Slimību profilakses un kontroles centrs

Aktualitātes

Kopš 2014. gada augusta Latvijā nav konstatēts neviens saslimšanas gadījums ar masalām

29.03.2017, 13:26

 

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģiona direktore Žužanna Jakaba otrdien brīdināja par masalu uzliesmojumiem vairākās Eiropas valstīs (Francijā, Vācijā, Itālijā, Rumānijā, Polijā, Šveicē, Ukrainā), kur janvārī reģistrēti vairāk kā 500 saslimšanas gadījumi.

 

Slimību profilakses un kontroles centra (turpmāk – SPKC) epidemioloģiskās uzraudzības dati liecina, ka kopš 2014. gada augusta Latvijā nav konstatēts neviens saslimšanas gadījums ar masalām. Līdz ar to Latvijā ir panākts ievērojams progress, tiecoties uz Pasaules Veselības organizācijas izvirzīto mērķi izskaust šo slimību visās Eiropas reģiona valstīs. 

 

Lasīt vairāk...

Aizsargkupols jeb kolektīvā imunitāte

24.03.2017, 17:19

 

Jebkura infekcijas slimība izplatās pa ķēdi: viens inficē otru, otrais – trešo un tā tālāk, kamēr ceļā stājas šķērslis. Ja, piemēram, ceturtā persona  ir vakcinēta pret konkrēto slimību, tā nesaslimst pati un “nepadod” infekciju arī tālāk, bet gan ķēdi noslēdz. Un tas, iespējams, no saslimšanas izglābj līdzcilvēkus, kuri dažādu iemeslu dēļ paši nedrīkst vakcinēties. Šajā saistībā mēdz runāt par kolektīvo imunitāti. Ko tas nozīmē un kāpēc tam būtu jāpievērš uzmanība?

 

Konsultē profesore Ludmila Vīksna, Rīgas Stradiņa universitātes infektoloģijas un dermatoloģijas katedras vadītāja.

Lasīt vairāk...

Plānots uzlabot pacientu drošības un veselības aprūpes kvalitāti

24.03.2017, 15:15

 

SPKC, 22. martā, veselības ministres padomniece kvalitātes sistēmas un pacientu drošības jautājumos Natālija Bolbate, aicināja lielāko slimnīcu un veselības aprūpes centru speciālistus uz semināru – diskusiju par plānotajām aktivitātēm pacientu drošības un veselības aprūpes kvalitātes uzlabošanas jautājumos. Semināra dalībnieki tika uzaicināti no ārstniecības iestādēm, kurām ir lielākā pieredze kvalitātes vadībā (iestādes sertificētas pēc ISO 9001 standarta) un Klīniskās universitātes slimnīcas Kopumā semināru apmeklēja pārstāvji no 18 iestādēm (valsts, pašvaldību un privātā sektora).

Lasīt vairāk...

Par legionelozes izplatību

10.03.2017, 20:49

 

Atsaucoties uz masu mediju un iedzīvotāju pastiprinātu interesi par legionelozi, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) informē, ka Latvijā nav novērots saslimšanas gadījumu pieaugums vai palielināta legionelozes izplatība. SPKC epidemiologi atgādina, ka legioneloze ir obligāti reģistrējama infekcijas slimība un tās izplatība tiek kontrolēta. Pēdējo piecu gadu laikā Latvijā vidēji tika reģistrēti 33 legionelozes gadījumi gadā. Savukārt 2016. gadā reģistrēti 24 saslimšanas gadījumi. Saslimstības rādītāji Latvijā atbilst vidējiem rādītājiem citās Eiropas Savienības valstīs. Katrs saslimšanas gadījums tiek pakļauts epidemioloģiskajai izmeklēšanai, kas ietver  inficēšanās  apstākļu noskaidrošanu, t.sk. arī ūdens paraugu laboratorisko izmeklēšanu iespējamās inficēšanās vietās. Konstatējot legionellu klātbūtni ūdens paraugā, SPKC sniedz norādījumus objekta apsaimniekotājam. Slimībai ir noteikti konkrēti profilakses pasākumi, kurus ievērojot ir iespējams izvairīties no saslimšanas.

Lasīt vairāk...
12 mīti par difteriju

12 mīti par difteriju

01.03.2017, 13:09

 

Šis gads veselības jomā aizsācies ne vien ar kārtējo gripas epidēmiju, bet arī infektologu, epidemiologu un citu sabiedrības veselības speciālistu bažām par epidemioloģisko situāciju saistībā ar difteriju Latvijā un uzliesmojuma risku. Bažas ir pamatotas: difterijas gadījumi mūsu valstī joprojām tiek reģistrēti, bet vakcinācija, kura pasargā no šīs bīstamās slimības, diemžēl daudziem iedzīvotājiem nav primāri darāmo lietu sarakstā – gandrīz katra trešā persona, kura pārsniegusi 25 gadu vecumu, nav atkārtoti vakcinējusies pret difteriju un, līdz ar to, samazinoties specifisko antivielu daudzumam šo cilvēku organismā, samazinās arī spēja pretoties difterijai. Kāpēc mēs neizmantojam iespēju saņemt valsts apmaksātu vakcināciju? Vai mēs apzināmies slimības nopietnību? Cik daudz mēs vispār zinām par difteriju? Cik daudz no tā, ko zinām, ir patiesība un cik ir mīti? Uzzini un ieskaties savā potēšanas pasē, vai nav pienācis laiks balstvakcinācijai!

Lasīt vairāk...

SPKC informē Saeimas deputātus par difterijas ierobežošanas pasākumiem

08.02.2017, 14:33

 

Otrdien, 7. februārī, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti piedalījās Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē un informēja deputātus par difterijas izplatību Latvijā un difterijas izplatīšanās ierobežošanas pasākumiem.

Lasīt vairāk...

Informācija par garo klepu

02.02.2017, 12:12

 

Ņemot vērā masu mediju interesi saistībā ar Anglijas Sabiedrības veselības aģentūras sniegto informāciju par garā klepus saslimstības pieaugumu, Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti sagatavojuši garā klepus aprakstu par slimības izplatību Latvijā, slimības simptomiem un profilaksi,

Lasīt vairāk...

Par gripas monitoringu

01.02.2017, 12:58

 

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir saņēmis informāciju, ka nepieciešams sīkāks skaidrojums par SPKC rīkotā gripas monitoringa nozīmi un organizēšanas kārtību. Līdz ar to SPKC ir sagatavojis informāciju par gripas un akūtu augšējo elpceļu monitoringu, kas tiek organizēts katru gadu, lai noteiktu gripas izplatību Latvijā.

Lasīt vairāk...

Notikusi SPKC reģionālo struktūrvienību darba sanāksme

19.01.2017, 14:53

 

Šodien Rīgā ieradās Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) reģionālo nodaļu epidemiologi, lai izvērtētu iepriekšējā gadā paveikto un pārrunātu 2017. gadā plānoto.

Lasīt vairāk...
E-veselība

E-veselība

17.01.2017, 10:56

 

E-veselība ir elektroniska valsts veselības aprūpes informācijas sistēma drošai, ērtai un ātrai medicīniskās informācijas uzkrāšanai un apmaiņai starp pacientu un viņa ārstniecībā iesaistītajām personām. E-veselības portāla adrese ir www.eveseliba.gov.lv.

Lasīt vairāk...

Lūdzam līdz 20. janvārim iesniegt statistikas pārskatus par 2016. gadu

09.01.2017, 15:17

 

Atgādinām, ka visām iestādēm*, kas veic veselības aprūpes pakalpojumus, līdz 2017. gada 20. janvārim, jāiesniedz Valsts statistikas pārskati par 2016. gadā sniegtajiem pakalpojumiem (gan valsts apmaksātiem, gan valsts neapmaksātiem). Pārskati jāiesniedz Slimību profilakses un kontroles centrā, (Duntes ielā 22, Rīgā, LV-1005). Informējām, ka stacionārās ārstniecības iestādes Valsts statistikas pārskatus var iesniegt līdz februāra beigām. Plašāka informācija: https://www.spkc.gov.lv/lv/profesionali/dokumentacija/statistikas-parskatu-iesniegsa

Lasīt vairāk...

Izstrādātas izglītojošas animācijas filmas bērniem par traumatisma profilaksi

09.01.2017, 12:50

 

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir izstrādājis animācijas filmas pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem par traumatisma profilakses jautājumiem:

Lasīt vairāk...

Uzsāk kampaņu "Pasargāts, jo vakcinēts!"

04.01.2017, 14:22

 

Par šo jautājumu nobažījušies valsts vadošie infektoloģijas speciālisti epidemioloģijas un infektoloģijas jomā, norādot, ka šobrīd Latvijā saslimstība ar difteriju jau vairākus gadus ir pati augstākā Eiropas Savienībā, taču 2015. gada dati liecina, ka vakcinācijas aptvere pret difteriju un stingumkrampjiem pieaugušajiem (vecākiem par 25 gadiem) bijusi 65,3% (pēc ģimenes ārstu datiem), pusaudžiem 14 gadu vecumā - 91%, bērniem 7 gadu vecumā - 97,4%. Tas nozīmē, ka aptuveni trešā daļa pieaugušo nokavēja balstvakcināciju pret difteriju un katrs desmitais pusaudzis pabeidz skolu un uzsāk pieaugušo gaitas bez pietiekamas aizsardzības pret šo dzīvībai bīstamo infekcijas slimību. Tai pat laikā – vakcīna pret difteriju ir valsts apmaksāta un vakcinācija ir vienīgais veids, kā sevi pasargāt no šīs slimības.

Lasīt vairāk...

Noskaties video "Veselība ir kustībā!"

22.12.2016, 09:37

 

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sadarbībā ar jomas speciālistiem ir izveidojis četrus izglītojošus video “Veselība ir kustībā!” fizisko aktivitāšu veicināšanai.

Lasīt vairāk...

Ekspertu tiešraides diskusija par vakcināciju

16.12.2016, 14:46

 

Šodien, 19. decembrī, plkst. 10.00 Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina tiešraidē sekot līdzi ekspertu diskusijai par vakcināciju. Diskusiju būs iespējams vērot interneta vietnēs www.spkc.gov.lv, www.vm.gov.lv, rpp.riga.lv, kā arī www.tvnet.lv.

Lasīt vairāk...

Pētījumi pierāda, ka vakcinācija nepaaugstina autisma risku

15.12.2016, 08:44

 

Portālā www.kasjauns.lv publicēta informācija par iespējamu vakcīnu saistību ar autisma un neiroloģisko slimību risku (http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/238623/atklaj-nokluseto-vakcinas-gandriz-astonas-reizes-paaugstina-autisma-risku). Rakstā minēts, ka informācijas avots ir ASV Slimību profilakses un kontroles centrs (Centers for Disease Control and Prevention).

Lasīt vairāk...

Apliecinājumus par pievienošanos Nacionālajam veselīgo pašvaldību tīklam pasniedz 72 pašvaldībām

09.12.2016, 15:32

 

Šodien, 9. decembrī, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) organizēja Nacionālā veselīgo pašvaldību tīkla (NVPT) semināru, kura laikā apliecinājumi par uzņemšanu tīklā tika pasniegti 72 pašvaldībām. Kopā NVPT šobrīd darbojas jau 112 pašvaldības. Seminārā Latvijas pašvaldību pārstāvjiem tika sniegta informācija par NVPT paveikto 2016. gadā un plānoto 2017. gadā, par Eiropas Sociālā Fonda projekta ieviešanas procesa virzību un sasaisti starp Veselības ministrijas un pašvaldību projektiem un iepirkumu organizāciju Eiropas Sociālā fonda finansētajos projektos.

Lasīt vairāk...

Konference “Ievainojumu datu vākšana – stūrakmens nedrošu preču un pakalpojuma izraisīta traumatisma novēršanai”

09.12.2016, 09:05

 

Lai uzlabotu ievainojumu datu vākšanu un mazinātu traumatismu Latvijā 7. decembrī notika konference “Ievainojumu datu vākšana – stūrakmens nedrošu preču un pakalpojuma izraisīta traumatisma novēršanai”.

Lasīt vairāk...
Eiropas zinātniskajā žurnālā “Eurosurveillance” iekļauta SPKC publikācija par difterijas izplatību Latvijā

Eiropas zinātniskajā žurnālā “Eurosurveillance” iekļauta SPKC publikācija par difterijas izplatību Latvijā

02.12.2016, 14:12

 

Eiropas zinātniskā žurnāla par infekcijas slimību epidemioloģiju, novēršanu un kontroli “Eurosurveillance” 2016. gada 1.decembra 48. izdevumā iekļauts Slimību profilakses un kontroles centra speciālistu sagatavots materiāls par difterijas uzraudzības datu analīzi Latvijā.

Lasīt vairāk...
55 Latvijas skolām tiek piešķirts Veselību veicinošas izglītības iestādes statuss

55 Latvijas skolām tiek piešķirts Veselību veicinošas izglītības iestādes statuss

02.12.2016, 13:48

 

Piektdien, 2. decembrī, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) 55 Latvijas skolām piešķīra Veselību veicinošas izglītības iestādes statusu. Līdz šim skolas jau gadu darbojās Nacionālajā Veselību veicinošo skolu tīklā (NVVST). Šobrīd tīklā iesaistījušās 83 skolas un 4 pirmsskolas izglītības iestādes no visas Latvijas.

Lasīt vairāk...

260-280 no 342 jaunumiem

...
...
©SPKC 2020. Visas tiesības rezervētas.
Jautā SPKC