Aktualitātes Ceļotājiem
Attēls

Oropouche vīrusa slimība ir zoonotiska slimība, ko izraisa Oropouche vīruss. Eiropas Savienības (ES) valstīs no 2024. gada jūnija līdz jūlijam pirmo reizi tika ziņots par 19 ievestiem Oropouche vīrusa slimības (turpmāk - OROV) gadījumiem, kas saistīti ar ceļošanu uz Kubu vai Brazīliju. 18 no šiem gadījumiem bija ceļojumu vēsture uz Kubu, un viens gadījums bija ceļojis uz Brazīliju. ES valstīs, Spānijā tika reģistrēti 12, Itālijā – 5 un Vācijā - 2 ievesti gadījumi. Kopš 2024. gada janvāra Dienvidamerikā, Centrālamerikā un Karību jūras reģionā ir ziņots par vairāk nekā 8000 gadījumiem.

Ir ziņots par OROV slimības uzliesmojumiem vairākās valstīs Dienvidamerikā, Centrālamerikā un Karību jūras reģionā. 2024. gadā tika ziņots par uzliesmojumiem Brazīlijā, Bolīvijā, Kolumbijā, Peru un nesen Kubā. Oropouche vīruss starp cilvēkiem izplatās galvenokārt inficētu knišļu kodumu rezultātā, arī odu sugas var izplatīt vīrusu. Galvenais pārnesējs knislis Culicoides paraensis ir plaši izplatīts Amerikā, bet nav sastopams Eiropā. Līdz šim trūkst pierādījumu par to, vai Eiropas knišļu vai odu sugas varētu pārnēsāt vīrusu. 

ECDC uzskata, ka Oropouche vīrusa iedarbības risks uz cilvēkiem Eiropas ekonomiskajā zonā tiek uzskatīts par ļoti zemu, tai skaitā Latvijā, neskatoties uz iespējamu turpmāku šīs slimības gadījumu ievešanu, jo kontinentālajā Eiropā nav kompetentu pārnēsātājuhttps://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/eueea-travellers-advised-exercise-caution-when-visiting-oropouche-virus-disease

Oropouche vīrusa slimība var izpausties kā akūts drudzis ar galvassāpēm, sliktu dūšu, vemšanu, muskuļu un locītavu sāpēm, dažkārt ar smagākām simptomiem. Atveseļošanās prognoze ir laba, un letāls iznākums ir ārkārtīgi reti. OROV slimības ārstēšanai nav vakcīnu vai specifisku zāļu. Tieša, horizontāla vīrusa pārnese no cilvēka uz cilvēku līdz šim nav dokumentēta. Nesen Brazīlijas Veselības ministrija ziņoja par sešiem iespējamiem gadījumiem, kad OROV slimība ir pārnesta no mātes bērnam grūtniecības laikā. Iespējamais risks grūtniecības laikā un OROV infekcijas fetopātiskā iedarbība joprojām tiek pētīta un nav apstiprināta.

Infekcijas iespējamība ES/EEZ pilsoņiem, kuri ceļo uz epidēmijas apgabaliem Dienvidamerikā un Centrālamerikā, vai uzturas tajos, pašlaik tiek novērtēta kā mērena. Inficēšanās iespējamība palielināsies, ja ceļotāji apmeklēs Brazīlijas ziemeļu štatu un/vai Amazones reģiona vairāk skartās pašvaldības un/vai, ja netiks veikti personīgās aizsardzības pasākumi. Ņemot vērā labās atveseļošanās prognozes, ietekme ir novērtēta kā zema. Tāpēc inficēšanās risks ES/EEZ pilsoņiem, kuri ceļo uz OROV epidēmijas valstīm Amerikā, ir novērtēts kā mērens. 

Jaunākie dati liecina, ka OROV infekcija grūtniecēm var izraisīt spontānu abortu, abortu un/vai attīstības problēmas, kā arī augļa deformācijas. Tāpēc OROV infekcijas ietekme uz grūtniecēm, augļiem un jaundzimušajiem varētu būt lielāka nekā uz vispārējo populāciju, taču tas joprojām tiek pētīts. Tiek uzskatīts, ka cilvēku saskarsmes iespējamība ar OROV ES/EEZ ir ļoti zema, neskatoties uz iespējamu turpmāku OROV saslimšanas gadījumu importu, kā arī kompetentie pārnēsātāji parasti aprakstīti Amerikā.

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) ieteikumi 

Individuālie aizsardzības pasākumi, lai samazinātu kodumu risku epidēmijas zonās, ietver repelentu lietošanu (saskaņā ar norādījumiem uz produkta etiķetes), kreklu ar garām piedurknēm un garās bikses, kā arī ar insekticīdu apstrādātu smalka sieta moskītu gultas tīklu izmantošanu atpūtas laikā. Šie pasākumi ir būtiski, lai nodrošinātu aizsardzību pret kodumiem telpās, kas nav pietiekami aizsegtas (ar smalkiem sietiem uz durvīm un logiem) vai nav aprīkotas ar gaisa kondicionētāju, kā arī āra aktivitāšu laikā. OROV slimības simptomi var būt līdzīgi citām arbovīrusu infekcijām, piemēram, tropu drudzi, Čikunguņjas, Zikas drudzi vai malāriju.

Ar ceļošanu saistīto gadījumu agrīnu atklāšanu var uzlabot, palielinot veselības aprūpes speciālistu informētību par ceļotājiem, kas atgriežas no apgabaliem, kuros ir aktīva OROV pārnese, kā arī uzlabojot atbilstošas ​​laboratorijas diagnostikas iespējas. Laboratoriskā OROV pārbaude jāveic, ja citi testi pret parastas etioloģijas slimībām ir negatīvi. Turklāt ceļojumu medicīnas klīnikām jāinformē ceļotāji uz epidēmijas zonām par riskiem, kas saistīti ar slimību un aizsardzības pasākumiem, lai samazinātu inficēšanās iespējamību, un sabiedrības veselības iestādēm jāziņo par jauniem OROV infekcijas gadījumiem, izmantojot Epipulse. 

Iedzimtas OROV infekcijas potenciāli lielās ietekmes dēļ grūtniecēm, kuras plāno ceļot uz epidēmijas valstīm, kurās notiek pārnese vai par to ir ziņots, ir jāsniedz visaptveroša informācija par iespējamo risku, kas saistīts ar OROV infekciju, un profilakses stratēģijām. OROV skartās teritorijas tiek klasificētas arī kā valstis un teritorijas ar pašreizējo vai iepriekšējo Zikas vīrusa (ZIKV) pārnesi, un ar ZIKV saistītie ceļojumu ieteikumi grūtniecēm var pienācīgi novērst iespējamo risku, kas saistīts ar Oropouche vīrusa slimību.