Ceļotājiem
Attēls

Sākoties vasaras sezonai un intensīvākam ceļošanas periodam, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina, plānojot ceļojumus, pievērst uzmanību veselības jautājumiem, tajā skaitā pārliecināties par nepieciešamo vakcināciju sev un saviem tuviniekiem. Slimība var aizēnot un sabojāt jebkuru ceļojumu, un iespējamība inficēties ar kādu slimību ceļojuma laikā var būt ļoti augsta. Piesardzības pasākumu zināšana un ievērošana, kā arī laikus veiktas profilaktiskās vakcinācijas var ievērojami samazināt veselības riskus un ļaut pilnībā izbaudīt ceļojumu.

Izvērtējot vakcinācijas nepieciešamību, jāņem vērā divi apsvērumi:

  • vai ir veiktas visas rutīnas vakcinācijas;
  • vai valstīs, uz kurām ceļojat, ir nepieciešamas papildu vakcinācijas.

Potēšanas pase ir labākais informācijas avots, lai iegūtu informāciju par savu vakcinācijas statusu.

Laikus ieskaties potēšanas pasē un sazinies ar savu ārstu, lai noskaidrotu, vai Jums vai Jūsu bērnam nav jāveic vakcinācija pret difteriju, stingumkrampjiem un citām infekcijas slimībām, kas ir paredzētas atbilstoši vecumam.

Viena no vakcinācijām, kura rutīnas veidā veicama bērnībā un varētu būt īpaši aktuāla, apmeklējot atsevišķas valstis, ir vakcinācija pret poliomielītu.

Poliomielīts jeb bērnu trieka  ir akūta, smaga vīrusu infekcijas slimība, ko izraisa poliovīruss. Organismā vīruss nokļūst caur gremošanas traktu un, izplatoties ar asinīm, skar centrālo nervu sistēmu. Tas sagrauj nervu šūnas, kas aktivizē muskuļus, tādējādi poliomielīta slimniekiem iestājās smaga neatgriezeniska paralīze vai pat nāve. Poliomielīts pieskaitāms augsti bīstamām infekcijām un tā konstatēšana klasificējama kā ārkārtas sabiedrības veselības situācija.

Lai gan 2002. gada 22. jūnijā Latvija, pierādot augstu imunizācijas aptveri un efektīvu epidemioloģisko uzraudzību, tika sertificēta kā no poliomielīta brīva valsts, tomēr, ņemot vērā situāciju pasaulē, arī Latvijā pastāv poliomielīta vīrusa izplatīšanās risks, jo aizvien vairāk pasaulē ir pret poliomielītu nevakcinēti cilvēki. Tādēļ jāpievērš uzmanība inficēšanās riska novēršanai un poliomielīta vīrusa ievešanas riska mazināšanai Latvijā, ja tiek apmeklētas pasaules valstis, kurās turpinās poliomielīta vīrusa cirkulācija nepietiekamas vakcinācijas aptveres dēļ.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) nepārtraukti uzrauga poliomielīta vīrusu izplatību pasaulē un ar aktuālākiem datiem par poliomielīta skartajām valstīm pirms ceļojuma var iepazīties šeit: https://polioeradication.org/polio-today/polio-now/public-health-emergency-status/

Latvijā kopš 2001. gada vakcinācijai pret poliomielītu lieto nedzīvo poliomielīta vakcīnu (IPV), kura ir vairāku kombinēto vakcīnu sastāvā. Vakcinācijas kalendārā ir iekļauta vakcīna pret poliomielītu bērniem, ko saņem ar kombinēto vakcīnu atbilstoši bērna vecumam: pamatvakcinācija – 2, 4, 6 mēnešos un balstvakcinācija – 12–15 mēnešos, 7 gadu vecumā.

PVO iesaka visiem ceļotājiem, kas dodas uz poliomielīta skartajām valstīm (https://polioeradication.org/polio-today/) būt pilnībā pasargātiem pret poliomielītu, vakcinējoties.

Bērniem, kas ceļo uz valstīm, kurās ir lielāks risks saslimt ar poliomielītu pirms izbraukšanas noteikti jāpabeidz rutīnas vakcinācija.

Ja bērns nevar pabeigt rutīnas vakcināciju pirms izbraukšanas, ieteicams veikt paātrinātu grafiku šādi:

  • Otrā deva – 4 nedēļas pēc pirmās devas
  • Trešā deva – 4 nedēļas pēc otrās devas
  • Ceturtā deva – 6 nedēļas pēc trešās devas

Ja paātrināto grafiku nevar pabeigt pirms izbraukšanas, atlikušās devas jāievada apmeklētajā valstī vai pēc atgriešanās mājās, ievērojot paātrinātajā grafikā ieteiktos intervālus.

Pieaugušajiem, kuri ceļo uz valstīm, kurās ir paaugstināts poliovīrusa risks:

  • kuri nav vakcinēti, jāsaņem trīs vakcīnas devas (otrā tiek veikta 1–2 mēnešus vēlāk pēc pirmās potes un trešā – 6–12 mēnešus vēlāk pēc otrās potes).
  • Ja pieaugušais nevar pabeigt iepriekš minēto grafiku pirms izbraukšanas, ieteicams izmantot paātrinātu grafiku (trīs devas, ko ievada ar vismaz 4 nedēļu intervālu).
  • nepilnīgi vakcinētiem pieaugušajiem, kuri iepriekš ir saņēmuši tikai vienu vai divas poliomielīta vakcīnas devas, jāsaņem atlikušās viena vai divas devas (ievadot ar vismaz 4 nedēļu intervālu).
  • pieaugušie, kuri bērnībā pabeidza poliomielīta vakcināciju, var saņemt vienreizēju poliomielīta vakcīnas (IPV) revakcinācijas devu.

Pieaugušo vakcinācija pret poliomielītu ir maksas pakalpojums.

2022. gadā pret poliomielītu uzņēmīgu bērnu skaits ir pieaudzis:

  • 9 bērni no simts nav pabeiguši vakcinācijas pamatkursu 6-11 mēnešu vecumā
  • 17 bērni no simts nav saņēmuši revakcināciju 12-15 mēnešu vecumā
  • 17 bērni no simts nav saņēmuši revakcināciju 7 gadu vecumā