze “norovīrusu gastroenterīts”, t.sk. 24 diagnoze apstiprināta laboratoriski, pārējiem – klīniski un epidemioloģiski.

Lasīt vairāk...

Publicēta “Latvijas veselības aprūpes statistikas gadagrāmata 2018” un lietotājiem tiek atvērta Veselības statistikas datubāze

26.11.2019, 12:07

Šodien, 26.novembrī, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājas lapā  sadaļā „Veselības aprūpes statistika” ir publicēta “Latvijas veselības aprūpes statistikas gadagrāmata 2018”. Tajā pieejami jaunākie veselības statistikas dati. Šajā gadā statistikas dati no ar noteiktām slimībām slimojošu pacientu reģistra par 2018. gadu par narkoloģiskajiem pacientiem un pacientiem, kuriem diagnosticēta tuberkuloze, cukura diabēts, onkoloģiskās slimības, psihiskie un uzvedības traucējumi, kā arī traumas, ievainojumi un saindēšanās uz publikācijas iznākšanas brīdi vēl nav pieejami. 2018.gadā reģistrs tika iekļauts e-veselības informācijas sistēmā, kuras pārzinis ir Nacionālais veselības dienests un reģistrā informāciju ievada ārstniecības iestādes, izmantojot e-veselības informācijas sistēmu. Līdz ar to šajā publikācijā ir iekļautas tikai tās datu tabulas, kurās ir pieejami 2018.gada dati. SPKC turpinās nodrošināt nozares profesionāļus un interesentus ar nozares statistiku, kā arī ar citām tematiskajām publikācijām, pētījumiem un ziņojumiem. Gadagrāmata pieejama https://www.spkc.gov.lv/lv/statistika-un-petijumi/statistika/latvijas-veselibas-aprupes-sta1/get/nid/12

Lasīt vairāk...

Publicēti klīniskie algoritmi, ceļi un indikatori

26.11.2019, 11:30

SPKC mājaslapā no šodienas pieejami Nacionālā veselības dienesta vadītā ESF līdzfinansētā projekta ietvaros izstrādātie klīniskie algoritmi, klīniskie ceļi un indikatori sirds un asinsvadu, garīgās (psihiskās) veselības, perinatālā perioda un bērnu (sākot ar neonatālo periodu) aprūpes jomās.

Lasīt vairāk...

SPKC uzsāk epidemioloģisko izmeklēšanu Smiltenes izglītības iestādē

22.11.2019, 13:50

Slimību profilakses un kontroles centrs ir saņēmis Smiltenē saslimušo laboratoriskās pārbaudes rezultātus, kas liecina, ka saslimšanu izraisīja norovīruss.

Atgādinām, ka visbiežāk norovīruss izplatās tieša kontakta ceļā no personas uz personu vai ar piesārņotu koplietošanas priekšmetu starpniecību. Nereti inficēšanās notiek, lietojot uzturā ūdeni vai pārtiku, kuru gatavošanas laikā piesārņojis slims pārtikas apritē iesaistīts darbinieks (arī persona, kurai slimība norit bez simptomiem vai vieglā formā). Norovīrusi ir izturīgi apkārtējā vidē un tie spēj izdzīvot ilgstošu laiku uz dažādām virsmām, tādējādi arī apkārtējā vide var kalpot kā avots jauniem saslimšanas gadījumiem.  Imunitāte pret norovīrusu nav ilgstoša un iespējama atkārtota inficēšanās.

Lai pasargātu sevi no norovīrusu infekcijas un mazinātu infekcijas izplatīšanos, ļoti svarīgi ievērot personīgo higiēnu, ka arī citus profilakses pasākumus - bieži un rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā, sevišķi slimošanas laikā, jo izraisītāji intensīvi izplatās arī ar rokām:

  • pareizi mazgāt rokas pirms un pēc tualetes izmantošanas, kā arī pirms ēdiena gatavošanas;
  • mācīt bērniem nebāzt mutē pirkstus, zīmuļus, citus priekšmetus, jo uz tiem var būt infekcijas izraisītāji;
  • izvairīties no pieskaršanās acīm, degunam un mutei ar nemazgātām rokām;
  • slimie bērni nedrīkst apmeklēt bērnu kolektīvus;
  • nelietot uzturā nemazgātus augļus un dārzeņus;
  • ja mājās ir norovīrusu infekcijas slimnieks, jāievēro piesardzības pasākumi: slimniekam jāizmanto individuālie kopšanas līdzekļi un trauki;
  • telpu uzkopšanu jāveic ar sadzīves dezinfekcijas līdzekļiem, regulāri jāvēdina telpas un jāierobežo kontakti ar slimnieku;
  • Cilvēki, kuriem ir akūtas zarnu infekcijas simptomi, nedrīkst nodarboties ar pārtikas produktu gatavošanu, transportēšanu, realizēšanu.

 

Informācija par norovīrusu infekciju ir pieejama SPKC mājas lapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/apraksti/norovirusu-infekcija


19.11.2019.

2019. gada 15. novembrī Slimību profilakses un kontroles centrs uzsāka epidemioloģisko izmeklēšanu Smiltenes izglītības iestādē saistībā ar saņemto informāciju par vairākiem bērniem, kuriem  š. g. 14.-15. novembrī parādījušās akūtas zarnu infekcijas pazīmes. Apmeklējot izglītības iestādi un izvērtējot situāciju uz vietas, tika dotas konkrētās rekomendācijas zarnu infekcijas slimību izplatīšanās novēršanai, viens no būtiskiem ieteikumiem – izvairīties rīkot kopīgus pasākumus, kuros bērni būtu pakļauti inficēšanās riskam nonākot tuvā kontaktā (skolas, bērnudārza pasākumi).

Lasīt vairāk...

22. - 29. novembris - Eiropas testēšanas nedēļa

19.11.2019, 15:33

Nedēļu pirms 1. decembra, Pasaules AIDS dienas, Eiropā un Latvijā ik gadu notiek testēšanas nedēļa, kurā ikviens iedzīvotājs tiek aicināts veikt HIV, B, C hepatīta un sifilisa eksprestestus bez maksas un anonīmi kādā no HIV profilakses punktiem visā Latvijā. Šogad testēšanas nedēļā 22.-29.novembrī piedalās 18 HIV profilakses punkti, kuros varēs veikt eksprestestus, saņemt pirms un pēc testa konsultācijas, kā arī iepazīties ar informatīvajiem materiāliem par HIV, vīrushepatītiem un seksuāli transmisīvām infekcijām.

Lasīt vairāk...
Apliecināta divu no trim poliomielītu izraisošajiem vīrusiem izskaušana pasaulē

Apliecināta divu no trim poliomielītu izraisošajiem vīrusiem izskaušana pasaulē

14.11.2019, 15:32

2019. gada 25. oktobrī Pasaules Veselības organizācijas (PVO) galvenajā mītnē Ženēvā poliomielīta izskaušanas neatkarīgās globālās sertifikācijas komisijas priekšsēdētājs profesors Deivids Solsberijs pasniedza PVO ģenerāldirektoram Dr. Adhanam Gebrejesus sertifikātu, kas apstiprina 3. tipa savvaļas poliomielīta vīrusa (SPV3) izkaušanu (eradikāciju) visā pasaulē.

Lasīt vairāk...

SPKC nosaka aizliegumu vielām 2F-viminol, furanyl UF – 17 un to saturošiem izstrādājumiem

06.11.2019, 11:00

No 2019.gada 7.novembra stājas spēkā Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) noteiktais aizliegums vielām 2-[di(butan-2-yl)amino]-1-[1-(2-fluorobenzyl)-1H-pyrrol-2-yl]ethan-1-ol, jeb 2F-viminol (turpmāk – viela 2F-viminol), N-[2-(dimethylamino)cyclohexyl]-N-phenyl-furan-2-carboxamide, jeb furanyl UF-17 (turpmāk – viela furanyl UF-17) un to saturošiem izstrādājumiem. Lēmums attiecas uz fiziskām un juridiskām personām, kuras izgatavo, iegādājas, glabā, pārvadā, pārsūta vai izplata minēto vielu.

Lasīt vairāk...
Nacionālā Veselīgo pašvaldību tīkla pārstāvji tiekas pieredzes apmaiņas braucienā Cēsīs

Nacionālā Veselīgo pašvaldību tīkla pārstāvji tiekas pieredzes apmaiņas braucienā Cēsīs

24.10.2019, 11:25

2019. gada 18. oktobrī Cēsīs norisinājās Nacionālā Veselīgo pašvaldību tīkla pārstāvju pieredzes apmaiņas brauciens, ar mērķi iepazīties ar Cēsu pieredzi veselības veicināšanā un slimību profilaksē.

Lasīt vairāk...

Uzsākta kampaņa ar aicinājumu vakcinēties grūtnieces un bērnus

17.10.2019, 15:02

Šodien, 17. oktobrī Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sadarbībā ar Veselības ministriju atklāja sabiedrības informēšanas kampaņu “Neļauj gripai jūs noķert.” Tās mērķis ir veicināt Latvijas iedzīvotāju, bet sevišķi grūtnieču un bērnu vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem, vakcinēšanos pret gripu, palielināt sabiedrības kopējo izpratni par vakcinēšanās nozīmi, kā arī informēt par tās pieejamību, drošumu un efektivitāti, īpaši uzsverot tās sabiedrības grupas, kurām ir augsts ar gripu saistīto komplikāciju risks.

Lasīt vairāk...
Tiešraides lekcijas par mazuļu drošību mājās

Tiešraides lekcijas par mazuļu drošību mājās

15.10.2019, 14:28

Kādēļ 9 no 10 zīdaiņu gūtajām traumām notiek mājas apstākļos?
Kādas ir biežāk gūtās zīdaiņu traumas mājas apstākļos?
Kā vienkārši novērst bērnam nedrošus apstākļus un situācijas mājās?
Pieslēdzies tiešraides lekcijām 16.10.2019. plkst 12:55!

Lasīt vairāk...

20-40 no 351 jaunumiem

...
©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC