Leptospiroze ir akūta infekcijas slimība, kuru pārnēsā dzīvnieki. Leptospirozes ierosinātājs ir baktērija – leptospira. Biežākie leptospiru pārnesēji dabā ir žurkas un peles, bet infekciju var izplatīt arī citi zīdītāji – savvaļas dzīvnieki un mājdzīvnieki. Inficēts dzīvnieks leptospiras izdala ar urīnu, tādējādi piesārņojot vidi. Leptospiras var ilgstoši izdzīvot saldūdenī, dubļos, mitrā augsnē vai uz mitriem augiem. Leptospiras dzīvnieka vai cilvēka organismā var iekļūt caur acu, deguna un mutes gļotādu, kā arī caur ievainojumiem un nobrāzumiem (pat sīkiem) ādā. Parasti cilvēki inficējas ar leptospirozi dabā, mājsaimniecībās, fermās, lopkautuvēs vai gaļas pārstrādes uzņēmumos.

Simptomi

Slimības pazīmes var parādīties 2 – 20 dienas pēc inficēšanās. Parasti tie ir gripai līdzīgi simptomi: ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, drudzis, drebuļi, caureja, nelabums, vemšana, muskuļu sāpes, apetītes zudums, galvassāpes, apsarkušas acis, svīšana, nespēks. Iespējami arī smagi simptomi: meningīts, hemorāģijas jeb asinsizplūdumi, dzelte, nieru un aknu bojājumi (mazspēja), hemolītiska anēmija, delīrijs (apziņas aptumšošanās).

Inficēšanās

  • Peldoties vai brienot pa saldūdens ūdenskrātuvēm (dīķiem, upēm), kas piesārņotas ar inficētu dzīvnieku urīnu.
  • Saskaroties ar mitru augsni, augiem vai citiem vides objektiem, kas piesārņoti ar inficētu dzīvnieku urīnu.
  • Tieša kontakta ceļā ar inficētu dzīvnieku audiem, asinīm, urīnu.
  • Dzerot ar leptospirām piesārņotu ūdeni.

Profilakse

  • Nepeldēties ūdenskrātuvēs, kas šim mērķim nav paredzētas. Nepeldēties arī tad, ja rodas šaubas par ūdens kvalitāti, it sevišķi, ja redzams, ka ūdenī dzīvo dzīvnieki, t.sk. grauzēji. Nepeldēties, nebradāt pa ūdeni un neļaut bērniem nerotaļāties ūdenstilpnes tuvumā, ja ir ādas nobrāzumi vai ievainojumi. Peldēšanās laikā jāizvairās no sejas saskares ar ūdeni.
  • Nepieļaut mājlopu un mājdzīvnieku piekļuvi tām ūdenstilpnēm, kas tiek izmantotas peldēšanai.
  • Strādājot ar mitru augsni vai ūdeni, veicot dārza darbus, aprūpējot mājlopus, apstrādājot gaļu un medījot - valkāt aizsargapģērbu ar garām piedurknēm un biezas bikses, kā arī lietot cimdus un zābakus.
  • Nedzert nevārītu ūdeni no upēm un citām ūdenskrātuvēm. Turēt ūdens ņemšanas vietas brīvas no zariem un citas veģetācijas, kā arī šajās vietās aizkavēt dzīvnieku piekļuvi. Drenēt potenciāli piesārņotas stāvoša ūdens vietas.
  • Veikt deratizāciju (grauzēju iznīcināšanu), izmantojot grauzēju kontrolei atļautās saindētās ēsmas, slazdus vai vērsties pie profesionāliem deratizācijas pakalpojumu sniedzējiem.
  • Vakcinēt mājdzīvniekus un mājlopus pret leptospirozi atbilstoši Pārtikas un veterinārā dienesta norādījumiem.

Ja Jums ir aizdomas par saslimšanu, nekavējoties sazinieties ar ārstu!

Ārstēšana ir efektīva, ja slimība diagnosticēta savlaicīgi.