27.09.2012, 00:00

Slimību profilakses un kontroles centrs (turpmāk – SPKC) vēlas pievērst Jūsu uzmanību Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) informācijai par jauna koronavīrusa konstatēšanu diviem Rietumāzijas pacientiem ar smagu respiratoru slimību, un ar to saistīto risku ceļotājiem, veselības aprūpes darbiniekiem un sabiedrībai kopumā.

Lielbritānijas Veselības aizsardzības aģentūra (HPA) apstiprinājusi jauna bēta-koronavīrusa izdalīšanu 49 gadus vecam pacientam no Kataras, kas septembra sākumā saslima ar smagu respiratoru slimību, kam pievienojās nieru darbības traucējumi. 11.septembrī viņš tika pārvests no Kataras uz Lielbritāniju. Pacients pirms saslimšanas bija apmeklējis Saūda Arābiju. Jaunajam koronavīrusam konstatēta 99,5% nukleotīdu sekvences līdzība ar Nīderlandes laboratorijā pirms 3 mēnešiem atklātu koronavīrusu kādam letālam 60 gadus vecam pacientam no Saūda Arābijas (Jeddah). Pacients ar apstiprinātu koronavīrusu infekciju tiek ārstēts stingrā izolācijā, un to aprūpējošie mediķi lieto pilnu individuālo aizsardzības līdzekļu komplektu, ieskaitot FFP3 respiratorus.

Pagaidām sekundārie gadījumi nav konstatēti. Pašlaik nav arī pierādījumu šī jaunā koronavīrusa pārnesei no personas uz personu, kā arī saistībai starp šiem vīrusiem un smagu slimību. Slimības rezervuārs un avots, izplatības ceļš, inkubācijas periods un asimptomātiskas infekcijas potenciāls nav zināmi. Lai gan pieejamā informācija ir ierobežota, fakts, ka identificēti tikai 2 gadījumi 3 mēnešu laikā, liecina, ka šī nav ļoti lipīga infekcija.

ECDC atzīmē, ka koronavīrusi izraisa līdzīgu augšējā respiratorisā trakta infekciju kā rinovīrusi, bet vecākiem cilvēkiem var attīstīties arī pneimonija; un atgādina, ka SARS izraisīja bēta-koronavīrusi. 2003.gadā Ķīnā, Honkongā, Singapūrā un Kanādā SARS kopumā skāra 8422 personas, tai skaitā tika reģistrēti 10,9% letālu gadījumu. Tomēr ECDC uzsver, ka jaunie koronavīrusi nav ģenētiski līdzīgi SARS koronavīrusam, un šī infekcija nevar tikt uzraudzīta līdzīgi kā SARS.

Pagaidu ECDC gadījuma definīcija koronovīrusu infekcijas ir šāda:

Aizdomīgs gadījums:

1. Smaga respiratoriska slimība ar:

A. vienu vai vairākiem apakšējā respiratoriskā trakta slimības simptomiem (klepu, apgrūtinātu elpošanu, elpas trūkumu), UN

B. rentgenoloģiski pierādījumi plaušu infiltrātiem, kas atbilst pneimonijai vai akūtam respiratoriska distresa sindromam (ARDS), vai autopsijas atradnes, kas atbilst pneimonijas vai ARDS izraisītai patoloģijai bez identificējama iemesla, UN

C. nav alternatīvas diagnozes, kas pilnībā izskaidrotu slimību.

UN

2. Varbūtēja vai apstiprināta gadījuma tuvas kontaktpersonas VAI Arābijas pussalas apmeklējums, ieskaitot Saūda Arābiju,10 dienu laikā pirms simptomu parādīšanās.

Varbūtējs gadījums: aizdomīgs gadījums ar pozitīvu paraugu uz koronavīrusu, noteiktu ar pankoronavīrusa RT-PCR testu.

Apstiprināts gadījums: varbūtējs gadījums, kur koronavīrusa RNS sekvences atbilst Nīderlandē pirmoreiz sekvencētajam vīrusam.
ECDC uzsver, ka klīnicistiem nepieciešams zināt par šādu gadījumu iespējamību atgriezušos ceļotāju vidū. Risks izplatībai no personas uz personu nav zināms, tādēļ ceļojušie pacienti, kas atbilst gadījumu definīcijai, stingri jāizolē (optimālā gadījumā - negatīva spiediena telpā), un visam personālam jāvalkā individuālās aizsardzības līdzekļi (t.sk. FFP3 rerspiratorās sejas maskas, aizsargbrilles, virsvalku un cimdus), stingri jāievēro roku mazgāšana pirms un pēc jebkuras procedūras ar pacientu. Šiem pacientiem vēlams ordinēt, ja tas iespējams, speciālas veselības aprūpes personas. Nazofaringeālie paraugi jānoņem un jātestē ar reversās transkriptāzes polimerāzes ķēdes reakciju (RT-PCR), un jānosūta specializētai references laboratorijai. Ja koronavīrusu klātbūtne noteikta, paraugi jānosūta references laboratorijai tālākai izpētei. Tā kā risks nav noskaidrots, jebkuru klīnisko materiālu no iespējami aizdomīgiem gadījumiem jāapstrādā 3.biodrošības līmenī ar pilnīgu vīrusa ierobežošanu. Kontaktā bijusī ārstniecības persona un citas pacienta kontaktpersonas jānovēro. Informācija par inkubācijas periodu ir ierobežota, bet pagaidām uzskata, ka inkubācijas periods varētu būt 7-10 dienas.

SPKC aicina ārstniecības personas nekavējoties ziņot par katru gadījumu, kas atbilst ECDC aizdomīgā koronavīrusu infekcijas gadījuma definīcijai SPKC (diennakts tālrunis: 67271738).