Kā vienmēr pēdējā aprīļa nedēļā tiek atzīmēta Pasaules Imunizācijas nedēļa, kuras mērķis ir aktualizēt vakcināciju, uzsvērt tās nozīmi un parādīt, ka aizsardzībā pret infekcijas slimībām daudz ir atkarīgs no katra cilvēka. Par šī gada tēmu Pasaules Veselības organizācija noteikusi “Pasargāti kopā. Vakcīnas darbojas!”, uzsverot vakcinācijas nozīmi ik katram neatkarīgi no dzīves posma – jaundzimušais, bērns, pusaudzis vai pieaugušais.
Latvijā par valsts budžeta līdzekļiem bērniem ir nodrošināta vakcinācija pret 14 infekcijas slimībām, bet pieaugušajiem – ik pēc 10 gadiem pret difteriju un stingumkrampjiem. Turklāt par valsts budžeta līdzekļiem tiek vakcinēti bērni pret ērču encefalītu, kuri dzīvo teritorijās ar visaugstāko saslimstību ar ērču encefalītu, kā arī bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni visā valsts teritorijā.
Vakcinācija ir efektīvākais aizsardzības līdzeklis pret infekcijas slimībām. Iespēja saslimt vakcinētam cilvēkam ir ļoti maza, bet saslimšanas gadījumā slimība norit vieglā formā. Visā pasaulē imunizācija ir sabiedrības veselības prioritāte, jo vakcinācija izglābj daudzu cilvēku (it īpaši bērnu) dzīvības un novērš ciešanas, ko rada saslimšana ar infekcijas slimībām.
Vakcinācija pārtrauc arī infekcijas slimību izplatīšanos, aptur uzliesmojumus un epidēmijas, mazina darba un mācību kavējumus, kā arī infekcijas slimību negatīvo ietekmi uz ģimenes budžetu, veselības aprūpes budžetu un valsts ekonomiku un sociālo sfēru kopumā. Vakcinācijas dēļ izskaustas bakas un lielāka pasaules daļa ir atbrīvota no poliomielīta. Vakcinācijas rezultātā katru gadu Latvijā tiek novērsti 30 - 40 000 dažādu infekcijas slimību gadījumi un vairāk nekā 100 nāves gadījumi bērniem.
SPKC aicina sekot vakcinācijas kalendāram, kā arī jautāt savam ģimenes ārstam par citām vakcinācijām, kas būtu nepieciešamas atbilstoši individuālajām indikācijām.
Plašāka informācija un materiāli par Pasaules Veselības organizācijas rīkoto Imunizācijas nedēļu 2018. pieejama šeit: http://www.euro.who.int/en/media-centre/events/events/2018/04/european-immunization-week-2018