Slimību profilakses un kontroles centrs

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas birojs informē par masalu uzliesmojumu Eiropā

22.08.2018, 11:37

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas birojs pirmdien paziņoja par to, ka turpinās masalu uzliesmojums un 2018. gadā novērojams straujš masalu gadījumu skaita pieaugums. 2018. gada pirmajā pusgadā reģistrēti vairāk nekā 41 000 masalu gadījumi. Pērn 2017. gadā tika reģistrēti 23 927 gadījumi, lai gan 2016. gadā tikai 5 273 gadījumi, teikts biroja paziņojumā.

 

2018. gada pirmajā pusē vairāk nekā 1000 saslimšanas gadījumu reģistrēti septiņās valstīs – Francijā, Gruzijā, Grieķijā, Itālijā, Krievijā, Serbijā un Ukrainā.

 

Ukrainā reģistrēta vairāk nekā puse saslimšanas gadījumu – vairāk nekā 23 000, savukārt Serbijā reģistrēts vislielākais ar masalām saistīto mirušo slimnieku skaits – 14. Valstis ziņo, ka masalu uzliesmojuma laikā Eiropā šī gada pirmajos 6 mēnešos kopumā miruši 37 cilvēki.

 

„Pēc desmitgadē mazākā gadījumu skaita 2016.gadā, mēs pieredzam dramatisku inficēšanās pieaugumu un plašus uzliesmojumus” – paziņoja PVO reģiona direktore Eiropā Žužanna Jākaba (Zsuzsanna Jakab).

 

Masalu uzliesmojums ir saistīts ar vakcinācijas aptveres samazināšanos.

 

Iepriekš teiktais liecina, ka katra persona, kura nav imūna, joprojām ir neaizsargāta, neatkarīgi no savas dzīvesvietas. PVO aicina Eiropas reģiona valstis pastiprināt vakcinēšanās pasākumus. Žužanna Jākaba uzsver: – „Mums neizdosies apturēt masalu uzliesmojumu, ja vien pati sabiedrība neuzņemsies atbildību, tas ir, vakcinēt bērnus, sevi, savus pacientus. Cilvēkiem ir jāatgādina, ka vakcinācija var glābt dzīvību!”

 

Lai izvairītos no plašiem uzliesmojumiem, jābūt vakcinētiem ar divām vakcīnas devām vismaz 95% iedzīvotāju. Pret masalām ir jāvakcinējas arī tad, kad uzliesmojums būs beidzies un slimības izplatība valstīs būs pārtraukta.

 

Masalu vīruss ir ārkārtīgi lipīga infekcijas slimība, kas viegli izplatās starp uzņēmīgiem indivīdiem gaisa pilienu, kā arī tieša kontakta ceļā.

 

Plašāk par infekcijas slimību lasiet šeit:

 

https://spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/apraksti/masalas

https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates/get/nid/600

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC