Izvērtējot Latvijas Nacionālās masalu un masaliņu verifikācijas komisijas (NVC) sagatavoto informāciju par 2018. gadā Latvijā sasniegto progresu masalu un masaliņu apkarošanas jomā, Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģionālās verifikācijas komisija (RVC) ikgadējā sēdē vēlreiz apliecināja, ka Latvijā ir pārtraukta masalu un masaliņu vīrusa endēmiskā (vietēja) pārnešana, līdz ar to minētās infekcijas tiek uzskatītas par eliminētām mūsu valstī.
PVO RVC var piešķirt eliminācijas statusu valstij, izvērtējot datus par saslimstību, vakcinācijas aptveri un epidemioloģiskās uzraudzības sistēmas kvalitāti 36 mēnešu periodā, kā arī pierādījumus tam, ka masalu un masaliņu vīrusu nepārtraukta pārnešana sabiedrībā neturpinās ilgāk par 12 mēnešiem.
Līdz ar to atšķirībā no infekcijas izskaušanas (likvidācijas) eliminācijas statuss pieļauj masalu un masaliņu gadījumu iespējamību bez noturīgas izplatīšanās sabiedrībā. Vīrusu cirkulācijas pārtraukšana ir iespējama, pastāvot augstai populācijas (kolektīvajai) imunitātei.
PVO RVC reizi gadā izvērtē dalībvalstu sniegto informāciju. Eliminācijas statuss var būt arī atcelts, pasliktinoties epidemioloģiskajai situācijai, imunizācijas līmenim un uzraudzības indikatoriem.
Aktuālākā informācija par masalu epidemioloģisko situāciju Latvijā un citas Eiropas valstīs.
PVO un dalībvalstis ir noteikušas mērķi panākt masalu un masaliņu elimināciju PVO Eiropas Reģiona valstīs, lai kļūtu par reģionu, kas ir brīvs no masalām un masaliņām.
Masalu eliminācijas stratēģija balstās uz šādiem nosacījumiem:
• cilvēks ir vienīgais masalu infekcijas avots (dzīvnieki nepārnes masalu vīrusu, arī vide nav masalu vīrusa rezervuārs);
• ir pieejamas kvalitatīvas masalu diagnostikas metodes;
• vakcīna pret masalām ir efektīva un droša;
• ir pierādīta masalu vīrusa izplatīšanās pārtraukšana lielās ģeogrāfiskās teritorijās.
Vakcinācijas rezultātā arī ir iespējama globāla masalu izskaušana (likvidācija), bet tā notiks tikai tad, kad pasaulē tiks pārtraukts pēdējais masalu vīrusa izplatīšanās ķēdes posms.