Slimību profilakses un kontroles centrs

SPKC uzsāk epidemioloģisko izmeklēšanu Smiltenes izglītības iestādē

22.11.2019, 13:50

2019. gada 15. novembrī Slimību profilakses un kontroles centrs uzsāka epidemioloģisko izmeklēšanu Smiltenes izglītības iestādē saistībā ar saņemto informāciju par vairākiem bērniem, kuriem  š. g. 14.-15. novembrī parādījušās akūtas zarnu infekcijas pazīmes. Apmeklējot izglītības iestādi un izvērtējot situāciju uz vietas, tika dotas konkrētās rekomendācijas zarnu infekcijas slimību izplatīšanās novēršanai, viens no būtiskiem ieteikumiem – izvairīties rīkot kopīgus pasākumus, kuros bērni būtu pakļauti inficēšanās riskam nonākot tuvā kontaktā (skolas, bērnudārza pasākumi).

 

Veicot epidemioloģisko izmeklēšanu, noskaidrots, ka kopā saslima 47 bērni (31 pirmsskolas vecuma bērni, 16 skolēni (1-4.klase)). Līdz 19. Novembrim saslimušo skaits pieaudzis līdz 61 (35 pirmsskolas vecuma bērni un 26 skolēni).

 

SPKC sazinājās ar ģimenes ārstiem, lai organizētu saslimušo bērnu laboratorisko izmeklēšanu uzliesmojuma izraisītāja noskaidrošanai. Tika informēta Vidzemes slimnīca, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Neatliekamās palīdzības dienests, lai vērstu uzmanību, pēc nepieciešamības ziņot SPKC epidemiologiem, ja brīvdienas kāds bērns tiktu hospitalizēts.

 

Vienalicīgi informēts Pārtikas un veterinārais dienests, Veselības inspekcija un Smiltenes pašvaldība.

 

Pēc saslimšanas pazīmēm, iespējams, bērni saslimuši ar norovīrusu infekciju. Visi saslimušie ārstējas ambulatori, saslimšana norit ģimenes ārstu uzraudzībā.

 

Norovīrusu infekcija ir akūta vīrusu infekcijas slimība, kurai raksturīga caureja, spontāna vemšana, sāpes vēderā, neliela ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, slikta dūša. Norovīrusu daudzums, kas spēj inficēt cilvēku ir niecīgs, tāpēc slimība ir ļoti “lipīga”. Norovīrusu etioloģijas saslimšanas gadījumi tiek reģistrēti visa gada garumā, bet sezonālais pacēlums tiek novērots gada aukstajos mēnešos. 

 

Slimība 70% gadījumu sākas ar vemšanu (biežāk izteikts bērniem), bet pieaugušajiem – ar caureju. Inkubācijas periods (laiks no inficēšanās brīža līdz slimības pirmajām pazīmēm) ir no 10-12 stundām līdz 4 dienām (parasti 24 – 48 stundas) pēc inficēšanās. Slimība ilgst 2-3 dienas.

 

Lai pasargātu sevi no norovīrusu infekcijas un mazinātu infekcijas izplatīšanos, ļoti svarīgi ievērot personīgo higiēnu, ka arī citus profilakses pasākumus, bieži un rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā, sevišķi slimošanas laikā, jo izraisītāji intensīvi izplatās arī ar rokām.

 

Epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās.

 

https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/apraksti/norovirusu-infekcija

©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC