Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologiem nereti nākas saskarties ar situāciju, kad vecāki uzskata, ka bērns ir saindējies, ēdot konkrētajā ēdināšanas iestādē. Aukstajā gada laikā visbiežākais akūtu zarnu infekciju uzliesmojumu cēlonis ir norovīruss*. Tādēļ pat ja bērnam sākas vemšana un caureja neilgi pēc ēšanas kādā ēstuvē, nevajag steigties izdarīt secinājumus par saindēšanos ar pārtiku. Ja bērnam ir norovīrusu infekcija, kurai inkubācijas periods ir garš (12 – 46 h), tas nozīmē, ka bērns inficējies citur. Precīzi izvērtēt konkrētās situācijas var SPKC epidemiologi, veicot akūtu zarnu infekciju uzliesmojumu epidemioloģisko izmeklēšanu.

Norovīruss un daži citi zarnu infekciju izraisītāji ir ļoti lipīgi, tādēļ bērns nedrīkst apmeklēt izglītības iestādi, ja ir šādas akūtas zarnu infekcijas slimības pazīmes ar vai bez ķermeņa temperatūras paaugstināšanos:

  • caureja (šķidra vēdera izeja trīs un vairāk reizes dienā)
  • vemšana,
  • vēdersāpes.

Atkarībā no slimības smaguma pakāpes bērna vecāki vai likumiskie pārstāvji lemj, vai turpināt bērna veselības uzraudzību (viegla saslimšana), vērsties pie ģimenes ārsta (vidēji smaga slimība) vai izsaukt neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi (smaga saslimšana). Ja caureja turpinās ilgāk par divām dienām vai veselības stāvoklis pasliktinās, ieteicams sazināties ar ģimenes ārstu.

Par laboratoriskās izmeklēšanas nepieciešamību un izmeklējumu klāstu lemj ārstējošais ārsts, izvērtējot bērna veselības stāvokli, simptomus un epidemioloģiski nozīmīgus faktorus, kā arī ņem vērā citus iespējamos slimības cēloņus (pārtikas nepanesamība, reakcija uz zālēm u. c.).

Bērnam ar akūtas zarnu infekcijas slimības pazīmēm jāpaliek mājās, līdz viņš jūtas labi un viņam nav bijusi caureja vismaz 2 dienas (48 stundas). Ja bērns ir ārstējies ārsta uzraudzībā ambulatori vai slimnīcā, lēmumu par izolācijas pārtraukšanu pieņem ārstējošais ārsts atkarībā no diagnosticētās slimības un bērna pašsajūtas.

Ja Jūsu bērnam ir akūtas zarnu infekcijas pazīmes un Jūsu rīcībā ir informācija, ka citiem izglītības iestādes bērniem arī ir līdzīgas slimības pazīmes, ieteicams jautāt izglītības iestādes administrācijai, vai SPKC ir ziņots par iespējamu slimības uzliesmojumu.*

__________________________

Piezīmes

* Informācija par norovīrusu infekciju: https://www.spkc.gov.lv/lv/infekcijas-slimibu-apraksti

** Atbilstoši normatīvajam regulējumam izglītības iestādes, sociālās aprūpes iestādes vai citas iestādes vadītāja pienākums, ja ir radušās aizdomas par grupālu saslimšanu (iestādē ir divas (vai vairāk) personas ar šādām infekcijas slimības pazīmēm – caureja, vemšana, ādas, gļotādas vai acu ābolu dzelte, paaugstināta ķermeņa temperatūra, izsitumi vai citi ādas bojājumi), nodrošina informācijas sniegšanu Slimību profilakses un kontroles centram (turpmāk – SPKC) telefoniski, elektroniski vai tiešsaistē. Saņemot attiecīgo informāciju, SPKC nekavējoties uzsāk epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu uzliesmojuma iemeslus un organizētu nepieciešamos infekcijas kontroles pasākumus. Lai identificētu uzliesmojuma izraisītāju, SPKC organizē pacientu un kontaktpersonu laboratorisko izmeklēšanu.

Lai izglītības iestāde varētu ātri uzzināt un informēt SPKC par iespējamo infekcijas slimību uzliesmojumu, vecākiem un izglītības iestādes administrācijai būtu vēlams vienoties, ka vecāki informē iestādi par bērna prombūtnes iemeslu infekcijas slimības gadījumā.

SPKC tīmekļa vietnē ir pieejami materiāli par zarnu infekcijas slimību un citu infekciju profilaksi izglītības iestādēs: https://www.spkc.gov.lv/lv/ieteikumi-skolam-un-bernudarziem