1. Iedzīvotājiem bez saslimšanas simptomiem.
  2. Iedzīvotājiem, kuriem pēc atgriešanās no ārvalstīm 14 dienu laikā parādījušās vieglas akūtas elpceļu saslimšanas pazīmes (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus) un kuriem nav iespēju nokļūt uz analīžu nodošanas punktu ar savu transportu. Šādā gadījumā pacients ārstējas mājās ģimenes ārsta uzraudzībā un ievēro mājas karantīnu.
  3. Covid-19 slimnieku tuviniekiem, kuri dzīvo kopā ar slimnieku un kuriem parādās vieglas akūtas elpceļu infekcijas slimību pazīmes. Viņi ārstēsies mājās ģimenes ārsta uzraudzībā, ievērojot karantīnu tāpat kā mājās esošais Covid-19 slimnieks.
  4. Personām, kuras nevar doties uz testēšanas punktu ar savu transportu. Izņemot gadījumus, ja izmeklējumu būs nozīmējis ģimenes ārsts.

!!! Iedzīvotāji, kuriem ir vieglas akūtas elpceļu infekcijas slimību pazīmes (atbilst augstāk minētajiem 2.,3.punktiem), bet nav veikts Covid-19 tests, arī ievēro mājas karantīnu, ārstējoties ģimenes ārsta uzraudzībā. Ir aizliegts pamest dzīvesvietu, un jāizvairās no kontakta ar citiem cilvēkiem. Pārtraukt karantīnu un doties ikdienas gaitās var tikai pēc kontroles izmeklējumu veikšanas un ar ārsta atļauju. Cilvēku uzskata par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas un ja divi atkārtoti testēšanas rezultāti uz Covid-19 ir negatīvi (izmeklējumam piesaka ģimenes ārsts).

Kas jāievēro pacientiem, kuriem neveic Covid-19 analīzes un kuri ārstējas mājās ģimenes ārsta uzraudzībā?

  • Ja simptomi ir viegli, ne visos gadījumos ir nepieciešams laboratoriski apstiprināt Covid-19, jo šai saslimšanai nav specifiskas ārstēšanas un to ārstē kā jebkuru vīrusu infekciju, pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli (atvieglo simptomus, piemēram, lietojot medikamentus temperatūras mazināšanai, klepum u.c.). Neveicot analīzes, klīniski nosaka, ka cilvēks varētu būt saslimis ar Covid-19 un ar viegliem simptomiem var ārstēties ģimenes ārsta uzraudzībā.
  • Parādoties saslimšanas simptomiem, telefoniski jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, sniedzot pēc iespējas precīzāku informāciju par savu veselības stāvokli.
  • Ģimenes ārsts izsniedz darbnespējas lapu, ja tas ir nepieciešams.
  • Obligāts pienākums ir ievērot mājas karantīnu. Ir aizliegts pamest dzīvesvietu, un jāizvairās no kontakta ar citiem cilvēkiem.
  • Ir jāuztur saziņa ar savu ģimenes ārstu un jāievēro ārsta noteiktā terapija un režīms.
  • Jebkuru zāļu lietošana jāsaskaņo ar ģimenes ārstu, lai mazinātu iespējamo blakusparādību un komplikāciju risku.
  • Veselības stāvokļa pēkšņas pasliktināšanās gadījumā jāsazinās ar ģimenes ārstu vai, ja veselības stāvoklis ir kritisks, jāzvana uz ārkārtas tālruni 113.
  • Pārtraukt mājas karantīnu un doties ikdienas gaitās var tikai pēc kontroles izmeklējumu veikšanas un ar ārsta atļauju. Cilvēku uzskata par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas un ja divi atkārtoti testēšanas rezultāti uz Covid-19 ir negatīvi (izmeklējumam piesaka ģimenes ārsts).
  • Vairāk par rīcību, ja ir aizdomas par Covid-19, bet nav veiktas analīzes, lasīt  šeit.

!!! Ja Covid-19 saslimšanai raksturīgie simptomi ir smagi – ļoti augsta temperatūra, elpas trūkums, jāzvana uz ārkārtas tālruni 113.

Šādā situācijā visā Latvijā uz izsaukumiem dodas NMPD brigāde, kas nepieciešamības gadījumā pacientu nogādā slimnīcā. Aizdomu gadījumos par saslimšanu ar Covid-19 pacientu nogādā Latvijas Infektoloģijas centrā, Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā vai kādā no piecām reģionālajām slimnīcām: Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Vidzemes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā vai Rēzeknes slimnīcā.