Preses relīzes

Lai mazinātu bērnu līdz 1 gada vecumam traumu gūšanu mājās, kas visbiežāk rodas nedrošas vides, vecāku neuzmanības un nezināšanas dēļ, Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) uzsāk sabiedrības informēšanas kampaņu “BĒRNAM DROŠI?”.

Kā liecina statistika, 9 gadījumos no 10 bērni līdz viena gada vecumam dzīvībai un veselībai bīstamas traumas, kas var negatīvi ietekmēt bērna turpmāko attīstību, gūst mājās. Visbiežākās traumas šajā vecumā ir kritieni, apdegumi un applaucējumi, aizrīšanās, nosmakšana, saindēšanās ar ķīmiskām un cita veida vielām.

“Dažkārt vecāki var pilnībā nenovērtēt dažādas situācijas un to iespējamās sekas, taču svarīgi ir atgādināt, ka visbiežāk bērni traumas gūst nejauši. Aicinu būt atbildīgiem un modriem gan vecākiem, gan vecvecākiem, kuri pieskata bērnu, jo nedroša vide mājās var novest pie smagām zīdaiņa traumām, kas var izmainīt bērna un tuvinieku turpmāko dzīvi. Zīdaiņu un mazu bērnu uzraudzībā pārtraukumu nedrīkst būt,” norāda veselības ministre Ilze Viņķele.

Vecāku un citu bērnu pieskatītāju atbildībā ir iekārtot drošu mājas vidi, un ne uz mirkli neatstāt bērnu nepieskatītu. Nedrīkst par zemu novērtēt bērna spējas, jo pat jaundzimušais ir ļoti kustīgs. Bērni ir ļoti aktīvi, zinātkāri, viņi izpēta pasauli, mēģinot visu pagaršot, aptaustīt, „pārbaudīt”, tādēļ vecākiem ir jābūt atbildīgiem, lai pasargātu bērnus no traumām, kurām nereti seko ilgstoša ārstēšana, kā arī iespējama invaliditāte visu turpmāko dzīvi” skaidro SPKC Veselības veicināšanas departamenta direktore Ilze Straume, atklājot, ka galvenais traumu iemesls ir nedroša vide mājās, nepietiekama bērnu pieskatīšana, kā arī zināšanu trūkums par traumu gūšanas riskiem un iespējām bērnu pasargāt.

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) tiek nogādāta lielākā daļa bērnu, kuri guvuši traumas. Vidēji ik gadu BKUS pēc medicīniskās palīdzības vēršas ap 20 000 traumas guvušu  bērnu.  “Bērni  līdz 1 gada vecumam visbiežāk traumējas kritienu rezultātā, pārsvarā krītot no gultām, krēsliem un kāpnēm. Visbiežāk traumētā vieta ir galva, jo maziem bērniem smaguma centrs atrodas tieši tur, kā rezultātā bērns krīt ar galvu pa priekšu. Otra biežākā problēma, kuras dēļ uz Bērnu slimnīcu nogādā bērnus vecumā līdz 1 gadam, ir dažāda veida svešķermeņi barības traktā un elpceļos. Mazie rāpotāji visu izzina caur muti, tādēļ jo sevišķi bīstamas ir maza izmēra rotaļlietas, sīkas detaļas, kā arī baterijas un magnētiņi,” skaidro Bērnu slimnīcas virsārste Renāte Snipe, turpinot – “trešā populārākā trauma ir apdegumi, kas gūti no karstas kafijas vai tējas krūzes. Tipiska aina: bērnam applaucēta tā ķermeņa puse, kurā pieaugušajam rokās bijusi karstā krūze.”

Kampaņas ietvaros bērnu vecākiem, vecvecākiem un citiem pieskatītājiem tiks atgādināts par bērna nepārtrauktas uzraudzīšanas būtisko nozīmi traumu profilaksē, kā arī skaidroti galvenie pamatprincipi, kas jāievēro,  lai padarītu mājas par bērnam drošāko vietu, t.i.,:

  • neatstāj bērnu nepieskatītu ne uz mirkli, īpaši, ja bērns atrodas vietā, kas augstāka par grīdu;
  • nedzer un neēd karstu, turot bērnu klēpī;
  • novieto traukus ar karstu saturu bērnam nepieejamā vietā;
  • nedod bērnam priekšmetus ar sīkām detaļām;
  • pārskati, vai sadzīves ķīmija, medikamenti un baterijas atrodas bērnam nepieejamā vietā.

Ar kampaņas materiāliem ir iespējams iepazīties šeit 

Papildu informācija: Edīte Tettere, sabiedrisko attiecību speciāliste, Slimību profilakses un kontroles centrs, tālr.67387661; prese@spkc.gov.lv

attēls

attēls

attēls

attēls

attēls

attēls