Informatīvais tālrunis par epidemioloģiskās drošības jautājumiem (darba dienās no pl. 09:00-17:00) 67387661
Atjaunināts: 12.04.2025.

Aicinām iedzīvotājus ievērot vienkāršus piesardzības pasākumus:
- Rūpīgi mazgāt rokas zem tekoša ūdens, dārzeņus kārtīgi jānomazgā zem tekoša dzeramā ūdens, īpaši tie, kas netiks termiski apstrādāti pirms patēriņa;
- augļus pirms mizošanas un ogas pirms lietošanas jānomazgā, mizojiet visus sakņu dārzeņus un noskalojiet tos zem tekoša dzeramā ūdens;
- gaļa, tostarp maltā gaļa, pietiekami termiski jāapstrādā;
- izvairieties no krusteniskās kontaminācijas, t. i., baktēriju izplatīšanas no jēla pārtikas produkta uz ēšanai gatavu vai termiski apstrādātu pārtikas produktu, piemēram, izmantojot atsevišķus dēlīšus jēlas gaļas un termiski apstrādātas gaļas vai svaigu dārzeņu griešanai, un mazgājiet griešanas dēlīti ar ziepēm starp jēlas un ēšanai gatavas pārtikas apstrādi,
- jebkurai personai, kurai ir caureja vai vemšana, jāatturas no pārtikas apstrādes;
- atcerēties, ka inficēšanās var notikt arī cieša kontakta ceļā ar slimnieku un ievērot attiecīgu piesardzību.
- Palieciet mājās un sazinieties ar savu ģimenes ārstu un informējiet par saslimšanu.
- Dzeriet daudz šķidruma, lai izvairītos no atūdeņošanās. Sekojiet urinācijas apjomam un biežumam. Lai tā nav retāka kā ikdienā.
- Ēdiet viegli sagremojamu pārtiku, piemēram, rīsus, banānus, grauzdiņus, vārītus kartupeļus. Izvairieties no trekniem, asiem un neapstrādātiem pārtikas produktiem. Pirmsskolas bērnu vecumā rekomendē uzturā lietot tikai termiski apstādātu pārtiku.
- Stingri ievērojiet personisko higiēnu: mazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni pēc tualetes apmeklējuma, ēdienu gatavošanas un pirms ēšanas. Regulāri tīriet un dezinficējiet vannas istabu, durvju rokturus, tualetes poda vāku un citas virsmas, kurām bieži pieskaraties. Izmantojiet tikai savus traukus un dvieļus – nedalieties ar citiem!
- Izvairieties no kontaktēšanās ar citiem cilvēkiem: nesatiecieties ar maziem bērniem, senioriem vai cilvēkiem ar vāju imunitāti, jo viņiem infekcija var būt īpaši bīstama.
- Ja ir stipras sāpes vēderā, asiņaina caureja vai vājums – nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību! Neapmeklējiet darbu, skolu vai bērnudārzu, kamēr ārsts nav atļāvis atgriezties ikdienas gaitās. Nelietojiet medikamentus bez ārsta norādījuma, jo tas var pasliktināt slimības gaitu.
- Gatavo pārtiku tikai sev, lai izvairītos no citu cilvēku inficēšanas.
- Sekot līdzi savam vai bērna veselības stāvoklim – novērot iespējamos slimības simptomus (piemēram, caureja, vemšana, sāpes vēderā, drudzis).
- Sazināties ar ģimenes ārstu saslimšanas gadījumā un informēt par bērna statusu kā kontaktpersonu, slimības pazīmēm un saņemt tālākus norādījumus.
- Nodrošināt pastiprinātu higiēnu – bieža roku mazgāšana, tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi mājās.
Noskaidrot bērnu prombūtnes iemeslus grupā, kurā reģistrēts saslimšanas gadījums (turpmāk – infekcijas skartā grupa), kā arī darbinieku prombūtnes iemeslus, kas bija kontaktā ar saslimušo bērnu, un informēt Slimību profilakses un kontroles centra attiecīgās reģionālās nodaļas epidemiologu[1] .
2. Nekavējoties organizēt un veikt kontaktpersonu* medicīnisko novērošanu[2] 7 dienas ilgi, sākot no dienas, kad bijis pēdējais kontakts ar slimnieku vai infekcijas izraisītāju nēsātāju, no rīta pirms pieņemšanas grupā veikt bērnu apskati, kā arī divas reizes dienā mērīt ķermeņa temperatūru.
3. Nepieņemt slimus bērnus (bērnam ir sāpes vēderā, caureja, slikta dūša, vemšana, paaugstināta ķermeņa temperatūra), nekavējoties izolēt saslimušo bērnu no pārējiem un telefoniski informēt vecākus.
4. Nekavējoties telefoniski informēt Slimību profilakses un kontroles centra attiecīgās reģionālās nodaļas epidemiologu par iespējamu bērna vai darbinieka saslimšanas gadījumu.
5. Infekcijas skartajā grupā 7 dienas ilgi, sākot no dienas, kad bijis pēdējais kontakts ar slimnieku vai infekcijas izraisītāju nēsātāju, nodrošināt ierobežojošus pasākumus:
• informēt (vēlams rakstiski) tos vecākus, kuru bērni nav bijuši kontaktā ar slimnieku vai infekcijas izraisītāju nēsātāju, par iespējamās inficēšanās risku no citiem iespējams inficētiem grupas biedriem un ieteikt šiem bērniem veselības aizsardzības nolūkā inkubācijas perioda laikā jeb 7 dienas ilgi (pēc slimnieka vai infekcijas izraisītāju nēsātāja pēdējās iestādes apmeklējuma dienas) neapmeklēt infekcijas skarto grupu;
• nepārcelt bērnus uz citām grupām;
• nepieļaut personāla, kas strādā infekcijas skārtajā grupā, pārcelšanu uz citu grupu;
• neapvienot ar citu grupu;
• nepieļaut kopīgu pasākumu rīkošanu, lai bērni no infekcijas skartās grupas kontaktētu ar citu grupu bērniem, tostarp nepieļaut spēles pagalmā kopā ar citu grupu bērniem;
• grupai, kurā ir reģistrēts saslimšanas gadījums, sporta nodarbības koplietošanas vai speciālās telpās organizēt pēdējai, turklāt pēc tām veikt telpu uzkopšanu;
• ja ēdienu trauki netiek mazgāti trauku mazgājamā mašīnā ar augstas temperatūras režīmu, nodrošināt infekcijas skarto grupu ar vienreizlietojamiem traukiem vai atsevišķiem traukiem, kā arī veikt to dezinfekciju;
• nodrošināt bērnus ar drošu dzeramo ūdeni un nepieļaut, ka bērni dzer no krāniem, lieto kopējus traukus.
6. Nodrošināt sanitāros mezglus ar šķidrajām ziepēm roku mazgāšanai.
7. Stingri sekot bērnu roku mazgāšanai pēc bērna atnākšanas pirmsskolas izglītības iestādē, pirms ēšanas, pēc pastaigām un tualetes apmeklēšanas, turklāt nepieciešamības gadījumā palīdzēt mazgāt rokas individuāli.
8. Stingri kontrolēt, lai bērni lietotu dvieļus atbilstoši individuālajam marķējumam.
9. Veikt virsmu un inventāra mazgāšanu un dezinfekciju, atbilstoši instrukcijām izmantojot mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus, pievēršot uzmanību koplietošanas priekšmetiem, darba virsmām, traukiem, durvju rokturiem, margām, klozetpodiem, ūdensvadu krāniem.
10. Gadījumos, ja ar saslimušā izdalījumiem piesārņotas virsmas vai priekšmeti, tās rūpīgi jāiztīra un jādezinficē, izmantojot individuālos aizsardzības līdzekļus (piemēram, vienreizējās lietošanas cimdus un vienreizējās lietošanas priekšautus). Savācot slimnieka atvemtās masas, izmantot sejas masku, lai izvairītos no inficēšanās ar iespējamām gaisā esošām siekalu daļiņām. Visas drēbes, kas var būt piesārņotas ar saslimušā izdalījumiem, jāmazgā veļas mašīnā karstā ūdenī.
11. Nodrošināt, lai mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļi ir pietiekamā daudzumā un personāls ievēro to lietošanas instrukcijas.
12. Veikt koplietošanas telpu mitro uzkopšanu un vēdināšanu bērnu pastaigas laikā.
13. Izmantot tikai viegli mazgājamas rotaļlietas, nodrošināt to mazgāšanu un dezinfekciju katras darbadienas beigās; mīkstās rotaļlietas izmazgāt veļas mazgājamā mašīnā vai nodrošināt to ķīmisko tīrīšanu. Nelietot mīkstās rotaļlietas, kā arī nenest uz iestādi rotaļlietas no mājām līdz ierobežojošo pasākumu pārtraukšanai.
14. Nekavējoties informēt (vēlams rakstiski) vecākus par veicamajiem infekcijas slimību ierobežojošiem un profilakses pasākumiem, t.sk. medicīnisko novērošanu, un ieteikt:
• nodrošināt bērna veselības stāvokļa novērošanu ārpus pirmsskolas izglītības iestādes (mājās);
• nekavējoties vērsties pēc medicīniskās palīdzības, ja bērnam parādās slimības pazīmes (sāpes vēderā, caureja, slikta dūša, vemšana, paaugstināta ķermeņa temperatūra), informēt ārstu par to, ka pirmsskolas izglītības iestādē ir reģistrēts (-i) zarnu infekcijas slimības gadījums (-i), kā arī pēc iespējas ātrāk informēt pirmskolas izglītības iestādi par bērna saslimšanu;
• slimniekam iedalīt atsevišķus traukus, higiēnas priekšmetus, rotaļlietas u.c., veikt to dezinfekciju un mazgāšanu;
• stingri sekot tam, kā bērns ievēro personīgo higiēnu, it sevišķi, kā mazgā rokas;
• regulāri veikt telpu mitro uzkopšanu, koplietošanas ierīču (piem., klozetpodi, ūdens krāni) un priekšmetu (piem., durvju rokturi, datoru tastatūras, tālvadības pulti) tīrīšanu, lietojot sadzīves dezinfekcijas līdzekļus;
• precīzi pildīt ģimenes ārsta norādījumus.
15. Pieņemt ar akūtām zarnu infekcijām pārslimojušos bērnus vai infekcijas izraisītāju nēsātājus pirmsskolas izglītības iestādē tikai ar ģimenes ārsta izziņu.
16. Iestādes darbiniekiem nekavējoties vērsties pie ģimenes ārsta un informēt iestādes administrāciju par iespējamu saslimšanu (simptomi – sāpes vēderā, caureja, slikta duša, vemšana, paaugstināta ķermeņa temperatūra).
17. Nodrošināt informācijas sagatavošanu par iestādes apmeklējumu (gan par bērniem, gan par personālu) un sagatavot kontaktpersonu sarakstu. Katru dienu apkopot informāciju par saslimušo bērnu un kontaktpersonu skaitu, un personālu, kurš slimības dēļ nav ierādies darbā.
18. Nepieciešamības gadījumā nodrošināt Slimību profilakses un kontroles centra speciālistiem kontaktpersonu laboratorisko izmeklēšanu uz akūtām zarnu infekcijām iestādē (ja ir saņemta vecāku piekrišana bērna izmeklēšanai). Ja vecāku piekrišana bērna izmeklēšanai nav saņemta, vecākiem ar bērnu pašiem jāvēršas pie ģimenes ārsta un bērns grupā jāpieņem tikai ar ģimenes ārsta izziņu par laboratoriskas izmeklēšanas veikšanu. Kontaktpersonām – iestādes darbiniekiem jāiesniedz izziņa no ģimenes ārsta par laboratoriskas izmeklēšanas veikšanas, ja tā nav veikta izglītības iestādē.
19. Doto ieteikumu pasākumus nodrošināt arī katram sekojošam saslimšanas vai infekcijas izraisītāju nēsātāja gadījumam. Inkubācijas un medicīniskās novērošanas laiku ievērot no pēdējā slimnieka vai infekcijas izraisītāju nēsātāja izolēšanas datuma no kolektīva.
20. Ievērot Ministru kabineta 1999.gada 5.janvāra noteikumu Nr.7 „Infekcijas slimību reģistrācijas kārtība” 7.3 punkta prasības: „Izglītības iestādes, sociālās aprūpes institūcijas vai citas iestādes vadītājs nodrošina informācijas sniegšanu telefoniski attiecīgā Slimību profilakses un kontroles centra attiecīgās reģionālās nodaļas epidemiologam, ja viņam ir radušās aizdomas par grupveida saslimšanu (iestādē ir divas (vai vairāk) personas ar šādām slimības pazīmēm – caureja, vemšana, ādas, gļotādas vai acu ābolu dzelte, paaugstināta ķermeņa temperatūra, izsitumi vai citi ādas bojājumi)”.
* Par kontaktpersonām uzskatīt bērnus/personālu, kuri bija tiešā vai netiešā kontaktā ar slimnieku vai infekcijas izraisītāju nēsātāju vai kuri bija vienādos inficēšanos apstākļos pirmsskolas izglītības iestādē (grupā, kopējā tualetē vai garderobē) un kuriem ir bijusi iespēja inficēties.
Ja reģistrēti divi un vairāk saslimšanas vai infekcijas izraisītāju nēsāšanas gadījumi vairākās grupās, pastāvot aizdomām, ka inficēšanās saistīta ar ēdināšanu, par kontaktpersonām uzskata visus bērnus un personālu pirmsskolas izglītības iestādē.
[1] SPKC darbinieku kontaktinformācija: https://spkc.gov.lv/lv/kontakti/darbinieku-kontakti/
[2] Ministru kabineta 19.09.2006. noteikumi Nr.774 „Kontaktpersonu noteikšanas, primārās medicīniskās pārbaudes, laboratoriskās pārbaudes un medicīniskās novērošanas kārtība” http://likumi.lv/doc.php?id=144279
11.04.2025
Turpinot epidemioloģisko izmeklēšanu saistībā ar E.coli izraisīto saslimšanas uzliesmojumu, SPKC organizēja viena pārtikas produktu piegādātāja darbinieku laboratorisko izmeklēšanu piensaimnieku kooperatīvā sabiedrībā “Straupe”. Vakar tika saņemti laboratorijas rezultāti kas liecina ka 2 uzņēmuma darbiniekiem atrasta Šiga toksīnu producējošo E.coli un vēl 5 darbiniekiem enteropatogēnā E.coli. Minētie darbinieki atstādināti no darba pienākumu veikšanas.
Šodien SPKC saņēma vēl divus laboratoriski apstiprinātus rezultātus darbiniekiem. Viens Šiga toksīnu producējošo E.coli un viens ar enteropatogēnā E.coli. Par laboratorisko izmeklējumu rezultātiem informēts PVD.
Epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās cieši sadarbojoties ar kolēģiem no Pārtikas un veterinārā dienesta.
https://www.pvd.gov.lv/lv/jaunums/pamatojoties-uz-spkc-sniegto-informaciju-pvd-daleji-aptur-pks-straupe-darbibu
09.04.2025
No vakardienas uzsākta epidemioloģiskā izmeklēšana 3 gadījumos, kur saņemti steidzamie paziņojumi par STEC/VTEC infekcijas gadījumu. Saslimušie ir 2 pieaugušie, viens jaunietis (vecuma grupā 15-18 gadi). Ārstējas ambulatori, pašreiz nevar apgalvot, ka šie gadījumi ir saistīti ar uzliesmojumu un ir nepieciešamas papildu laboratoriskā pārbaude. Kopā reģistrēti 60 gadījumi.
06.04.2025
SPKC ir saņēmis 3 (2 laboratoriski, 1 diagnoze noteikta klīniski (pēc simptomiem)) steidzamos paziņojumus par STEC/VTEC infekcijas gadījumiem. Visi bērni, stacionēti. Kopā reģistrēti 57 gadījumi.
Saslimšanas gadījumi pēc saslimšanas dienām
04.04.2025
SPKC ir saņēmis vienu (bērns, ārstējas ambulatori, apmeklējis PII, kur jau bija reģistrēts gadījums) steidzamo paziņojumu par STEC/VTEC infekcijas gadījumu. Kopā reģistrēti 54 gadījumi(tai skaitā 7 pieaugušie).
Saslimšanas gadījumi konstatēti dažādās Rīgas priekšpilsētās, Liepājā, Jelgavas, Ropažu, Ķekavas, Salaspils, Ādažu, Siguldas, Cēsu un Dienvidkurzemes novados.
03.04.2025
Epidemiologi, turpinot gadījumu izmeklēšanu, joprojām strādā vairākos virzienos un veikti jau vairāki apjomīgi pasākumi:
- Visām skartajām izglītības iestādēm (skolām un PII) sniegtas konkrētās rekomendācijas.
- Detalizēti aptaujāti visi saslimušie un viņu likumiskie pārstāvji, rezultāti apkopoti un analizēti.
- Nodrošināta sazināšanās ar prombūtnē esošo bērnu vecākiem un darbiniekiem.
- Apmeklētas skartās izglītības iestādes, organizēta virtuves bloka darbinieku laboratoriskā izmeklēšana (rezultāti vēl tiek apstrādāti), kā arī bērnu izmeklēšana.
- Izmeklēto kontaktpersonu (KP) skaits: 153, 15 personām (10 bērniem un 5 pieaugušajiem) konstatēta izraisītāja klātbūtne (lielākai daļai nav simptomu). Izmeklēšana turpinās.
- Nodrošināta saziņa ar visu epidemiologu atklāto inficēto personu ģimenes ārstiem.
- Noteiktas aptuveni 900 kontaktpersonas izglītības iestādēs un dzīvesvietās, kurām jānovēro veselība.
- Iegūtas, apkopotas un analizētas ēdienkartes. Turpinās ciešā sadarbība ar PVD.
- Tiek saņemti pirmie izraisītāja stereotipēšanas rezultāti un dati tiek analizēti saistībā ar epidemioloģiskajiem datiem.
- Tiek saņemti stereotipēšanas rezultāti un dati tiek analizēti saistībā ar epidemioloģiskajiem datiem.
Saslimšanas gadījumi konstatēti dažādās Rīgas priekšpilsētās, Liepājā, Jelgavas, Ropažu, Ķekavas, Salaspils, Ādažu, Siguldas, Cēsu, Liepājā un Dienvidkurzemes novados. Saslimšanas gadījumi reģistrēti 28 izglītības iestādēs (26 PII, 2 sākumsskolas).
Saņemti pirmie rezultāti no laboratorijas, kur noteikti divi STEC serotipi (O103 un O26). Sākotnējie mikrobioloģisko izmeklējumi rezultāti var liecināt par dažiem uzliesmojumiem un saistību ar dažiem produktiem. Tomēr nav izslēgts arī kombinētais uzliesmojums - viens produkts, kas ir piesārņots ar dažādiem patogēniem.
02.04.2025
Šodien SPKC ir saņēmis 7 (tai skaitā 2 pieaugušie) steidzamos paziņojumus par STEC/VTEC infekcijas gadījumiem. Visi ārstējas ambulatori (izņemot vienu bērnu, kas stacionēts). Pieci saslimušie ir atklāti veicot kontaktpersonu izmeklēšanu, kas saistīta ar saslimušajiem izglītības iestādēs. Kopā reģistrēti 53 gadījumi(tai skaitā 7 pieaugušie).
Saslimšanas gadījumi konstatēti dažādās Rīgas priekšpilsētās, Jelgavas, Ropažu, Ķekavas, Salaspils, Ādažu, Siguldas, Cēsu un Dienvidkurzemes novados.
01.04.2025
Šodien SPKC ir saņēmis 6 (tai skaitā 2 pieaugušie) steidzamos paziņojumus par STEC/VTEC infekcijas gadījumiem visi ārstējas ambulatori(izņemot vienu bērnu, kas stacionēts). Kopā reģistrēti 46 gadījumi(tai skaitā 4 pieaugušie).
Saslimšanas gadījumi konstatēti dažādās Rīgas priekšpilsētās, Jelgavas, Ropažu, Ķekavas, Salaspils, Ādažu, Siguldas, Cēsu un Dienvidkurzemes novados.
31.03.2025
SPKC ir saņēmis kopā 40 (tai skaitā 2 pieaugušie) steidzamos paziņojumus par STEC/VTEC infekcijas gadījumiem. Brīvdienās no 6 klīniski apstiprinātajiem (diagnoze tiek uzstādīta pēc simptomiem) saslimušiem, laboratoriskās analīzes 2 gadījumos uzrādīja STEC/VTEC infekciju, bet 4 gadījumos laboratoriskās analīzes noteica citu akūto zarnu infekcijas diagnozi.
Turpinās epidemioloģiskā izmeklēšana, turpinās vecāku aptaujas un saziņa ar PII, lai informētu KP.
Saslimšanas gadījumi konstatēti dažādās Rīgas priekšpilsētās, Ropažu, Ķekavas, Salaspils, Ādažu, Siguldas, Cēsu un Dienvidkurzemes novados.
30.03.2025
Šodien saņemti 3 ziņojumi (t.skaitā 2 klīniski noteikti) steidzamie paziņojumi par STEC/VTEC infekcijas gadījumiem. Šobrīd kopā reģistrēti 39 (tai skaitā 37 bērni) saslimušie.
Ar rekomendācijām variet iepazīties šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/ieteikumi-pirmsskolas-izglitibas-iestadem-ja-registrets-akutas-zarnu-infekcijas-1-gadijums
29.03.2025
SPKC ir saņēmis 13 (tai skaitā 4 klīniskie) steidzamos paziņojumus par STEC/VTEC infekcijas gadījumiem. Visi saslimušie bērni reģistrēti lielākoties tajās izglītības iestādēs, kur jau notiek epidemioloģiskās uzraudzības pasākumi, tai skaitā kontaktpersonu noteikšana un testēšana. Tomēr atsevišķos gadījumos ir izglītības iestādes, kur līdz šim nebija reģistrēti gadījumi. Epidemiologi turpina vecāku aptaujas un saziņu ar PII, lai informētu kontaktpersonas.
Kopā 36 (tai skaitā 34 bērni) saslimušie, gadījumi reģistrēti 19 pirmsskolas iestādēs un 2 sākumskolās.Saslimšanas gadījumi konstatēti dažādās Rīgas priekšpilsētās, Ropažu, Ķekavas, Salaspils, Ādažu, Siguldas, Cēsu un Dienvidkurzemes novados.
28.03.2025
Epidemiologi strādā vairākos virzienos, lai noteiktu uzliesmojuma cēloni
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi turpina pārbaudīt vairākus iespējamos enterohemorāģiskās E. Coli (Šiga toksīnu/verotoksīnu producējošo Escerichia coli jeb zarnu nūjiņas – STEC/VTEC) infekcijas gadījumu cēloņus. Laika periodā no 2025. gada 19. līdz 28. martam SPKC ir saņēmis 23 steidzamos paziņojumus par STEC/VTEC infekcijas gadījumiem, visi laboratoriski apstiprināti. Saslimis 21 bērns (vecumā no 2 līdz 10 gadiem) un divi pieaugušie (seniori). Lielāka daļa pacientu stacionēti, pieciem bērniem attīstījies Hemolītiski urēmiskais sindroms(HUS). Saslimšanas gadījumi konstatēti dažādās Rīgas priekšpilsētās, Salaspils, Ādažu, Siguldas, Cēsu un Dienvidkurzemes novados. Saslimšanas gadījumi reģistrēti 13 PII un 1 sākumskolā.
Visām izglītības iestādēm , kurās reģistrēti slimnieki, nosūtītas rekomendācijas turpmākai rīcībai. Tās saistītas ar piesardzības pasākumiem un bērnu veselības stāvokļa novērošanu.
Plašāk šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/jaunums/epidemiologi-strada-vairakos-virzienos-lai-noteiktu-uzliesmojuma-celoni
27.03.2025
SPKC līdz šodienai saņēmis 22 paziņojumus par enterohemorāģisko E.coli infekciju, no kuriem laboratoriski apstiprināti 20 (18 bērni un 2 pieaugušie). Saslimšanas gadījumi reģistrēti Rīgā, Cēsu, Ādažu, Siguldas, Dienvidkurzemes un Salaspils novados. Turpinās epidemiologu darbs pie kontaktpersonu(KP) noteikšanas. Šobrīd noteiktas 212 KP.
26.03.2025
Slimību profilakses un kontroles centrs līdz šodienai saņēmis 21 paziņojumu par enterohemorāģisko E.coli infekciju, no kuriem laboratoriski apstiprināti 19 (17 bērni un 2 pieaugušie). 15 bērni ārstējas slimnīcā. Saslimšanas gadījumi reģistrēti Rīgā, Cēsu, Ādažu, Siguldas, Dienvidkurzemes un Salaspils novados.
Turpinās epidemiologu darbs pie kontaktpersonu(KP) noteikšanas. Šobrīd noteiktas 176 KP. Saņemtas pirmās 25 laboratoriskās atbildes, no kurām 2 gadījumos rezultāts ir pozitīvs(ārstējas ambulatori).
Visām pirmsskolas izglītības iestādēm (PII), kurās reģistrēti saslimušie, nosūtītas rekomendācijas turpmākai rīcībai. Tās saistītas ar dezinfekcijas pasākumu ievērošanu un bērnu veselības monitoringu.
Rekomendācijas: https://www.spkc.gov.lv/lv/ieteikumi-pirmsskolas-izglitibas-iestadem-ja-registrets-akutas-zarnu-infekcijas-1-gadijums
SPKC epidemiologi turpina doties klātienes vizītēs PII, lai veiktu kontaktpersonu testēšanu un apsekotu izglītības iestādes telpas un pārtikas bloku.
25.03.2025
Saņemta informācija no BKUS par vēl divu bērnu stacionēšanu ar enterohemorāģisko E.coli infekciju. Šobrīd kopā reģistrēti 12 gadījumi (10 bērni un 2 pieaugušie). Rīgā, Ādažu, Siguldas, Dienvidkurzemes un Salaspils novados.
SPKC epidemiologi uzsākuši darbu ar pirmsskolas izglītības iestādēm, kur reģistrēti slimnieki, skaidrojot visu bērnu prombūtnes iemeslus, organizējot bērnu un kontaktpersonu laboratorisko izmeklēšanu, kuriem ir akūti zarnu infekcijas(AZI) simptomi.
Uzsākta saziņa ar ģimenes ārstiem, kuru pārraudzībā ir bērnu ar AZI simptomiem novērošana. Aicinot pastiprināti monitorēt veselības stāvokli dinamikā, jo pacientu stāvoklis var pasliktināties vēlāk.
Turpinās darbs ar Pārtikas un veterināro dienestu saistībā ar PII ēdienu gatavošanas vietu pārbaudēm, darbinieku veselības stāvokli vai iespējamiem darbinieku prombūtnes iemesliem.
Turpinām jau uzsāktās padziļinātās bērnu vecāku aptaujas, izmantojot paplašināto anketu, lai izslēgtu citus kopīgus riska faktorus.
Plašāka informācija: https://www.spkc.gov.lv/lv/jaunums/pedejo-dienu-laika-latvija-registreti-10-enterohemoragiskas-ecoli-infekcijas-gadijumi-iedzivotajus-aicina-ieverot-visparejos-profilakses-pasakumus