SPKC epidemiologi, uzsākot epidemioloģisko izmeklēšanu, izvirzīja vairākas hipotēzes par šiga toksīnu veidojošo E. coli (STEC) izraisītās infekcijas uzliesmojuma iemesliem. Tā kā Šiga toksīnu veidojošo E. coli celmu galvenais rezervuārs ir zālēdāji dzīvnieki, īpaši liellopi (baktērijas mitinās liellopu zarnās). Ar baktēriju var inficēties:
Apmeklējot kopējas peldvietas (atklātas ūdenskrātuves, baseinus). Šī versija neapstiprinājās, jo saslimušie bērni nebija peldējušies.
Iespējama arī infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku (kontaktaktējoties ar slimo cilvēku vai nēsātāju ģimenēs, bērnu aprūpes centros), bet pirmie gadījumi bija no dažādiem bērnudārziem, nebija apmeklējuši kopējus pasākumus.
Lietojot uzturā piesārņoto ūdens, bet pēc testēšanas rezultātiem ūdens paraugi atbilst prasībām.
Cilvēks var inficēties, lietojot uzturā ar E.coli piesārņotu pārtiku (nepietiekami termiski apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, nemazgātus vai neapstrādātus augļus vai dārzeņus).
Izskatot visas minētās versijas, pirmās 3 neapstiprinājās, bet pieaugot saslimšanas gadījumiem, epidemiologi secināja, ka pieaug arvien vairāk vienojošie faktori, kas saistīja slimos bērnus un pieaugušos. Šie bērni nav ceļojuši, viņi ir no vienas pilsētas izglītības iestādēm, taču visi bērni cits citu nepazina. Visi apmeklēja noteiktus bērnudārzus, un viņus apvienoja arī viens ēdinātājs, bet versija, ka iespējami inficētā pārtika iegādāta kādā veikalā, neapstiprinājās, jo tad saslimušo skaits Siguldā vai citur būtu krietni lielāks un saslimstība būtu plašāka.
Pēc saslimšanas datumiem, varam secināt, ka inficēšanās notikusi konkrētā laika posmā, visi saslimušie inficējušies kompakti, nevis ar 3-4 dienu straplaiku, visi saslima vienā nedēļā, viena slimības inkubācijas perioda laikā.
Saslimšanas neturpinās (par ko liecina klīniskie dati un laboratorisko izmeklējumu rezultāti), līdz ar to epidemiologi secina par lokālo STEC infekcijas uzliesmojumu, kurā saslimušos vieno vienā pārtikas blokā pagatavoto ēdienu lietošana uzturā. Citi kopīgi riska faktori slimniekiem epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā nav konstatēti. Noskaidrot konkrēto ēdienu problemātiski, jo no maziem bērniem nav iespējams iegūt ticamas atbildes par konkrētajiem ēdieniem, kas bija vai nebija lietoti uzturā pirmsskolas izglītības iestādēs pirms saslimšanas.
Inficēšanās var notikt pēc ļoti neliela baktēriju daudzuma nokļūšanas organismā.
Pasaules pieredze liecina, ka iepriekš reģistrētajos slimības uzliesmojumos kā infekcijas avoti ir bijusi iesaistīta dažādu veidu pārtika, tostarp nepietiekami termiski apstrādāta liellopu gaļa un cita gaļa, nepasterizēts piens, dažādi svaigi produkti (piemēram, gurķi, asni, spināti un salāti), nepasterizēta ābolu sula un siers.
Infekcijas izraisītājs izdalās no dzīvnieka vai no cilvēka organisma ar fekālijām. Dzīvnieka gaļa var būt piesārņota ar fekālijām, ja netiek ievēroti piesardzības pasākumi kaušanas laikā. Dzīvnieku fekālijas var piesārņot arī citus pārtikas produktus (piemēram, pienu, dārzeņus) un ūdeni. Slimību izraisošie E. coli celmi ilgstoši saglabā dzīvotspēju apkārtējā vidē.
SPKC uzskata, ka inficēšanās notikusi ka inficēšanās notikusi, lietojot uzturā ēdienus, kas saturēja infekcijas izraisītājus. SPKC skatījumā iemesls tam bija higiēnas prasību neievērošana pirmsskolas/-u izglītības iestāžu pārtikas blokā. Šobrīd epidemiologi secina ka saslimšanas gadījumi ar STEC infekciju ir lokāli.
Saslimšanas gadījumu izmeklēšanas laikā (līdz 26.09.2019.) ir iegūta informācija, ka STEC infekcija (E. coli celms O157) laboratoriski apstiprināta 6 saslimušajiem bērniem un 1 saslimušajam pieaugušajam. 5 bērniem STEC infekcija noritēja ar hemolītiski urēmiskā sindroma attīstību (HUS). Saslimšanas gadījumi reģistrēti trijās Siguldas PII:“Ieviņa”, “Saulīte”, “Pīlādzītis”. Visi slimnieki saslimuši septembra pirmajā nedēļā. Ņemot vērā STEC infekcijas inkubācijas laiku, var secināt, ka inficēšanās notikusi vai nu augusta beigās vai 2.-3. septembrī.
Veicot pastiprinātu akūtu zarnu infekcijas slimību uzraudzību Siguldas un Siguldas novada iedzīvotājiem saistībā ar STEC infekcijas izplatības epidemioloģisko izmeklēšanu, SPKC līdz š. g. 26. septembrim ieguvis informāciju par 15 laboratoriski apstiprinātiem salmonelozes gadījumiem. Ar salmonellām inficējušies bērni, kuri apmeklēja divas Siguldas pirmsskolas izglītības iestādes: “Ieviņa” un “Tornīši”.
Bērni saslimuši septembra otrajā nedēļā, saslimšanas datumiem iekļaujoties vienā infekcijas inkubācijas periodā. Tas norāda uz vienreizējo infekcijas pārnešanas faktora iedarbību, inficējoties ar salmonellām alimentārā ceļā, un neliecina par inficēšanos ilgākā laika periodā kontakta ceļā. Slimības inkubācijas periodā viņi nebija piedalījušies kopīgos pasākumos un nav savā starpā kontaktējuši, kas arī liecina par to, ka bērni nevarēja inficēties kontakta ceļā.
Ņemot vērā salmonelozes inkubācijas periodu, var secināt, ka bērni inficējušies laika posmā no š. g. 9. līdz 11. septembrim. Veicot epidemioloģisko izmeklēšanu ir noskaidrots, ka ēdieni abām salmonelozes skartajiem bērnudārziem tika gatavoti vienā pārtikas blokā un līdz ar to minētajā pārtikas blokā gatavoto ēdienu lietošana uzturā ir vienīgais kopējais faktors, kas vieno 11 bērnus, kuri saslimuši ar salmonelozi. Sakarā ar to, ka citās PII un skolās, kurus apkalpo konkrētais ēdinātājs salmonelozes gadījumi nav reģistrēti, var secināt, ka Siguldā atklātais salmonelozes saslimšanas gadījumi ir lokāli un ir saistīti ar minētajā pārtikas blokā gatavoto ēdienu lietošanu uzturā.
Salmonelozes skartajām pirmsskolas izglītības iestādēm epidemiologi sniedza rekomendācijas par pasākumiem, kuri jāveic šajā gadījumā papildu higiēnas noteikumos noteikto prasību stingrai izpildei. SPKC ieteikumi ir pieejami arī tīmekļvietnē šeit.
Epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās. Tā kā SPKC ir organizējis infekcijas skarto iestāžu bērnu un personāla izmeklēšanu uz salmonelozi, inficēto personu skaits varētu pieaugt, kad tiks saņemti testēšanas rezultāti.