Šis ir pirmais gadījums, kad tiek atklāta cilvēku inficēšanās ar A/H7N9 vīrusu. Ģenētiska salīdzināšana pierādījusi, ka gadījumus izraisījis jauns putnu gripas vīrusu reasortants.
Dzīvnieku veselības speciālisti veic pastiprinātus pasākumus, lai noteiktu iespējamo vīrusa rezervuāru un infekcijas avotu. Atbildīgās institūcijas ziņo, ka vīruss tika noteikts paraugos no baložiem un vistu cāļiem, kā arī no vides paraugiem trijos Šanhajas tirgos. Šie tirgi ir slēgti un dzīvie putni izbrāķēti.
Vakcīnas pret šo gripas vīrusa apkaštipu nav. Primārie testa rezultāti norāda, ka vīruss ir jutīgs pret neiraminidāzes inhibitoriem (oseltamiviru un zanamiviru). Pašlaik nav pierādījumu par infekcijas pārnešanu no cilvēka uz cilvēku un tālāka ģeogrāfiska izplatība netiek novērota. Infekcijas izplatīšanas risks Eiropā ir zems, tomēr nevar izslēgt atsevišķo gadījumu ievešanu no Ķīnas.
Virusoloģiskais raksturojums gripas vīrusa A/H7N9 1
Vīruss iepriekš netika noteikts ne cilvēku, ne dzīvnieku populācijā. Virusoloģiskais raksturojums balstīts uz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) sadarbības laboratorijas Ķīnā un Japānā, kā arī PVO sadarbības centra - Gripas epidemioloģijas un uzraudzības centrs Atlantā, pētījumiem.
Vīrusa izcelsme saistīta ar trim dažādiem vīrusa celmiem, kuri inficē tikai putnus (H9N2, H11N9 un H7). Tomēr cilvēku inficēšanai infekcijas rezervuārs varētu būt vai arī nebūt saistīts ar putniem.
Ar gēnu sekvencēšanas metodi nav pierādīts, ka šis vīruss būtu ar augstu patoģenitāti putniem. Domājams, ka putniem šīs infekcijas izpausmes ir vieglas vai arī slimība norit asimptomātiski.
Šis vīruss tomēr ir ieguvis tādas īpašības, kas ļauj iekļūt cilvēku un zīdītāju augšējos elpceļos, izplatīties no savvaļas putniem uz mājputniem un zīdītājiem, kā arī izmaiņu rezultātā ieguvis uzlabotas replikācijas spējas cilvēku un zīdītāju organismā.